Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Despre iertarea pacatelor si spovedanie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intr-un articol atent formulat, The Catholic Encyclopedia explica faptul ca, desi puterea de a ierta pacatele Ii apartine doar lui Dumnezeu, El isi exercita aceasta putere prin preoti. Un pasaj din Evanghelia dupa Ioan (20:22,23) este interpretat ca ar spune ca un preot poate ierta sau poate refuza sa ierte pacate. Pentru ca el sa poata face asta, pacatele trebuie sa-i fie marturisite"specific si in detaliu" (Conform Conciliului din Trent), caci: "Cum se poate face o evaluare inteleapta si chibzuita, daca preotul se afla in necunostiinta de cauza asupra careia trebuie sa se pronunte judecata? Si cum poate el sa obtina cunostintele necesare daca acestea nu vin din recunoasterea sponatana a pacatosului?" Deoarece preotilor l-i s-a dat autoritatea de-a ierta pacate, citim in articol ca este ceva inconsecvent sa credem ca Isus Cristos " a intentionat sa ofere alte mijloace de iertare, cum ar fi marturisirea , doar lui Dumnezeu." Spovedania facuta unui preot, este "necesara spre mantuire pentru cei care comit pacate dupa botez".

 

Exista un fel de marturisire sau spovedanie in Biblie, dar nu este marturisirea facuta unui preot. Biblia spune "marturisiti-va unii altora pacatele" (Iac 5:16). Daca acest verset ar putea fi folosit pentru a sustine ideea spovedaniei, atunci ar trebui ca nu numai oamenii sa se spovedeasca preotilor , ci si preotii sa se spovedeasca oamenilor! Cand Simon din Samaria a pacatuit, dupa ce fusese botezat , Petru nu i-a spus sa-i marturiseasca lui. Nu i-a spus sa rosteasca "Ave Maria" de un anumit numar de ori pe zi. Petru i-a spus sa se roage lui Dumnezeu pentru iertare (Fapt 8:22). Cand Petru a pacatuit, el I-a marturisit lui Dumnezeu pacatul si i-a cerut iertare ; cand Iuda a pacatuit, si-a marturisit pacatul unui grup de preoti si s-a sinucis! (Mt 27:3-5).

 

Ideea spovedaniei facuta unui preot nu a venit din Biblie, ci din Babilon. Se cerea o marturisire secreta inainte de initierea deplina in tainele babiloniene. Odata ce s-a facut o asemenea spovedanie , omul era legat de maini si de picioare de catre preoti. Nu exista nici o indoiala cu privire la faptul ca in Babilon se faceau spovedanii, caci numai pe baza unor astfel de marturisiri inregistrate au fost istoricii in stare sa formuleze concluzii privitoare la conceptele babiloniene de bine si rau.(Saggs, The Greatness that was Baylon, p268)

Conceptul spovedaniei n-a fost limitat numai in Babilon. Salverte a scris despre aceasta practica printre greci: "Toti grecii de la Delfi la Termopile au fost initiati in tainele templului din Delfi. Tacerea lor cu privire la tot ceea ce li se poruncea sa tina secret a fost asigurata de spovedania generala ceruta aspirantilor dupa initiere". Anumite tipuru de spovedanie au fost cunoscute si in religiile din Medo-Persia, Egipt si Roma- inainte de inceputurile crestinismului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Preotul-intermediar pe mine ma infurie, e o inventie de nu stiu care secol al crestinismului, inventie practicata pt obtinerea a "n" profite. Nu stiu ce poate intermedia preotul...D-zeu are si urechile si vazul si mirosul mai bune ca preotul, la ce-i util preotul asta nu stiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu Fiul s-a intrupat printre amaratii de noi ca sa ne poata mantui ... de ce ? nu putea pocni din degete de-acolo de sus si sa se mantuiasca lumea pentru exista legi ale firii de urmat ... materia urmeaza eterul, eterul urmeaza spiritul ...si invers tu te duci la preot prin preot care e eterul - prin hirotonisirea lui sau cum se zice - informatia merge la spirit -> Dumnezeu

 

fiti binecuvantati si sa ne ierte Iisus pe toti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu Fiul s-a intrupat printre amaratii de noi ca sa ne poata mantui ... de ce ? nu putea pocni din degete de-acolo de sus si sa se mantuiasca lumea pentru exista legi ale firii de urmat ... materia urmeaza eterul, eterul urmeaza spiritul ...si invers tu te duci la preot prin preot care e eterul - prin hirotonisirea lui sau cum se zice - informatia merge la spirit -> Dumnezeu

 

fiti binecuvantati si sa ne ierte Iisus pe toti

 

Crestinismul este o religie "politica" ea a fost conceputa ca prin ea sa se manipuleze masele.... spoveditul are un singur scop ...acela de a tine sub control masele ...Biblia este o carte facuta special pentru prostirea maselor, nimeni nu te iarta de nimic ....prin religie si biserica esti manevrat, manipulat si prin spovedanie CONTROLAT ...asta e miscarea!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Preotul-intermediar pe mine ma infurie, e o inventie de nu stiu care secol al crestinismului, inventie practicata pt obtinerea a "n" profite. Nu stiu ce poate intermedia preotul...D-zeu are si urechile si vazul si mirosul mai bune ca preotul, la ce-i util preotul asta nu stiu.

Aveti perfecta dreptate! Crestinismul nu a inceput cu preoti si niciunde in Scriptura nu intalnim o preotie ca cea impusa dupa secolul 3!

 

 

 

Cuv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce facem cu preotii si episcopii, ba chiar si cu diaconii, pusi de apostoli ? ei nu-ti spun nimic ?

neoprotestantii converg cu Parintii Bisericii intr-un punct : "fiecare crestin e preotul propriei sale mantuiri". Insa in privinta comunitatii, trebuiie alesi oameni cu oarecare pregatire, ca sa-i indrume pe ceilalti. De pilda episcopul se alege intotdeauna numai dintre cei care cunosc in profunzime invataturile crestinismului, deoarece functia episcopului e sa vegheze ca invatatura adusa de Mantuitorul sa nu fie alterata.

 

crestinismul a a inceput tocmai cu cei mai speciali preoti, care au fost apostolii. Ei au primit initial Duh Sfant, cand IIsus a suflat asupra lor, si odata cu el puterea de a "lega si a dezlega", un concept cu totul extraterestru pentru neoprotestanti si care poate fi inteles numai in contextul administrarii tainelor de catre preot in Biserica Ortodoxa\Catolica.

 

"cine e mai mare sa fie tuturor sluga". Oficial, preotul este sluga tuturor. Clericii care abuzeaza de acest statut si extrag din preotie numai avantajele materiale si pretentia de a fi slaviti, isi pregatesc nemai-vazuta pedeapsa

 

daca nu-ti suna bine "parinte", nu te opreste nimeni sa folosesti "sfintia voastra" , care arata nu 'sfintenia' personala, ci "sfintirea' venita de la Domnul

Editat de Hyouma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce facem cu preotii si episcopii, ba chiar si cu diaconii, pusi de apostoli ? ei nu-ti spun nimic ?

neoprotestantii converg cu Parintii Bisericii intr-un punct : "fiecare crestin e preotul propriei sale mantuiri". Insa in privinta comunitatii, trebuiie alesi oameni cu oarecare pregatire, ca sa-i indrume pe ceilalti. De pilda episcopul se alege intotdeauna numai dintre cei care cunosc in profunzime invataturile crestinismului, deoarece functia episcopului e sa vegheze ca invatatura adusa de Mantuitorul sa nu fie alterata.

 

crestinismul a a inceput tocmai cu cei mai speciali preoti, care au fost apostolii. Ei au primit initial Duh Sfant, cand IIsus a suflat asupra lor, si odata cu el puterea de a "lega si a dezlega", un concept cu totul extraterestru pentru neoprotestanti si care poate fi inteles numai in contextul administrarii tainelor de catre preot in Biserica Ortodoxa\Catolica.

 

"cine e mai mare sa fie tuturor sluga". Oficial, preotul este sluga tuturor. Clericii care abuzeaza de acest statut si extrag din preotie numai avantajele materiale si pretentia de a fi slaviti, isi pregatesc nemai-vazuta pedeapsa

 

daca nu-ti suna bine "parinte", nu te opreste nimeni sa folosesti "sfintia voastra" , care arata nu 'sfintenia' personala, ci "sfintirea' venita de la Domnul

Daca apostolii ar fi fost preoti, i-am fi vazut descrisi de Biblie cu patrafire, cojocele, cadelnite, lumanari si tamaie! Niciodata nu am auzit de asa ceva! Da mai sa fi auzit ca sunt dusi in scaune ca si papa sau ca si faraonii si li se saruta mana!

Sfintia voastra ii spun la Dumnnezeu, nicidecum oamenilor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca apostolii ar fi fost preoti, i-am fi vazut descrisi de Biblie cu patrafire, cojocele, cadelnite, lumanari si tamaie! Niciodata nu am auzit de asa ceva! Da mai sa fi auzit ca sunt dusi in scaune ca si papa sau ca si faraonii si li se saruta mana!

Sfintia voastra ii spun la Dumnnezeu, nicidecum oamenilor!

daca vestimentatia clericilor va deranjeaza, atunci sa cerem lui Hristos sa le dea voie preotilor sai sa poarte permanent haine uzuale [blugi, ori sacouri, vara sa vina in tricouri si pantaloni scurti]. Si le va da voie, El care i-a zis sfantului Carp "pentru oameni Eu sunt gata sa ma mai rastignesc o data, numai de si-ar ura ei pacatele lor".

 

dar nu va deranjeaza vestimentatia, tamaia, lumanarile, Sfanta Liturghie. Nu puteti suporta sa fiti sub o autoritate, sunteti prea mandri si de aceea va refugiati in autoritatea unica a Bibliei, ceea ce nu e rau in fond; dar voi mergeti la extrem si ajungeti ca acei farisei care plateau impozit din marar, patrunjel etc si uitau sa-si faca datoriile cele mari [iubirea, sacrificiul etc]. Asa ii vad si azi pe "pocaiti", cum cerceteaza in ziua duminicii cu multa gravitate ce a zis Neeman Sirianul sau ce manca Solomon, dar neglijeaza punctele esentiale care sunt comuniunea universala a credinciosilor, smerenia, ascultarea etc.

 

pacatul vostru nu este ca refuzati una sau alta din dogme, ci ca v-ati despartit de la Trupul Bisericii facandu-va comunitati separate, ati distrus unitatea dragostei, rupand camasa lui Hristos in mii de bucati cate "secte" sunt azi. De aceea va asteapta cele mai mari pedepse

Editat de Hyouma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt Hyouma

 

Cand am spus ca nu stiu la ce sunt utili preotii era legat de intermediere. Ei bineinteles ca au o utilitate sunt oamenii care stiu cum trebuie ingropati mortii, botezati copii, facuta o slujba dar nu pe post de intermediari. Si inca ceva, din cate am citit eu, numai la crestinii ortodocsi si cred ca si cei catolici preotul e si intermediar....Iisus Hristos n-a lasat nici o porunca legat de asta....atunci de unde aceasta traditie insusita?

Daca toti preotii primesc Duh Sfant (prin a 3 a mana) cum se poate explica ca acestia au si ei indoieli legate de principiile fundamentale ale dogmei: sfintenia fecioarei, existenta lui Iisus etc ? Nu sunt infailibili in materie de dogma, nu trebuie sa stie pe derost ani si date dar principiile fundamentale da....altfel nu vad care-i diferenta intre Papa si Gheorghe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×