Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

"Codul Da Vinci"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am auzit si eu o gramada de chestii despre cartea asta, dar cum a mai zis cineva de pe forum, asta nu o sa imi afecteze credinta, ci parerea despre biserica....cred ca si filmul stigmata are o boaba de adevar legat de manuscrisul acela....

nu am reusit sa fac rost de carte inca, as fi foarte recunoscatoare daca mi-ar trimite-o cineva pe mail.......alle4you@yahoo.com .......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ti-am trimis si tie :)

 

si nu in ultimul rand iti urez tie si lu' alle bine ati venit pe roportal

Editat de crs_tzep

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sophie,

Doar doua lucruri am a spune, fara a trage insa nici o concluzie. Aceasta va ramane la latitudinea ta si a celor ce citesc aceste randuri.

 

1. daca sa-ar merge un pic duminica pe la Biserica sau macar daca ar fi citit Noul Testament, sa-ar afla atunci ca nu scrie nicaieri "Crede si nu cerceta". Ba chiar din contra: "Toate sa le incercati; tineti ce este bine" - I Tesaloniceni 5:21

 

2. Poate ca ar fi bine ca atunci cand se vorbeste despre Biserica sa se faca totusi distinctie intre actiunile Bisericii Catolice si ale celei Ortodoxe.

 

In ce priveste celelelate intrabari ale tale, sunt de parere ca ar trebuie sa pui in balanta pe langa opinia formulata in mass-media, romane, din auzite, etc si pe cea cu adevarat crestina.

 

Am citit de curand cartea, si, desi e bine scrisa, mi-a lasat un gust amar. O iau insa ca pe o PURA fantezie.

 

 

Am citit si eu cartea si pot sa va spun ca mi-a placut foarte mult. Eu aveam si inainte de a citi cartea anumite idei absolut proprii despre religie in general si nu pot sa spun ca m-a socat cartea foarte mult. Dimpotriva: am aflat unele lucruri pe care nu le

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am citit de curand cartea, si, desi e bine scrisa, mi-a lasat un gust amar. O iau insa ca pe o PURA fantezie.

[snapbacca]40614[/snapbacca]

 

 

Buna, Fache, bun venit pe roportal :)

Poti sa detaliezi putin: am citit si eu cartea si vreau sa mai stiu si parerile altora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca va rog frumos, imi trimiteti si mie caretea?Va rog frumos!Multumesc.

alecsa18us@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Am citit cartea si mi sa parut cutremuratoare , bestiala chiar nu am cuvinte sa o descriu . Nu este pentru tot omul ci doar pentru cei care nu au ochelari de cal si care pot sa vada si alceva decat i se poate da sau impune . Eu insumi sunt un devorator de asemea carti si genuri pe langa paranormal si cred ca ferm in idea de baza din filmul Matrix . Cred ca cel mai bine mod de a educa masele este Picatura chinezeasca .

Te rog daca poti sa-mi trimiti si mie prin e-mail cartea ca vreau sa o scot la imprimanta laser la munca sa o pun in rama ca acolo este locul madsparow@yahoo.com.

Multumesc anticipat . :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu tien ca trebuie sa facem disctinctie intre cele doua biserici,de ar problema este ca esenta este aceeasi la amandoua: au o putere imensa si se folosesc de ea in moduri destuld e neplacute, dar numai uneori.

Stiu ca nu scrie nicaieri in bilbie crede si nu cerceta, dar cum sa cercetezi? Cum poti sa faci acest lucru cadn cartile care iti pot oferi informatiile necesare sunt retinute de biserica? Cum poti sti ce scrie in celelalte evanghelii daca nu pot fi publicate, pe motiv ca sunt incuiate de biserica? Cum poti citi Cartea lui Enoch, daca nu o gasesti nicaieri din acelasi motiv?

Si iti dau un exemplu: un amic imi spunea ca la 25 de ani a mers la intalniri la penticostali si ca a fost foarte multumit de ceea ce a gasit acolo. Si ca a verificat tot ceea ce au zis pastorii de acolo despre biblie. Si apare intrebare: unde a verificat? Raspunsul a m-a lasat perplex: in biblie. Deci el a ascultat ce au zis ei acolo, din biblie, dupa c re sa-a dus si i-a verificat, tot in biblie. Ceea ce mie mi se pare un cerc inchis si in care informatia nu are cum sa fie verificata, pentru ca nu exista surse exterioare. Si atunci, cum sa cercetezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In credinta crestin-ortodoxa intr-adevar nestiinta se considera un pacat.

Hristos spune: cautati si veti afla... si celui care va bate i se va deschide...

Ce ne impiedica sa "cautam" sau sa "batem" ? revolta fata de ceva sfant? fata de biserica? de ce? Dar daca tot vrei sa cercetezi de ce nu incerci, asa cercetand, sa te marturisesti unui preot?

Adevarul nu poate fi cunoscut dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×