Sari la conținut
Forum Roportal
raduku83

Sarbatoarea Pastelor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand a fost ea introdusa?

Cu ce scop?

Pana cand a trebuit sarbatorita?

Diferenta intre Sarbatoarea Pastelor si Cina de amintire?

Va rog sa argumentati raspunsurile cu citate biblice?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru prima data Pastele a fost sarbatorit in jurul anului 1400 inainte de Hristos. In aceasta zi evreii au parasit Egiptul cu ajutorul lui Dumnezeu. Scriptura in cartea Exod (Iesirea) din Vechiul Testament ne ofera instructiunile date de Dumnezeu pentru sarbatorirea Pastelor in timpul lui Moise. Evreii din antichitate isi aminteau de faptul ca Dumnezeu i-a salvat din robia in care se aflau in Egipt.( Exodul12; 13)

Desi multi sarbatoresc si astazi Pastele, majoritatea oamenilor nu mai au in vedere semnificatia acestei sarbatori. Pentru multi, Pastele nu mai are nimic de a face cu Dumnezeu, este doar un prilej de mincare si bautura.

 

In ceea ce priveste crestinii, Dumnezeu a reinnoit legamantul facut cu israelitii, de data aceasta nu printr-un om, (Moise) ci prin Fiul Sau, Iisus Mesia. Legamantul cel nou nu mai este un legamant facut doar cu evreii, ci cu toate popoarele, care vor sa primeasca iertarea pacatelor prin jertfa lui Iisus Hristos. Legamantul cel vechi purta sigiliul sangelui unui miel care trebuia sacrificat de Pasti dupa instructiunile date de Dumnezeu. Cu ocazia iesirii din Egipt, cand au sarbatorit pentru prima data Pastele, toti evreii trebuiau sa ia un miel si sa il sacrifice. Apoi, cu sangele mielului erau unse ramele de lemn ale usilor de la casele in care locuiau acestia. In noaptea aceea, ingerul mortii trimis de Dumnezeu a trecut prin Egipt si a omorat toti fiii intai nascuti ai egiptenilor in casele care nu aveau pe usa sangele mielului. In casele israelitilor, nu a murit nimeni, pentru ca acestia ascultasera porunca lui Dumnezeu si au pus sangele mielului pe usile lor. Sangele mielului oferea o garantie, un semn vizibil prin care credinciosii dadeau de inteles ca au luat in serios avertismentul lui Dumnezeu.

In Noul Testament mielul a fost junghiat prin Mantuitorul Iisus, iar sangele lui care a curs pe cruce este sangele rascumparator.

 

La Cina cea de taina, in noaptea cand a fost tradat, inainte de a fi prins si arestat, Domnul Iisus a instituit sarbatoarea Pastelui nou testamental, dupa porunca ce I-a fost data de Dumnezeu.

Dumnezeu vrea ca toti crestinii sa isi aminteasca de pretul care a fost platit pentru rascumpararea noastra din sclavia pacatului.( Luca22: 7-22)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine subliniata de astarte, semnificatia Pastelui evreiesc ca o prefigurare a Jertfei Mielului lui Dumnezeu: Isus Cristos! Sangele Domnului (Jertfa de la Golgota) ne fereste de mania lui Dumnezeu, ne aduce iertare de pacate, ne curateste de pacate!

Mai mult decat atat un crestin sarbatoreste la "Paste" :Invierea Domnului! Cristos Domnul este pastele nostru, Sarbatoritul nostru !

1COR 5: 7 Maturati aluatul cel vechi, ca sa fiti o plamadeala noua, cum si sinteti, fara aluat; caci Hristos, Pastele noastre, a fost jertfit.

1COR 5: 8 Sa praznuim dar praznicul nu cu un aluat vechi, nici cu un aluat de rautate si viclenie, ci cu azimele curatiei si adevarului.

1COR 5: 9 V'am scris in epistola mea sa n'aveti nicio legatura cu curvarii. -

1COR 5: 10 Insa n'am inteles cu curvarii lumii acesteia, sau cu cei lacomi de bani, sau cu cei rapareti, sau cu cei ce se inchina la idoli, fiindca atunci ar trebui sa iesiti din lume.

1COR 5: 11 Ci v'am scris sa n'aveti niciun fel de legaturi cu vreunul care, macarca isi zice ,,frate``, totus este curvar, sau lacom de bani, sau inchinator la idoli, sau defaimator, sau betiv, sau raparet; cu un astfel de om nu trebuie nici sa mincati.

1COR 5: 12 In adevar, ce am eu sa judec pe cei de afara? Nu este datoria voastra sa judecati pe cei dinauntru?

1COR 5: 13 Cit despre cei de afara, ii judeca Dumnezeu. Dati afara dar din mijlocul vostru pe raul acela.

 

Interesant ca astazi foarte multi "crestini" sarbatoresc la Pasti iepurasi si oua rosii care sunt elemente pagane,fara nici o legatura cu Pastele nostru :Isus Cristos. Sa nu mai punem la socoteala betiile chefurile si destrabalarile!

 

Numeroase obiceiuri de Paşte şi-au avut 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lipsit de sens...Dupa ce a fost facut noul legamant nu mai exista nici un fel de paste. Cristos a spus sa ne adunam in numele sau...cina...si nu sa sarbatorim vechiul paste evreiesc sau sa il schimb cu un paste nou. Ultima data cand a fost sarbatorit pastele evreiesc de catre crestini a fost inainte ca Mesia sa fie ucis...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lipsit de sens...Dupa ce a fost facut noul legamant nu mai exista nici un fel de paste. Cristos a spus sa ne adunam in numele sau...cina...si nu sa sarbatorim vechiul paste evreiesc sau sa il schimb cu un paste nou. Ultima data cand a fost sarbatorit pastele evreiesc de catre crestini a fost inainte ca Mesia sa fie ucis...

unde scrie asta?

Editat de vali_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

unde scrie asta?

 

1 Corinteni 5:7 :"Maturati aluatul cel vechi, ca sa fiti o plamadeala noua, cum si sunteti, fara aluat, caci Hristos Pastele noastre, a fost jertfit."

In data de 14 Nissan a anului 33, dupa apusul soarelui, Fiul lui Dumnezeu alaturi de cei doisprezece apostoli, consumara masa pascala, cu ocazia serbarii ultimului Paste.

Atunci ce trebuie sa sarbatoreasca adevaratii crestini astazi?Raspunsul este:"Apoi a luat o paine...a frant-o si le-a dat-o zicand:"Sa faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea...dupa ce au mancat a luat paharul si li l-a dat zicand:Acest pahar este legamantul cel nou facut in sangele Meu" Luca 22:19.20.Prin urmare, cei care il urmeaza pe Isus Christos este necesar sa comemoreze integritatea lui Isus, spre onoarea lui D-zeu, Initiatorul aranjamentului de rascumparare. Acest eveniment se sarbatoreste o singura data pe an, la aceeasi zi de 14 Nissan a calendarului iudeu.

A sarbatori in continuare Pastele inseamna a nu recunoaste venirea Mielului adevarat ca Rascumparator si a acorda importanta umbrei in locul realitatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unde scrie asta?

 

Care din "asta" ? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care din "asta" ? :evil:

unde a zis ca sa nu mai sarbatorim pastele ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai "pastele" reprezinta vechiul legamant. Cei care cred in Cristos ca fiind Fiul, apartin noului legamant. Acest legamant nu are "pastele". :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Isus a spus ucenicilor la Sfanta Cina: "Acesta este pastele meu".

Intrucat evreii sarbatoreau eliberarea din robia Egipteana prin praznicul Pastelui (poruncit de Dumnezeu, dealtfel), si stiind ca prin moartea lui Isus, credinciosii sunt eliberati din robia pacatului, oridecateori credinciosii comemoreaza moartea si invierea Domnului Isus prin repetarea Sfantei Cine, sarbatoresc defapt PASTELE LUI ISUS.

 

Restul e apa de ploaie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×