Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

"Codul Da Vinci"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se pare ca Vatican-ul n-a ramas indiferent la aparitia romanului " Codul lui Da Vinci" si ia atitudine. De ce? Din cite stiu se doreste a fi un...roman scris de un...istoric. Sau poate se vrea mai mult decit un roman? Oricum, m-a facut curios sa aflu mai multe, dar din cite stiu pina acum se pare ca subiectul c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

;) Sa stii ca ai mare dreptate in ceea ce priveste faptul ca Biserica sa-a ridicat in bloc impotriva cartii. Si problema este ca ceea ce se scrie acolo este, in mare masura, adevarat. Mai ales partea cu cina cea de taina, parte care daca o analizezi, in parelele cu pictura, iti dai seama ca este corect ce scrie acolo.

Ca sa nu mai vorbim de problema evangheliilor, care am inteles ca au fost undeva pe la 80. (ca o paranteza - tocmai au anuntat ca au gasit una noua, se pare scrisa de Iuda, si care cred ca va reusi sa vada lumina tiparului). Cu ce drept au ales ei care evanghelii sa apara in biblie? Cine i-a desemnat pe ei arbitri?

Sunt multe probleme in cartea asta, probleme care ridica intrebari din cele mai variate.

 

PS Ai reusit sa o citesti?Daca nu vezi ca o atasez eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce a ridicat Codul lui Da Vinci Vaticanul in picoare e o buna intrebare la care nu prea am avea raspuns.Nu cred ca relatia Iisus Maria Magdalena ar fi un motiv Consider ca un motiv mult mai intemeiat il constituie introducerea organizatie Opus Dei si descrierea unor practici din interiorul acestei.Organizatia nu e ceea ce pare iar legatura cu Vaticanul nu e cea pe care o cunoastem noi ci e mult mai complicata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce a ridicat Codul lui Da Vinci Vaticanul in picoare e o buna intrebare la care nu prea am avea raspuns.Nu cred ca relatia Iisus Maria Magdalena ar fi un motiv Consider ca un motiv mult mai intemeiat il constituie introducerea organizatie Opus Dei si descrierea unor practici din interiorul acestei.Organizatia nu e ceea ce pare iar legatura cu Vaticanul nu e cea pe care o cunoastem noi ci e mult mai complicata.

[snapbacca]35237[/snapbacca]

Daca stam sa ne gandim, Opus Dei nu reprezinta nici un pericol pentru biserica. Avam ca exemplu de puterea ei de distrugerea noaptea distrugerii cavalerilor templieri si ne dam seama ca daca ar fi vrut sa o distruga, biserica nu sa-a r fi chinuit pre mult. Ba cred ca o lasa tocmai ca sa dovedeasca ca are toleranta, si sa poate afirma mai tarziu, cand va avea prilejul" v-am zis noi ca-sa o secta".

Pe cand daca iei in considerare faptul ca din punctul de vedere al bisericii Isus este divin, si nu are nici o legatura cu planul lumesc, cu planul uman, iti dai seama ca soc a provocat ideea ca ar fi fost casatorit. Plus ca la cina ce ad etaina a fost si o femeie. Plus ca de fapt Isus ar fi incredintat biserica (formarea ei) unei femei. Este un soc real pentru ei. Si chiar sunt convins ca exista ceva documente undeva, pentru ca fara foc nu iese fum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus este divin, si nu are nici o legatura cu planul lumesc, cu planul uman
....in biblie se subilneaza ca Isus este om si de-zeu si ca este legatura dintre omul de rand si de-zeu

 

Sunt tare curios

 

PS Ai reusit sa o citesti?Daca nu vezi ca o atasez eu.

daca poti sa o trimiti *****

Editat de Dulcica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....in biblie se subilneaza ca Isus este om si de-zeu si ca este legatura dintre omul de rand si de-zeu

[snapbacca]36267[/snapbacca]

Vezi ca ti-am trimis cartea pe adresa de mail .

Editat de Dulcica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E tare interesanta chestia asta cu,"Codul lui DaVinci".Tare as vrea sa pun mana pe cartea asta...Oare chiar se stiau de lucrurile astea si Biserica a ascuns dovezile pentru a stapani mai usor crestinii?Dar oare daca toate lucrurile astea ar fi adevarate ,sa-ar schimba atitudinea noastra fata de Dumnezeu,fata de religie?Eu una ....as ramane la fel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E tare interesanta chestia asta cu,"Codul lui DaVinci".Tare as vrea sa pun mana pe cartea asta...Oare chiar se stiau de lucrurile astea si Biserica a ascuns dovezile pentru a  stapani mai usor crestinii?Dar oare daca toate lucrurile astea ar fi adevarate ,sa-ar schimba atitudinea noastra fata de Dumnezeu,fata de religie?Eu una ....as ramane la fel

[snapbacca]36463[/snapbacca]

Eu cred ca de anumite lucruri se stie de mult timp. Si ca biserica le-a ascuns pentru a controla, cu ajutorul religiei, masele.

Nu se pune problema ca se va schimba perceptia oamenilor despre Isus, sau despre Dumnezeu. Doar ca biserica, in special cea catolica, va pierde mult din puterea actuala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si eu cartea si pot sa va spun ca mi-a placut foarte mult. Eu aveam si inainte de a citi cartea anumite idei absolut proprii despre religie in general si nu pot sa spun ca m-a socat cartea foarte mult. Dimpotriva: am aflat unele lucruri pe care nu le stiam si acuma inclin sa le cred si mi-a intarit convingerile. Si anume ca acel concept predicat de biserica si anume: " crede si nu cerceta" nu mai are nici o valoare in sec XXI. Adica din acest punct de vedere cartea aduce unele lamuriri pe care sincera sa fiu imi doream sa mi le aduca cineva. Si apoi biserica a omorat milioane de femei in ceea ce sa-a numit :"vanatoarea de vrajitoare" si asta ar fi destul ca sa mai faca sa-mi pun unele intrebari. Si apoi unde scrie oare in biblie ca doar barbatii pot fi preoti? Si unde apare in biblie ierarhia asta de acuma din biserica? Unde scrie in biblie ca biserica e o afacere si inca una foarte profitabila si pe care nu prea auzi sa-o verifice organele fiscale? Si nu cumva Isus la cina cea de taina ar fi spus ca biserica e in fiecare din noi, in pom, in floare etc si nu in ziduri?

Dar de ce ar recunoaste biserica acest lucru cand se construiesc biserici pe fiecare strada cu bani de la oameni si a ajuns ca fiecare preot sa aiba biserica lui?

Nu vi se pare ca se ridica multe semne de intrebare? Nu vi se pare ca daca aceasta carte ar fi un simplu roman politist biserica ar avea in acest caz o reactie cam exagerata? Nu vi se pare ca a recomanda sa nu fie citita aceasta carte asa cum sa-a recomandat de catre biserica catolica din Italia ar semana cam mult cu cenzura ? Ce urmeaza? Sa fie arse cartile? De ce daca nu este adevarata cartea?

pe.sa. Ati vazut reportajul de pe Discovery Channel care desfiinteaza complet cartea? Intrebare: de ce oare au cerut parerea doar reprezentatilor bisericii si nu si autorului de exemplu?

Editat de sophie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×