Sari la conținut
Forum Roportal
ulici_gabriel

Problema cam mare

Postări Recomandate

Buna...mi-am uitat parola de la BIOS(CMOS) :phiu: :lol: ....si as dori sa stiu cum pot sa o resetez...fara a scoate RTC battrey....mentionez ca e la notebook hp.......cine ma poate ajuta?..... :o::lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare pentru cei care poate s-au mai confruntat cu asa ceva :dupa ce am incarcat cartusul la multifunctionala mea xerox imi arata inca pe display"toner empty", dar totusi printeaza !Cum sa fac sa recunoasca tonerul incarcat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in afara de scosul bateriei.... mai erau niste metode.. sa resetezi manual biosul prin atingerea unor pini.. sau ceva de genul (depinde de cmos)

 

 

despre cartus... daca a fost reumplut... asta e.. nu cred ca ai cum. de obicei conectorii aia metalici contin informatii despre cartus si la imprimantele mai smechere pot contine coduri (pentru a initializa imprimanta doar cu cartusele originale)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o intrebare pentru cei care poate s-au mai confruntat cu asa ceva :dupa ce am incarcat cartusul la multifunctionala mea xerox imi arata inca pe display"toner empty", dar totusi printeaza !Cum sa fac sa recunoasca tonerul incarcat?

 

Pai simplu: toate cartusele au la inceput un senzor pe el care ii arata calculatorului cata cerneala mai este in el, iar odata ce l-ai reincarcat acel senzor nu mai reactioneaza(e mort) si de aceea ii arata calculatorului ca virgula cartusul e gol.

 

Buna...mi-am uitat parola de la BIOS(CMOS) :P :cry: ....si as dori sa stiu cum pot sa o resetez...fara a scoate RTC battrey....mentionez ca e la notebook hp.......cine ma poate ajuta?..... :yes: :)

 

Pai vezi ca la toate placile de baza exista un jumper care mutandu-l de la pozitia initiala iti reseteaza BIOS-ul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singura metoda sa modifici parola de BIOS in cazul in care ai uitat-o este sa resetezi BIOS-ul , poti incerca oricare din metodele mentionate de ceilalti, daca nu merge nimic nu ramane decat sa scoti bateria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×