Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Borderline- topice unite

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In urma cu ceva vreme si eu am fost diagnosticat cu OCD.

Negasind foarte multe informatii pe site-urile din Romania, m-am gandit sa creez un site in speranta ca acesta ar putea fi de ajutor multora dintre noi.

Pentru cine este interesat adresa este: www.ocdadvisor.tk

Siteul contine atat informatii utile despre OCD (Descriere, Cauze, Tratamente, Articole) cat si Forum, Chat, etc

Adresa de mail este ocdadvisor@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei, nu deznadajduiti ! Dumnezeu ne iubeste, altfel nu ne-ar fi creat, este sigur ! Spun asta caci si eu am trecut prin ce treceti si voi si m-am lecuit fara medicamente . un sfat: rugati-va din inima si bucurati-va de natura, de tot ce a creat Dumnezeu pentru noi! Sanatate si Doamne ajuta !! ( un site foarte bun : http://www.sfintiiarhangheli.ro/maica-silu...va-raspunde.php ) :fingers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda...e desttul de nasola chestia asta borderline...trebuie sa te lupti mult cu tine insati ca sa reusesti sa treci peste si sa iti vezi de viata ta....de fapt este un mare succes si o mica imbunatatire adusa unei astfel de pesoane...trebuie sa vrei mult si sa lupti pentru a putea sa scapii de asta....nu zic ca nu vor ramane consecinte in decursul vietii insa depinde cum vezi situatia....cel mai important lucru e sa nu te lasi batut sa iti continuii mereu viata......eu una asa am facut de cand am fost diagnosticata,insa cu terapie,si medicatia corespunzatoare viata mea s-a imbunatatit major....

lumineaza-ma ce inseamna terapie si medicatie corespunzatoare esti cea mai optimista borderlineana.....eu malupt cu aceasta boala de 9 ani acum ma simt groaznic. m-am pensionat desi nu am decat 36 de ani am fost profa de mate. ma tratez cu dr. ionescu de la spitalul nifon din buzau.am incercat toate medicamentele......este adevarat nu am gasit un psihoterapeut.......sunt din ploiesti...

 

buna,

si mie mi-a fost destul de greu sa accept acest lucru....si sa-l inteleg,pt ca la noi,in Romania nu era foarte cunoscut acest sindrom.

eu am avut asa ceva si pot sa spun ca mai am mici urme...dar acum se vede clar o imbunatatire in viata mea.

am facut terapie (psiholog+psihiatru+medicamtatie).....si am reusit!

daca sunt persoane care vor sa stie mai mult despre acest "fenomen" ma pot intreba si de asemenea va pot recomanda niste persoane foarte implicate si specializate pe asa ceva.

va pup

deci ai avut si nu mai ai......doamne .....ce fericita trebuie sa fi, eu ma chinui ingrozitor cu aceasta boala borderline de 9 ani , m-am si pensionat pe tema asta am si divortat pe aceeasi tema. ma tratez ...sau cel putin asa cred cu dr. ionescu de la spitalul nifon buzau .acum ma simt groaznic, desi iau o gramada de medicamente. astept CU NERABDARE AMANUNTE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci ai avut si nu mai ai......doamne .....ce fericita trebuie sa fi, eu ma chinui ingrozitor cu aceasta boala borderline de 9 ani , m-am si pensionat pe tema asta am si divortat pe aceeasi tema. ma tratez ...sau cel putin asa cred cu dr. ionescu de la spitalul nifon buzau .acum ma simt groaznic, desi iau o gramada de medicamente. astept CU NERABDARE AMANUNTE

 

Dr. Ionescu din Buzau, seamana cu Tudor Gheorghe (are mustata la fel), are un cabinet luuung, pune pacientii pe un taburet la 20 metri de el, striga la pacienti, pacientii striga la el, dupa care la final se lauda ca are un fiu genial in Anglia care-i trimite medicamente miracol pentru bolile psihice. Administreaza un sanatoriu in regim privat, undeva in afara buzaului, intr-o comuna, unde-si tine pacientii izolati de lume, exact ca intr-un spital de cronici. La usa lui vin oameni din toata tara (in urma reclamei facute in formula As). Odata, prin 2002, am sunat un cititor din formula As, care aducea "mii de multumiri" dr. Ionescu pentru ca l-a facut bine (cred ca de depresie). M-a injurat si a inchis. E deprimant acel sanatoriu, vin barbati in varsta de 50 de ani, si plang ca si copiii pe la usi. Am trecut in vizita, la vremea aia naivitatea m-a facut sa cred ca poate face cineva un miracol ca sa gandeasca in locul meu.

 

Daca te intereseaza un terapeut, trimite-mi un mesaj (eventual lasa o adresa de e-mail), nu merge mesageria la tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lumineaza-ma ce inseamna terapie si medicatie corespunzatoare esti cea mai optimista borderlineana.....eu malupt cu aceasta boala de 9 ani acum ma simt groaznic. m-am pensionat desi nu am decat 36 de ani am fost profa de mate. ma tratez cu dr. ionescu de la spitalul nifon din buzau.am incercat toate medicamentele......este adevarat nu am gasit un psihoterapeut.......sunt din ploiesti...

 

Dr. Adrian Ionescu . "Schizofrenia nu este o boala, ci un destin"

http://www.formula-as.ro/2003/591/sanatate...an-ionescu-4538

 

Daca spui ca boala psihica e un destin, inseamna ca nu se poate vindeca. E o contradictie de termeni. Decat daca Dr. Ionescu se considera cumva D-zeu.

 

Iata ce spune un alt medic, Robert Goulding:

"Dar dacă diagnosticul standard implică tratament de lungă durată sau suportiv pentru toată viaţa, fără speranţa creşterii sau schimbării, diagnosticul poate deveni o profeţie auto

Editat de Aurel.Novac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lumineaza-ma ce inseamna terapie si medicatie corespunzatoare esti cea mai optimista borderlineana.....eu malupt cu aceasta boala de 9 ani acum ma simt groaznic. m-am pensionat desi nu am decat 36 de ani am fost profa de mate. ma tratez cu dr. ionescu de la spitalul nifon din buzau.am incercat toate medicamentele......este adevarat nu am gasit un psihoterapeut.......sunt din ploiesti...

da cu terapie,medicatie si cu dorinta de alupta fara a te mai complace in aceasta situatie se poate.znu zic ca am reusit sa trec de asta dar stiu ca se poate e nevoie doar sa imi schimb modul de gandire sa il educ asa cum este normal nu sa ma complac si sa zic ca niciodata nu imi voi mai reveni.\tulburarea bordeline e considerata a fi la granita intre boala si sanatate ......deci te afli pe muchie de cutiti si daca ai resursele necesare poti trece peste si vointa foarte foarte multa se poate .

 

Dr. Adrian Ionescu . "Schizofrenia nu este o boala, ci un destin"

http://www.formula-as.ro/2003/591/sanatate...an-ionescu-4538

 

Daca spui ca boala psihica e un destin, inseamna ca nu se poate vindeca. E o contradictie de termeni. Decat daca Dr. Ionescu se considera cumva D-zeu.

\cred ca se considera atotstiutor...si cel mai destept.\nu ca sunt eu desteapta si am eu cunostiinte de prea multa psihiatrie dar cred cu cea mai mare tarie ca tine foarte mult de vointa si de dorinta noastra de a iesi din astfel de stari.Da ne ia pe nepregatite ,si apare in viata noastra dar se poate invinge.Asa cum exista oameni care au trecut peste boli care se considera a fi fatale gen cancer prin mult optimism si lupta si bineinteles tratament se poate.Totulleaca de la greieras si se poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cam greu de vindecat spiritul doar cu pastile. in fapt aproape imposibil. doar daca vrei sa il amortesti pt tot restul vietii. psihicul nostru ne taxeaza pt orice se intampla sau nu se intampla dar nu ne convine sau nu se implineste. uneori nu ai cum sa te faci bine stand intr-un mediu nociv psihic. din pacate asta e cruda realitate din Romania. si nu depinde doar de noi sau de vointa. puzzle-ul e mai complex decat vreau dar nu pot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dr. Adrian Ionescu . "Schizofrenia nu este o boala, ci un destin"

http://www.formula-as.ro/2003/591/sanatate...an-ionescu-4538

 

Daca spui ca boala psihica e un destin, inseamna ca nu se poate vindeca. E o contradictie de termeni. Decat daca Dr. Ionescu se considera cumva D-zeu.

 

Iata ce spune un alt medic, Robert Goulding:

"Dar dacă diagnosticul standard implică tratament de lungă durată sau suportiv pentru toată viaţa, fără speranţa creşterii sau schimbării, diagnosticul poate deveni o profeţie auto

Editat de magaruldeaur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar de ce nu pleci daca stii ca mediul iti face rau? te rupi complet de agresori si de paraziti si probabil ajutata si de psihoterapie ti-ai reveni... ce te tine acolo? o viata ai...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×