Sari la conținut
Forum Roportal
raduku83

Sarbatoarea Pastelor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca te lasa rece poate ai ceva de intrebat cu ce nu esti in clar ? Sunt sigur ca daca intrebi iti va raspunde multi.

 

==============================================================================

 

Vezi ca ai gresit adresa .Nu eu spun ca ma lasa rece . Dar o spun acum. Daca vorbesti de claritate ,eu o voi clarifica tzie. sa vezi incontinuare cum decurg mesajele

.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pastele ca si craciunul,adica sarbatori copiate.

eu nu inteleg un lucru si vreau lamuriri.de ce este pastele in fiecare an in alta zi?si de ce isus al catolicilor invie mereu cu o saptamana inaintea lui isus ortodox?

 

.....pana la Jertfa lui Hristos.......evreii sarbatoreau o data pe an pastele in memoria

eliberarii din sclavia Egiptului.......

 

.....Hristos a murit pe cruce exact in sarbatoarea pastilor......Scriptura zice ca Hristos cand

si-a dat duhul in acelasi moment in Templu se aducea jerfa de pasti......dar un cutremur a facut

sa cada cutitul din mana marelui preot......prin acestea D-zeu arata ca Jertfa Suprema a fost adusa

si nu mai era nevoie de jertfe de animale......preotia umana urma sa inceteze fiind inlocuita de

Preotia lui Hristos care s-a inaltat dupa Jertfa la ceruri unde mijloceste pt. oameni.........

 

.....asadar dupa Inaltare.... sarbatorile si vechile ceremonii inceteaza......NT nu prevede vreo

obligativitate a sarbatoririi Invierii ca inlocuire a vechilor pasti......nici a Nasterii D-lui .....dar

nici nu interzice sarbatorirea lor ..........bineinteles intr-un mod reverentios ......nu cu imbuibari

si betii......

 

......daca totusi se sarbatoreste Invierea D-lui .......ca aducere aminte a Jerfei lui Hristos..... ca si

data calendaristica ea ar trebui sa se suprapuna cu pastele evreiesc ........pt. ca majoritatea

evreilor continua vechea ,, religie ,, .......nerecunoscandu-l pe Hristos ca Mesia ......

 

......Isus a lasat insa in mod explicit Sfanta Cina ......ca moment de comemorare a Jerfei si

Invierii Sale.........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum sarbatorim Pastele?

Sigur ca multi oameni in zilele noastre spun: "sarbatoresc Pastele" .Pentru unii Pastele inseamna intalnirea cu rudele, pentru altii un iepuras si oua rosii, pentru altii chefuri si betii, pentru altii ziua din an cand isi amintesc ca mai trebuie sa calce pe la Biserica ectc

Sigur ca este nevoie sa stim ce este Pastele, ca sa putem sa sarbatorim ce trebuie sarbatorit la acest Pasti.

Haideti ca privind la cateva adevaruri legate de Pasti in Sfanta Scriptura si privind la aceste adevaruri sa dam cinstea cuvenita Celui ce i se cuvine in aceasta sarbatoare:

 

 

1.Pastele nostru este Cristos

1COR 5:7 Maturati aluatul cel vechi, ca sa fiti o plamadeala noua, cum si sinteti, fara aluat; caci Hristos, Pastele noastre, a fost jertfit.

Ca sa intelegem mai bine ca Pastele nostru este Cristos haideti sa raspundem la doua intrebari:

a)Se poate ca oamenii sa aibe un alt Paste? Daca privim in lumea de azi vedem ca adevarata semnificatie a pastelui a fost distorsionata de Satan : pastele pentru multi reprezinta chefuri,iepurasi ectc. Pana la 26 de ani si pentru mine Pastele a fost an de an acelasi lucru .Era ziua cand ca om "religios" ma duceam la Biserica si dupa aceea "ca tot omul" incepea cheful si distractia . Abia asteptam Pastele an de an ca un motiv de destrabalare si distractie .

Dar din momentul in care l-am cunoscut pe Cristos, Pastele meu este Cristos .

b)Ce insemna Pastele in Vechiul Testament?

"EX 12:3 Vorbiti intregei adunari a lui Israel, si spuneti -i: ,In ziua a zecea a acestei luni, fiecare om sa ia un miel de fiecare familie, un miel de fiecare casa.

EX 12:4 Daca sint prea putini in casa pentru un miel, sa -l ia cu vecinul lui cel mai de aproape, dupa numarul sufletelor; sa faceti socoteala cit poate minca fiecare din mielul acesta.

EX 12:5 Sa fie un miel fara cusur, de parte barbateasca, de un an; veti putea sa luati un miel sau un ied.

EX 12:6 Sa -l pastrati pina in ziua a patrusprezecea a lunii acesteia; si toata adunarea lui Israel sa -l junghie seara.

EX 12:7 Sa ia din singele lui, si sa unga amindoi stilpii usii si pragul de sus al caselor unde il vor minca.

EX 12:8 Carnea s'o manince chiar in noaptea aceea, fripta la foc; si anume s'o manince cu azimi si cu verdeturi amare.

EX 12:9 Sa nu -l mincati crud sau fiert in apa; ci sa fie fript la foc: atit capul, cit si picioarele si maruntaiele.

EX 12:10 Sa nu lasati nimic din el pina a doua zi dimineata; si, daca va raminea ceva din el pe a doua zi dimineata, sa -l ardeti in foc.

EX 12:11 Cind il veti minca, sa aveti mijlocul incins, incaltamintele in picioare, si toiagul in mina; si sa -l mincati in graba; caci sint Pastele Domnului. EX 12:12 In noaptea aceea, Eu voi trece prin tara Egiptului, si voi lovi pe toti intiii-nascuti din tara Egiptului, dela oameni pina la dobitoace; si voi face judecata improtiva tuturor zeilor Egiptului; Eu, Domnul.

EX 12:13 Singele va va sluji ca semn pe casele unde veti fi. Eu voi vedea singele, si voi trece pe linga voi, asa ca nu va va nimici nici o urgie, atunci cind voi lovi tara Egiptului. "

 

 

Pastele insemna pentru Evrei interventia miraculoasa a Domnului, pentru ai scoate din Egipt. Pentru aceasta interventie trebuia sa fie sacrificat cate un miel in fiecare familie, sau dupa caz daca erau prea putini, se asociau la un miel cate doua familii. Sangele acestui miel indeparta mania lui Dumnezeu de casele evreilor.

Spiritual privind, aceasta lucrare era o prefigurare a lucrarii lui Cristos ,care este Mielul lui Dumnezeu . Ca sa ne salveze din lumea pacatului (Egiptul din VT), Dumnezeu a dat sa moara pe Mielul lui Dumnezeu, Isus Cristos. Sangele lui are puterea sa ne absolve de pacat si sa ne fereasca de mania lui Dumnezeu.Orice inima care nu are sangele lui Isus pe usciorii inimii sale, mania lui Dumnezeu este peste el.Astfel trebuie sa priveasca Biserica lui Cristos Pastele.

Te rog suflete drag intelege ca la Pasti trebuie sa privesti la Cristos .

Sangele lui Isus, Mielul lui Dumnezeu trebuie sa fie pe "usciorii" inimii tale si atunci vei avea un PASTE minunat. Tot ceea ce facem in Biserica la Paste trebuie sa arate spre Cristos Domnul, Pastele nostru.Daca pana la acest Paste ti-ai trait viata cum ai vrut,la acest Paste Cristos vrea sa vina in viata ta. Priveste la Isus Pastele nostru si intalneste-te cu El la acest Paste.

 

 

2. Adevarata valoare a Pastelui se vede in jertfa Domnului Isus

 

 

Se spune ca pe timpul Imperiului roman a existat un general foarte drept . El era un om foarte drept si pe langa ca era conducator militar era si guvernator in provincia aceea . Era foarte renumit pentru dreptatea lui si nimeni nu era scutit de aplicarea legii in cazul in care ar fi incalcat-o. In acesta vreme era o lege care spunea ca dupa o anumita ora era interzisa circulatia pe strazi si cine incalca aceaste lege era pedepsit cu biciuirea pana la moarte. In acest timp intr-o seara se intampla ca tocmai mama lui sa incalce acesta lege .Ea a fost prinsa si i s-a adus la cunostinta fiului ei acest lucru.Oamenii se asteptau ca Generalul sa inchida ochii si s-o elibereze. Insa dreptatea acestui om a mers inainte si a spus :sa fie judecata. La judecata a luat parte si generalul .Dupa ce verdictul a fost dat urma ca mama lui sa fie biciuita pana la moarte. In momentul in care calaul a vrut s-o loveasca, el a ridicat mana si a spus: opriti! S-a dus la mama lui, a dat-o la o parte, si-a dat jos haina de general si s-a pus in locul ei pe stalpul de tortura ca pedeapsa ce trebuia s-o ia ea sa-i fie aplicata lui.

 

 

Domnul Isus si-a dat viata in locul nostru.Pedeapsa ce trebuia sa cada peste noi calcatorii de Lege, a cazut peste Isus Cristos, Fiul lui Dumnezeu.Aceasta este adevarata valoare a Pastelui.

 

 

3. Isus vrea o relatie personala cu tine la acest Pasti

 

 

"IOAN 3:14 Si, dupa cum a inaltat Moise sarpele in pustie, tot asa trebuie sa fie inaltat si Fiul omului,

IOAN 3:15 pentruca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vecinica."

 

 

a)Priveste la Isus

 

 

Dumnezeu ii porunceste lui Moise, in VT, sa spanzure un sarpe pe o prajina (pe un lemn) si cei ce vor privi la acest sarpe, vor fi salvati de pedeapsa lui Dumnezeu ce venea peste popor, prin serpii veninosi.

Este interesant ca si acesta lucrare prefigura lucrarea ce o va face Domnul Isus in viitor pe crucea Golgotei. Pacatul a cazut asupra lui Isus pe crucea Golgotei . Mai mult decat atat ,ne spune Scriptura ca : " 2COR 5:21 Pe Cel ce n'a cunoscut niciun pacat, El L-a facut pacat pentru noi, ca noi sa fim neprihanirea lui Dumnezeu in El." Sarpele spanzurat pe lemn reprezinta pe Cristos, facut pacat pentru noi.Odata rastignit pe cruce Cristos a luat asupra lui pacatul omenirii .Pacatul a fost pus pe cruce si el nu mai are nici o putere de robie asupra oamenilor. Atata timp cat suntem muscati de "serpi veninosi" si privim la Isus, veninul acestor serpi nu are putere sa ne omoare. Cand insa privirea noastra se indreapta spre orice altceva decat Isus Cristos, ne asteapta moartea.

 

 

b)Puterea sa incepi o relatie ti-o da El

 

 

Faptul ca Domnul nu a ramas mort ci a inviat, este un motiv de bucurie pentru noi.In El este puterea sa incepem o relatie cu Dumnezeu.

"ROM 8:34 Cine-i va osindi? Hristos a murit! Ba mai mult, El a si inviat, sta la dreapta lui Dumnezeu, si mijloceste pentru noi!

ROM 14:9 Caci Hristos pentru aceasta a murit si a inviat ca sa aiba stapinire si peste cei morti si peste cei vii.

1COR 6:14 Si Dumnezeu, care a inviat pe Domnul, ne va invia si pe noi cu puterea Sa.

2COR 5:15 Si El a murit pentru toti, pentruca cei ce traiesc, sa nu mai traiasca pentru ei insisi, ci pentru Cel ce a murit si a inviat pentru ei."

 

 

4. Spune si altora despre invierea Domnului

 

 

ROM 10:9 Daca marturisesti deci cu gura ta pe Isus ca Domn, si daca crezi in inima ta ca Dumnezeu L-a inviat din morti, vei fi mintuit.

Domnul Isus dupa inviere le-a dat ucenicilor urmatoarea porunca:

"FAPTE 1:8 Ci voi veti primi o putere, cind Se va pogori Duhul Sfint peste voi, si-Mi veti fi martori in Ierusalim, in toata Iudea, in Samaria, si pina la marginile pamintului.``

Sa faca Dumnezeu ca intradevar sa fim martori ai invierii Lui pana la marginile pamantului.

 

 

Puneti intrebarea dragul meu suflet : Cine este Pastele tau? Este Isus Pastele tau ? Te-ai intalnit cu Isus la aceasta sarbatoare? Esti curatit de pacat prin sangele Mielului lui Dumnezeu? Ai dat pacatele tale Domnului Isus sau le mai tii inca asupra ta? Unde fugi cand esti muscat de pacat, te ascunzi sau privesti la Golgota?Ai tu o relatie personala cu Isus? Esti tu un martor al invierii lui Isus?

Sa faca Domnul ca aceste intrebari sa-ti cerceteze inima la acest Paste si sa faca sa te apropii mai mult de Dumnezeu.

http://www.geocities.com/cioanas/pasti.html

 

 

============================================================================

 

Draga Cionas. Atat cat am scris trebuia sa-tzi fie de ajuns . Pastele nu are nimic cu Isus deoarece el exista inaintea Lui.

CIne O fi NAS ?(Cionas). Am intzeles ca ai o lucrare mare pe www. dar degeaba .In primul rand tema discutziei nu este CUM SARBATORIM PASTELE> Ficare sarbatoreste pastele daca vrea sau cum poate.

Daca luam la purificat versetul tau BOBMA, trebuie sa sti ca,conform articolului CUM SA CITIM BIBLIA, tu trebuie sa citesti atat inainte cat si dupa versetul tau BOBMA. Si vom descifra urmatoarele.: 1 Cor 5:7 si :spiteful:

Nimeni nu va intzelege aceste versete pt.ca Pavel face comparatzii intre trecutul indepartat(Moise) si trecutul mai apropiat (Isus) Pavel se refera la o anumita curatzenie spirituala sa dam la oparte ce este vechi si sa aplicam ce este mai nou adica sa ne actualizam cu noile legi ale lui Dumnezeu prin Isus.

 

Ca sa devenim ca noi nascutzi (om nou) renuntzatzi la vechile doctrine. Si acesta sarbatoare ca om nou trebuie sarbatorit

cu acumularea noilor invatzaturi nu cu rautate sau viclenie ci cum ne invatza Isus.

Cu ocazia zilei de paste israelitzii erau obligatzi sa aduca jertfe prin arderi detot 7 zile si ca consume azimi tot 7 zile. Acesta face parte din trecutul indepartat. Isus este ultima jertfa din trecutul apropiat.

Ce face parte ca vechitura din trecutul indepartat in aceste versete Cor 5:7 si 8. ? Jerfa , pastele si azimile.Ca sa intzelegetzi citim din LEVENTIC 23:4-8. despre paste.

Iata sarbatorile Domnului; in luna intaia, in a patrusprezecea zi din luna vor fi pastele Domnului (nu al nostru)Iar din ziua urmatoare ( a 15 zi) va fi sarbatoarea azimilor; sapte zile sa mancatzi azimi si 7 zile sa aducetzi Domnului jetfe mistuite de foc. Acum vetzi intzelege ce spune Pavel in versetul BOMBA a lui cionas. Ce vrea Pavel cu jertfe ,paste si cu azimile? Vedetzi ca nu se spune nimic de paste in versetul BOBMA ca sarbatoare ?

Israelitzi aduceau de pasti jertfe . Isus a fost jertfa noastra din gresala de paste care jertfa a fost facuta ,odata pentru totdeauna. Deci nu avem nimic cu Pastele din vesetul BOMBA.

 

Se poate ca oamenii sa aibe un alt paste? Dece crezi ca este obligatoriu ca sa avem? nu avem. Acolo Moise spune

ca pastele este a Domnului nu al nostru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pastele ca si craciunul,adica sarbatori copiate.

eu nu inteleg un lucru si vreau lamuriri.de ce este pastele in fiecare an in alta zi?si de ce isus al catolicilor invie mereu cu o saptamana inaintea lui isus ortodox?

pentru ca...au mai multe pile decat ortodocsii... :tease:

 

stii bancul cu tipul de la coca-cola care se duce la papa sa-l roage sa introduca in "Tatal nostru" completarea - da-ne coca-cola cea de toate zilele - si e refuzat ? la iesire se intreba ofticat: "oare cat comision le-or fi dat brutarii?"

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pastele ca si craciunul,adica sarbatori copiate.

eu nu inteleg un lucru si vreau lamuriri.de ce este pastele in fiecare an in alta zi?si de ce isus al catolicilor invie mereu cu o saptamana inaintea lui isus ortodox?

Fiindca nu sarbatorim o zi ci o sarbatoare! Pastele nostru este Cristos si nu o zi anume. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
============================================================================

 

Draga Cionas. Atat cat am scris trebuia sa-tzi fie de ajuns . Pastele nu are nimic cu Isus deoarece el exista inaintea Lui.

Pai Isus exista inainte de nasterea lui pe pamant. El s-a intrupat, a luat chip de om! Pastele a fost instituit de Dumnezeu (Tatal, Fiul si Duhul Sfant).

IOAN 8: 58 Isus le-a zis: ,,Adevarat, adevarat, va spun ca, mai inainte ca sa se nasca Avraam, sint Eu.``

IOAN 17: 5 Si acum, Tata, proslaveste-Ma la Tine insuti cu slava, pe care o aveam la Tine, inainte de a fi lumea.Pastele reprezenta eliberarea. Eliberarea lui Israel din Egipt. Aceasta eliberare aducea moarte pentru pacat, deci dreptatea lui Dumnezeu. Pentru ca evreii sa nu moara cand trecea Ingerul Mortii, trebuia sa moara un miel.

Totul era o prefigurare a Mantuirii (salvarii, eliberarii) din pacat a omenirii, a scoaterii omenirii din lanturile pacatului. Pentru omenire a murit Mielul lui Dumnezeu, insa nu toti tin cont de asta. Toti cei care ignora Mielul lui Dumnezeu vor avea parte de moartea vesnica.

IOAN 1: 29 A doua zi, Ioan a vazut pe Isus venind la el, si a zis: ,,Iata Mielul lui Dumnezeu, care ridica pacatul lumii!

 

CIne O fi NAS ?(Cionas). Am intzeles ca ai o lucrare mare pe www. dar degeaba .In primul rand tema discutziei nu este CUM SARBATORIM PASTELE> Ficare sarbatoreste pastele daca vrea sau cum poate.

Daca luam la purificat versetul tau BOBMA, trebuie sa sti ca,conform articolului CUM SA CITIM BIBLIA, tu trebuie sa citesti atat inainte cat si dupa versetul tau BOBMA. Si vom descifra urmatoarele.: 1 Cor 5:7 si :cry:

Nimeni nu va intzelege aceste versete pt.ca Pavel face comparatzii intre trecutul indepartat(Moise) si trecutul mai apropiat (Isus) Pavel se refera la o anumita curatzenie spirituala sa dam la oparte ce este vechi si sa aplicam ce este mai nou adica sa ne actualizam cu noile legi ale lui Dumnezeu prin Isus.

Eu m-am referit doar la o expresie: "Cristos, Pastele nostru"

In rest sunt de acord ca Pavel se refera la curatia spirituala. Insa El atentioneaza "caci Hristos, Pastele noastre, a fost jertfit."

Deci motivatia principala pentru care sa muturi aluatul vechi (vechea viata) este Jertfa Mielului lui Dumnezeu (Isus Cristos), Pastele noastre!

In acest context explicam Pastele si nu curatia spirituala. Un subiect nu exclude pe celalalt. Nu mi-am pus in vedere o exegeza pe text, ci o expresie care reflecta un adevar: Hristos-Pastele noastre!

Ca sa devenim ca noi nascutzi (om nou) renuntzatzi la vechile doctrine. Si acesta sarbatoare ca om nou trebuie sarbatorit cu acumularea noilor invatzaturi nu cu rautate sau viclenie ci cum ne invatza Isus.

Exact! Daca am trai asa ar fi minunat!

 

Cu ocazia zilei de paste israelitzii erau obligatzi sa aduca jertfe prin arderi detot 7 zile si ca consume azimi tot 7 zile. Acesta face parte din trecutul indepartat. Isus este ultima jertfa din trecutul apropiat.

Ce face parte ca vechitura din trecutul indepartat in aceste versete Cor 5:7 si 8. ? Jerfa , pastele si azimile.Ca sa intzelegetzi citim din LEVENTIC 23:4-8. despre paste.

Iata sarbatorile Domnului; in luna intaia, in a patrusprezecea zi din luna vor fi pastele Domnului (nu al nostru)Iar din ziua urmatoare ( a 15 zi) va fi sarbatoarea azimilor; sapte zile sa mancatzi azimi si 7 zile sa aducetzi Domnului jetfe mistuite de foc. Acum vetzi intzelege ce spune Pavel in versetul BOMBA a lui cionas. Ce vrea Pavel cu jertfe ,paste si cu azimile? Vedetzi ca nu se spune nimic de paste in versetul BOBMA ca sarbatoare ?

Israelitzi aduceau de pasti jertfe . Isus a fost jertfa noastra din gresala de paste care jertfa a fost facuta ,odata pentru totdeauna. Deci nu avem nimic cu Pastele din vesetul BOMBA.

Nu am afirmat ca versetul ne-ar indemna sa tinem Pastele, repet: "Nu am facut o exegeza pe text"

Textul vorbeste de curatia, mai mult ca si atat ne vorbeste de renuntarea la o viata veche si trairea unei vieti noi! Pavel spune despre curvia care era in aceasta Biserica din Corint si nevoia de schimbare. Mai mult decat atat, nu numai curvia, ci orice alt pacat trebuie "maturat" din viata noastra!

1COR 5: 8 Sa praznuim dar praznicul nu cu un aluat vechi, nici cu un aluat de rautate si viclenie, ci cu azimele curatiei si adevarului.Mai mult decat atat, Pavel spune sa nu ai deaface cu unul care isi zice frate si " totus este curvar, sau lacom de bani, sau inchinator la idoli, sau defaimator, sau betiv, sau raparet; cu un astfel de om nu trebuie nici sa mincati."

Capitolul acesta se ocupa in mod special de judecata din Biserica, in care cei care traiesc in pacat (aluatul vechi) trebuie judecati si trasi la raspundere.

 

Se poate ca oamenii sa aibe un alt paste? Dece crezi ca este obligatoriu ca sa avem? nu avem. Acolo Moise spune

ca pastele este a Domnului nu al nostru.

Pai fiind a Domnului sunt si ale noastre. Noi suntem Una cu Domnul! :tease:

IOAN 17: 21 Ma rog ca toti sa fie una, cum Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine; ca, si ei sa fie una in noi, pentru ca lumea sa creada ca Tu M'ai trimes.

Pastele stabilit in Vechiul Testament era o prefigurare a mortii Mielului lui Dumnezeu pentru eliberarea noastra de pacat.

Nu ne-a poruncit nimeni sa tinem Pastele. De fapt la Pasti este important pentru noi crestinii ca Isus a inviat. Moartea nu L-a putut tine. Este ziua invierii Domnului si nu ne poate nimeni opri sa tinem aceasta sarbatoare.

Noi privim la Pasti la Mielul care a fost Jertfit pentru noi si care a invins moartea si ne-a promis tuturor care credem in El viata vesnica. Si la Pasti si la Craciun, sarbatoritul nostru este Cristos Domnul!

 

fiindca sarbatorim o sarbatoare.....m-ai lamurit :spiteful:

de ce sarbatorim pastele la o data fixa atunci?isus ar trebui sa fie zilnic in sufletele noastre,de ce nevoia de pasti,craciun si toti sfintii din caldendar?

Asa este! In fiecare zi ar trebui "Isus ar trebui sa fie zilnic in sufletele noastre"!

Totusi noi nu trebuie sa condamnam pe nimeni cu privire la zilele care doresc sa le considere mai presus decat altele pentru Dumnezeu! Noi trebuie sa respectam hotararea fiecaruia.

ROM 14: 5 Unul socoteste o zi mai pe sus decit alta; pentru altul, toate zilele sint la fel. Fiecare sa fie deplin incredintat in mintea lui.

ROM 14: 6 Cine face deosebire intre zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire intre zile, pentru Domnul n'o face. Cine maninca, pentru Domnul maninca; pentruca aduce multamiri lui Dumnezeu. Cine nu maninca, pentru Domnul nu maninca; si aduce si el multamiri lui Dumnezeu

 

Contextul ne vorbeste despre probleme care existau in Biserica in legatura cu manarea si bautura. Este un verset care concluzioneaza aceasta problema religioasa categoric:

ROM 14: 17 Caci Imparatia lui Dumnezeu nu este mincare si bautura, ci neprihanire, pace si bucurie in Duhul Sfint.

ROM 14: 18 Cine slujeste lui Hristos in felul acesta, este placut lui Dumnezeu si cinstit de oameni.

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
==============================================================================

 

Vezi ca ai gresit adresa .Nu eu spun ca ma lasa rece . Dar o spun acum. Daca vorbesti de claritate ,eu o voi clarifica tzie. sa vezi incontinuare cum decurg mesajele

.

Tu ai scris ca si pe tine te lasa rece, si iar o scrii. Oricum credeam ca vrei ceva intrebare concreta.

Ce sa clarifici, nu inteleg suna a suparare ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiindca nu sarbatorim o zi ci o sarbatoare! Pastele nostru este Cristos si nu o zi anume. :airkiss:

 

 

===============================================================================

 

FOARETE GRESTIT. Daca pastele tau este Cristos,ce sarbatoresti tu pe Cristos sau pastele evreilor? Daca in ambele cazuri vrei sa-L sarbatoresti pe Cristos,afla ca acest lucru Isus nu a cerut de la noi. El nu a cerut sa se sarbatoreasca Invierea lui ( Cristos a inviat ! ...Adevarat ca a inviat!) dar a mentzionat sa se aminteasca de moartea lui. Deci si in acest caz pastele tau nu este biblic. Tu faci reclama la iepurasii cu oule rosii? Ce are in comun iepurasul cu Isus? Ce are in comun ouale rosii cu iepurasul? Nu vezi orbule ca este o sarbatoare comerciala? In loc sa se explice la copii despre Isus ,ei sunt mintzitzi de carte parintzi ca vine iepurasul. Pt. cine faci tu reclama? pt. vanzatorii de oua si ciocolata? Se pare ca vorbesti din suflet si ca ai ravna dar ,dansezi in intuneric. Ce esti tu penticostal?

La ultima sa cina cu ocazia zilei de paste ,Isus se foloseste de vin si paine nedospita ca simboluri a jertfei sale. Aici Isus spune discipolilor sai, dupa ce a frant din paine; sa facetzi acest lucru spre pomenirea mea. Luca22:19

Isus a dat urmatoarea porunca; sa facetzi acest lucru in amintirea mea, oridecate ori vetzi manca din paine sau vetzi gusta din vin. 1 Cor11:24-26. Biblia nu mentzioneaza ca trebuie neamurile sa sarbatoreasca pastele. Multe biserici comemoreaza lunar aceasta amintire care este gresit intzeleasa, pentru ca ,Isus a spus ; sa facetzi acest lucru oridecate ori mancatzi sau betzi...Acesta nu inseamna ca comemorarea sa se faca lunar ,ci zilnic oridecate ori mancatzi si betzi.

Sarbatoarea lasata de Isus se poate numi asfel :Cina de amintire a mortzii lui Isus Cristos si nu invierea lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ai scris ca si pe tine te lasa rece, si iar o scrii. Oricum credeam ca vrei ceva intrebare concreta.

Ce sa clarifici, nu inteleg suna a suparare ?

 

 

=============================================================================

 

Ce te face sa crezi ca suna a suparare? Vezi in continuare raspunsuri deja de clarificare. Iar itzi spun ca nu sti sa numeri pana la unu. Eu nu am spus decat odata ca ma lasa rece si asta din cauza presiunilor. Tu trebuie sa sti ceva ,nimeni nu poate demonsra ca nu am dreptate. Eu articolul cu pastele il aveam gata dar, am pus numai intrebari si urma sa va clarific toate datinile voastre.Imi pare rau ca batzi campii. Biblia a fost descifrata de mine.Tu trebuie sa intzelegi defapt pe scurt din doua cuvinte daca potzi numara pana la doi, ca pastele este numai pentru poporul israel si gata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×