Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

"Codul Da Vinci"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:cry:
Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ar fi super daca ai putea sa mi-o trimiti si mie pe mail  :-  la brcosminp@yahoo.com merci

[snapbacca]36950[/snapbacca]

 

As dori si eu cartea.Sper in generozitatea voastra.iftimiemr@yahoo.fr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:-  :cry:  :o:

 

si a avut sau nu Magdalena orgasm??  cumva autorul nu da detalii despre asta??

[snapbacca]37015[/snapbacca]

Din pacate autorul nu da detalii :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vi se pare ca daca aceasta carte ar fi un simplu roman politist biserica ar avea in acest caz o reactie cam exagerata? Nu vi se pare ca a recomanda sa nu fie citita aceasta carte asa cum sa-a recomandat de catre biserica catolica din Italia ar semana cam mult cu cenzura ? Ce urmeaza? Sa fie arse cartile? De ce daca nu este adevarata cartea?

 

[snapbacca]36766[/snapbacca]

Si totusi este doar un roman politist. Mi se pare ca ati acceptat mult mai usor varianta prezentata intr-un roman politist decat cea prezentata de biserica. Nu zic ca varianta prezentata de biserica este corecta, intrebari ne-am pus toti si codul lui da Vinci a venit parca pentru a raspunde acestor intrebari. Insa exista o steluta la o anumita pagina(nu mai stiu exact unde) care te atentioneaza: Aceasta carte prezinta parerea autorului asupra acestei probleme. E frumoasa partea cu simbolurile amestecate de biserica, eu inclin sa o cred pentru ca se leaga logic, insa restul este doar o carte politista

Editat de Heto

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si totusi este doar un roman politist. Mi se pare ca ati acceptat mult mai usor varianta prezentata intr-un roman politist decat cea prezentata de biserica. Nu zic ca varianta prezentata de biserica este corecta, intrebari ne-am pus toti si codul lui da Vinci a venit parca pentru a raspunde acestor intrebari. Insa exista o steluta la o anumita pagina(nu mai stiu exact unde) care te atentioneaza: Aceasta carte prezinta parerea autorului asupra acestei probleme. E frumoasa partea cu simbolurile amestecate de biserica, eu inclin sa o cred pentru ca se leaga logic, insa restul este doar o carte politista

[snapbacca]37928[/snapbacca]

Problema este ca putine romane politiste (daca nu chiar nici unul) au pricinuit asemenea discutii. Daca este doar un roman politist, de ce sa-au "revoltat"? De ce si-au asumat riscul de a declara ceva, orice, daca nu se simteau atinsi. Eu stiu ca daca nu te simti vinovat, taci si lasi treaba sa mearga. Dar ei au declansat discutii, etc. De ce, daca este un roman politist si atat? :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda..imi pare rau pentru tine.  poate autorul n-a fost chiar atat de bine documentat?

[snapbacca]37988[/snapbacca]

Din fericire a fost extrem de bine documentat, avand in vedere tema cartii, care atinge mandria unei institutii extrem de puternica. Lucrul care ma mira este ca nu au reusit sa o blocheze, pentru ca ma asteptam sa se intample.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit cartea( merci Moise!!!).

Poate ca nu toti de la Vatican au fost surprinsi! Poate ca suntem pregatiti psihologic( prin roman) pentru a afla adevarul (din insasi "gura" bisericii)! Atata simbolism pe lumea asta nu-i degeaba!

Deci ceea ce sustine autorul (prin vocea personajelor sale) pate fi (este) adevarat! Eu nu m-as mira!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×