Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Pierderea libertatilor

Postări Recomandate

Ia uitati ce putem vedea in " Gindul"...Parca de la 11 septembrie in coace au prins mare avint toate fault-urile la libertatile individuale sub masca razboiului contra terorismului...Drept urmare nici noi nu facem exceptie, doar ca totul se rezuma la alt nivel...

 

http://www.gandul.info/articol_34891/servi...ucurestene.html

 

P.S. parca nu ne pare rau ca au fost inregistrati nu???

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...Parca de la 11 septembrie in coace au prins mare avint toate fault-urile la libertatile individuale sub masca razboiului contra terorismului...Drept urmare nici noi nu facem exceptie, doar ca totul se rezuma la alt nivel...

At

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu ce-mi rup degetele tastand pe forumuri oameni buni :

 

Justificarea pierderii drepturilor si libertatilor individului pentru siguranta si confortul acestuia.

 

Actiunile prin care aceste drepturi se pierd apar treptat si justificat prin generare de crize a caror solutii par a garanta siguranta, prosperitatea si confortul. Totodata crizele pot fi de scurta durata sau de lunga durata (ex. coruptia din Romania care dureaza ARTIFICIAL de 15 ani pentru ca populatia sa roage in genuchi o mana de fier sa-i conduca).

 

Dupa caderea comunismului romanii nu ar fi vrut un sistem nou, autoritar si consumerist - evident - au primit haos si coruptie pentru a se intoarce la un sistem centralizat. Cipuri la cai si vite, taxe, ore peste program, inregistrarea emailurilor si telefoanelor pe 5 ani in baze de date, big brother pe autostrada, autorizatii, taxe auto, declaratii de venituri, examene de capacitate (si asta e doar inceputul dragilor)

 

Deci pierderea justificata (datorita pericolului coruptiei) a drepturilor si libertatilor individului din clasa medie (nu si din elita). Justificarea controlului.

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
(ex. coruptia din Romania care dureaza ARTIFICIAL de 15 ani pentru ca populatia sa roage in genuchi o mana de fier sa-i conduca).

.......................

Dupa caderea comunismului romanii nu ar fi vrut un sistem nou, autoritar si consumerist - evident - au primit haos si coruptie pentru a se intoarce la un sistem centralizat. Cipuri la cai si vite, taxe, ore peste program, inregistrarea emailurilor si telefoanelor pe 5 ani in baze de date, big brother pe autostrada, autorizatii, taxe auto, declaratii de venituri, examene de capacitate (si asta e doar inceputul dragilor)

 

Deci pierderea justificata (datorita pericolului coruptiei) a drepturilor si libertatilor individului din clasa medie (nu si din elita). Justificarea controlului.

Dorinţa populaţiei de a fi condusă de o m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

revenind la subiect - cred ca e clar pentru toata lumea ca din vanatoarea de vrajitoare, astia mari (guverne sub presiunea corporatiilor) - mai fac un acord, mai baga un chip, mai au dreptul sa ascutle niste telefoane, o perchezitie fara mandat, retinere pe termen nelimitat etc...

 

Ce aveau in comun toti dictatorii - doreau cuceririea lumii - globalizarea practic.

 

Ce o sa se intample cu lumea odata globalizata ? Well, cetatenii intrucat nu vor mai avea puterea comparatiei si a exemplului nu vor stii ca se poate si un alt sistem. Romanii stiau ca exista democratie, capitalism - dar daca toata planeta ar fi fost in comunism - ti-ar mai fi dat prin cap ?

 

Globalizarea - asa cum am mai spus-o in nenumarate randuri - nu iti va ingradii libertatile neaparat legal (desi sunt demersuri garla) ci material. Practic va venii o societate in care in afara de cei care sunt deja in elita - pentru ceilalati va fi un carnagiu al constiintei, o viata plina de chin intre hiene dresate sa sfasie in numele firmei.

 

Companiile multinationale platesc din ce in ce mai prost, fac presiuni guvernelor pentru tot felul de masuri draconice asupra angjatilor - gandeste-te si tu un pic... s-au ai dat de un pic de mai multa papic

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

evil_emporer.jpg

Cred ca actiunea din Star Wars 1, 2, 3 - este o foarte buna metafora pentru ce se intampla acum in lume cu pierderea libertatilor individuale justificate prin tot felul de gestiuni a crizelor.

 

Planul (evidnet ascuns sub masca bunelor intentii) lui Palpatin seaman izbitor de mult cu cel al lui Bush de control si globalizare.

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..................

Cred ca actiunea din Star Wars 1, 2, 3 - este o foarte buna metafora pentru ce se intampla acum in lume cu pierderea libertatilor individuale justificate prin tot felul de gestiuni a crizelor.

 

Planul (evidnet ascuns sub masca bunelor intentii) lui Palpatin seaman izbitor de mult cu cel al lui Bush de control si globalizare.

Dacă pe acţiunea din Star Wars se bazează cultura ta politică, eu o să recunosc că sunt complet depăşit de situaţie. De-obicei, lucrurile stau invers: scenariştii se inspiră din evenimentele reale, chiar dacă fac filme SF. Acum 15-16 ani eram uimit de acurateţea cu care Asimov descria destrămarea Uniunii Sovietice, deşi el publicase "Fundaţia"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×