Sari la conținut
Forum Roportal
Aleinad Anad

Minciuna...folositoare sau nefolositoare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intr-adevar,nimeni nu poate sa spuna numai adevarul intotdeauna.De noi depinde cat la suta din ceea ce spunem e adevar si cat minciuna...

 

Dar am o intrebare:tu ,daca ai fi inselat/a,nu ai vrea sa stii adevarul?ai prefera sa traiesti in minciuna??

Eu nu. (Am fost inselata si nu mi-a parut rau ca am aflat-cu toate ca as fi preferat sa aflu de la el cum sta treaba)

Eu merg pe principiul ca in orice situatie e mai bine sa stii adevarul,decat sa traiesti toata viata in minciuna;oricat de dureros ar fi...

Ok, voi fi brutal de sincer:

1. In primul rand, barbatii, spre deosebire de femei, iarta mult mai greu o infidelitate (tine de orgoliu).

2. Exista femei care iti SPUN CLAR ca prefer sa nu stiu ca ma inseala si imi place al dreaq de mult sa cred ca imi sunt fidele. Pentru rest, insealatul inseamna un singur lucru: despartirea imediata!

3. Amanta STIU sigur ca ma inseala (este casatorita!).

4. Ce inseamna ca traiesti in minciuna? Ai prefera sa stii ca te inseala si ca te iubeste si ca se intoarce la tine (si deci alegi sa traiesti in minciuna) sau preferi un dobitoc, care la 40-45 de ani te lasa cu copii si cu...ochii in soare, ducandu-se dupa o chelnarita/frecatoare de bara/coafeza/secretara de 22 de ani (si atunci ai alege sa traiesti "in adevar")?

Stii de ce am ridicat acest exemplu? Pentru ca tocmai aia care nu au amante sunt predispusi sa isi paraseasca casa (este drept, la o anumita varsta) dupa o moldoveanca tanara si pro...sta - evident - ca altfel nu s-ar uita la el? Am vazut nu stiu cate cazuri (este tot atat de drept ca ele mai au o trasatura comuna: tipii aia au dat de bani) in care familii solide s-au dus...dreaq.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok, voi fi brutal de sincer:

1. In primul rand, barbatii, spre deosebire de femei, iarta mult mai greu o infidelitate (tine de orgoliu).

2. Exista femei care iti SPUN CLAR ca prefer sa nu stiu ca ma inseala si imi place al dreaq de mult sa cred ca imi sunt fidele. Pentru rest, insealatul inseamna un singur lucru: despartirea imediata!

3. Amanta STIU sigur ca ma inseala (este casatorita!).

4. Ce inseamna ca traiesti in minciuna? Ai prefera sa stii ca te inseala si ca te iubeste si ca se intoarce la tine (si deci alegi sa traiesti in minciuna) sau preferi un dobitoc, care la 40-45 de ani te lasa cu copii si cu...ochii in soare, ducandu-se dupa o chelnarita/frecatoare de bara/coafeza/secretara de 22 de ani (si atunci ai alege sa traiesti "in adevar")?

Stii de ce am ridicat acest exemplu? Pentru ca tocmai aia care nu au amante sunt predispusi sa isi paraseasca casa (este drept, la o anumita varsta) dupa o moldoveanca tanara si pro...sta - evident - ca altfel nu s-ar uita la el? Am vazut nu stiu cate cazuri (este tot atat de drept ca ele mai au o trasatura comuna: tipii aia au dat de bani) in care familii solide s-au dus...dreaq.

 

 

1.Asa o fi...eu insa nu iert niciodata o infidelitate.

2.Da.Inselat=despartire imediata (ptr.mine cel putin)

3.-

4.Ce inseamna sa traiesti in minciuna:sa stai cu el,stiind ca te inseala.(te minti singur/a)

Decat asa mai bine singur..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sincer vorbind, minciuna este un lucru bun. toti mintim de ingheata apele. TOTI. fie ca vrem sa recunoastem fie ca nu. si nu ma refer aici la chestii imaginate de genul prietenului meu nu i se mai scoala, si cand ma intreaba cu ochii in lacrimi"voi mai avea vreodata o erectie" eu ii raspund din mila"da"...de ce nu spune nimeni de minciuna de dimineata de la servici cu aglomeratia in trafic, sau de aia de la amiaza cand pauza de masa s-a prelungit ca ai luat nustiucui nustiuce medicament, sau de aia de seara cand incepe meciul si spui ca te doare capul sa nu iesi la vreo plimbare, sau de aia si mai de seara cand ii explici partenerului/erei ca a fost cea mai tare partida de sex din viata ta, etcetcetc...

mintim pentru ca nu suntemm ceea ce ne-am dori.mintim pentru ca dorim sa parem mai mult decat suntem de fapt, pentru a justifica niste lucruri marunte care de fapt nici nu prea trebuie justificate, dar avem impresia ca ne-ar pune intr-o lumina proasta. mintim atunci cand ne dorim un lucru pe care daca il si obtinem ne-am scula in cap toate normele "morale" sociale, etc - exemplul amantei-. se minte si cand vrem sa facem un lucru de rahat , dar vrem totusi sa fim "oameni de treaba" - inca mai simt unele lucruri pt tine, DAR...- si cand postam pe portal ca mincuna e un lucru execrabil, si asa mai departe.

nu e un lucru bun, dar nici fumatul si cafeaua nu sunt asa de bune, insa ne pun in miscare in fiecare dimineata,bautura e de-a dreptul daunatoare, insa cu toti mai consumam din cand in cand,etc. minciuna este un viciu. cu cat apelezi mai mult la el, cu atat va genera o nevoie mai mare de a o folosi. un lucru cert: minciuna poate fi atat salvarea cat si piatra de mormant a unei relatii...depinde de modul in care este folosita si de responsabilitatea celui care o foloseste...

asta si cam tot ce a spus her :- , in special cu minciuna la femei

Editat de 9lives1left

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sincer vorbind, minciuna este un lucru bun. toti mintim de ingheata apele. TOTI. fie ca vrem sa recunoastem fie ca nu. si nu ma refer aici la chestii imaginate de genul prietenului meu nu i se mai scoala, si cand ma intreaba cu ochii in lacrimi"voi mai avea vreodata o erectie" eu ii raspund din mila"da"...de ce nu spune nimeni de minciuna de dimineata de la servici cu aglomeratia in trafic, sau de aia de la amiaza cand pauza de masa s-a prelungit ca ai luat nustiucui nustiuce medicament, sau de aia de seara cand incepe meciul si spui ca te doare capul sa nu iesi la vreo plimbare, sau de aia si mai de seara cand ii explici partenerului/erei ca a fost cea mai tare partida de sex din viata ta, etcetcetc...

mintim pentru ca nu suntemm ceea ce ne-am dori.mintim pentru ca dorim sa parem mai mult decat suntem de fapt, pentru a justifica niste lucruri marunte care de fapt nici nu prea trebuie justificate, dar avem impresia ca ne-ar pune intr-o lumina proasta. mintim atunci cand ne dorim un lucru pe care daca il si obtinem ne-am scula in cap toate normele "morale" sociale, etc - exemplul amantei-. se minte si cand vrem sa facem un lucru de rahat , dar vrem totusi sa fim "oameni de treaba" - inca mai simt unele lucruri pt tine, DAR...- si cand postam pe portal ca mincuna e un lucru execrabil, si asa mai departe.

nu e un lucru bun, dar nici fumatul si cafeaua nu sunt asa de bune, insa ne pun in miscare in fiecare dimineata,bautura e de-a dreptul daunatoare, insa cu toti mai consumam din cand in cand,etc. minciuna este un viciu. cu cat apelezi mai mult la el, cu atat va genera o nevoie mai mare de a o folosi. un lucru cert: minciuna poate fi atat salvarea cat si piatra de mormant a unei relatii...depinde de modul in care este folosita si de responsabilitatea celui care o foloseste...

asta si cam tot ce a spus her :- , in special cu minciuna la femei

 

 

NOTA 10+ pentru sinceritate

Subscriu!

:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

minciuna s-a nascut odata cu omul..n-ai ce-i face e natural, fie ca e spre bine sau spre rau nu exista om sa nu minta.

Doar cat de grava e minciuna? aici tine de constiinta si ratiunea fiecaruia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raul vine deghizat in bine.

Parintele care il bate pe copil,o face din...iubire... la fel alcoolicul care isi bate nevasta,apoi plange rugand-o sa-l ierte,insa de fapt doar linistindu-si constiinta pentru a repeta si maine exact la fel,si la fel si poimanine...nici o schimbare.In cazul lui,scuzele nu doar ca nu au nici o valoare,lacrimile nu doar ca sunt mincinoase -scuzele si lacrimilile sunt parte a abuzului emotional pe care il practica.Modul de a se convinge ca e ok sa faca la fel -nu o schimbare de atitudine.El doar isi scuza "greselile"-e un act egoist in realitate,nu a devenit brusc bland si plin de respect fata de ceilalti.E la fel.De fapt,scuzele sale devin din pricina asta,cu atat mai revoltatoare -ca cel care dupa ce te-a ranit,se scuza si iti "explica" ca de fapt a avut motive intemeiate si ca a fost ok... -ce fel de scuze sunt astea? -sunt doar alte seturi de palme,in realitate.

Unii se spovedesc la popa...si gata,sunt "curati",inocenti -pot sa continue exact la fel -ritualul este menit sa le adoarma constiinta morala de fapt -dar e ceva sfant,bun si respectabil....asa ca totul devine ok.

Si sunt multe alte asemenea exemple de rautate autentica,care insa nu poate fi inlaturata tocmai din pricina ca nici macar nu este recunoscuta ca atare,ci dimpotriva,este "justificata".

 

Despre posesivitate,problema este aceeasi -atata timp cat sunt justificate toate formele de a-l trata pe celalalt ca pe un obiect -spunand ca e vorba de fapt de iubire acolo,nu de gelozie,gelozia poate sa ramana acolo,fara sa fie deranjata in vreun fel,sa fie numita pompos in termeni de "loialitate","iubire","siguranta" si altii asemenea.

 

Oriunde exista un rau persistent,priviti cu atentie,si il veti vedea "bine"-justificat ca ceva foarte bun si nobil,ba chiar "divin".

 

Oamenii isi baga rudele si copiii in spitale din...iubire...dorind sa-i educe...se mint intre ei,doar pentru ca nu vor sa se...raneasca unii pe altii...isi cer scuze -aratandu-si "regretele",doar pentru a se asigura ca isi ingroapa glasul constiintei(exista scuze care sunt menite sa jigneasca in plus,doar priviti cu atentie),se judeca si osandesc unii pe altii,doar din prea marea lor iubire fata de...dreptate ...se insulta unii pe altii,doar pentru a-si arata...bunavointa de a-i...indrepta pe altii...

Raul cel mai cumplit,se face in numele binelui -exista un "razboi impotriva terorismului" care inseamna ca anumite tari au fost invadate si distruse IN NUMELE PACII!!!!!

Nazistii au ucis milioane de oameni,doar pentru a face o lume mai...buna...pentru a purifica rasa,pentru a arata natura superioara a neamtului...in numele unei vieti mai bune,au ucis!!

 

Vreti sa stiti ceva? -nu exista nebunie decat daca este justificata.Nu o sa auziti un nebun care sa nu se justifice pentru ceea ce face cu el si cu ceilalti.Totul este indreptatit...ceilalti sunt nebunii,nu el...in nici un caz.

Un paranoic,este deosebit de agresiv cu ceilalti,insa are o justificare: el e de fapt victima...desi persecutata pe toata lumea de fapt,nu e persecutat de celorlalti.

 

Homofobul,este de fapt "agresat de propaganda nerusinata a homosexualitatii",el de fapt,militeaza pentru drepturile omului,din...respect! -el doar se gandeste la...copii(!) -e vorba despre pur altruism,de...iubire chiar(!!)

Nu conteaza cat de isterica este manifestarea urii sale -totul e de fapt justificat,totul e facut din bunatatea inimii sale...

 

Au fost oameni arsi pe rug in numele lui Dumnezeu...tortutati zile in sir cu incredibila cruzime -dar in numele sfinteniei,al binelui suprem...pentru a fi...mantuiti!

Si asta nu se termina cu scuzele personale -raul la nivel macro e justificat la fel.Ignoranta de exemplu,e justificata si ea -sa nu va inchipuiti ca e recunoscuta ca ceva rau.

Daca in scripturi zeul e un monstru nedrept,crud si abuziv,incompatibil chiar cu cele mai de baza notiuni despre bunatate,asta este de fapt justificat...ceilalti nu inteleg...nu cunosc scripturile,nu le pricep,le rastalmacesc si daca totusi nu se poate nega ca ceva e FOARTE in neregula cu ce scrie acolo,atunci insazi zeul este justificat.Are dreptul de a fi...nedrept -cine suntem noi sa comentam? -sa ne fie rusine...zeul face dreptatea...e deasupra ei,el face reguli...pentru altii,noi nu-l putem intelege macar,e mult prea..."inalt" pentru asta...

 

Natura raului,este minciuna.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
scuzele sale devin din pricina asta,cu atat mai revoltatoare -ca cel care dupa ce te-a ranit,se scuza si iti "explica" ca de fapt a avut motive intemeiate si ca a fost ok... -ce fel de scuze sunt astea? -sunt doar alte seturi de palme,in realitate.

Si cine nu-si da silinta sa priceapa ce trebuie din palmele astea, o sa primeasca de la viata palme tot mai dureroase pana o sa priceapa pana la urma de durere. Cand lucrurile ar fi putut fi mult mai simple si lipsite de suferinta daca si-ar fi dat silinta sa inteleaga greselile care aduc palme din partea vietii, si sa le evite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×