Sari la conținut
Forum Roportal
Aleinad Anad

Minciuna...folositoare sau nefolositoare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Consider ca minciuna e total nefolositoare ... Te "ajuta" pe moment dar in timp ...

Oamenii fara personalitate apeleaza la minciuna ... Parerea mea! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Consider ca minciuna e total nefolositoare ... Te "ajuta" pe moment dar in timp ...

Oamenii fara personalitate apeleaza la minciuna ... Parerea mea! :flowers:

Trebuie sa remarc totusi ca este difuza granita intre minciuna si adevar. Mai este si bariera de limbaj...problema este ca multi vad simplist problema. In realitate s-ar putea scrie volume pe tema asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De obicei in fiecare relatie exista mici minciunele sau cazuri mai grave...Minciuna pana unde ajunge???Doar pe a obtine ceva?

 

minciuna e foarte folositoare p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Consider ca minciuna e total nefolositoare ... Te "ajuta" pe moment dar in timp ...

Oamenii fara personalitate apeleaza la minciuna ... Parerea mea! :jester:

Ca principiu, e adevărat. Dar puţini oameni (şi chiar şi mai puţine femei :jester: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Minte-ma frumos! - spun femeile....

 

Minciuna in scop pozitiv - e folositoare

ex: unui om bolnav care arata ingrozitor - il poti minti facandu-i un bine!

sau nu?

:jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multa filozofie aici...

Fapte, nu vorbe goale! Femeile MINT mai mult si mai des decat barbatii. Cand sunt dovedite, se apara spunand ca NU au dorit sa raneasca (????).

Totusi protesteaza si ia foc (oare de ce?) cand sotul pentru a NU o rani o minte frumos, spunandu-i ca NU a inselat-o! Aici doamna prefera...adevarul. Dar prietenei ii spune ca ii "sade bine rochia/palaria/coafura/accesoriile/pantalonii/machiajul/etc." desi stie ca MINTE de ingheata apele.

CONCLUZIE: minciuna este absolut NEFOLOSITOARE cand...este folosita impotriva ta.

DAR este absolut necesara cand...o folosesti impotriva celuilalt.

Ca bine zice fiul meu de la Bucuresti de la facultate:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca nu sunt de acord cu minciuna ,trebuie sa recunosc ca mai sunt si cazuri cand este folositoare.

 

Un exemplu ar fi:prietenul tau cel mai bun e in spital ,pe moarte.Vorbesti cu doctorul si acesta iti spune ca in cel mult 2 ore pacientul va muri.Ce faci?Te duci la ala si ii spui:"stii,imi pare rau.E ultima data cand vorbim.In doua ore vei da coltul." Eu nu cred...

 

Intr-o relatie este bine sa incerci sa spui intotdeauna adevarul...(desi stiu ca se intampla de multe ori,ca din dorinta de a evita anumite discutii neplacute,sa mai taci si din gura,sa nu spui anumite lucruri.Asta nu inseamna ca e bine ...ci pur si simplu e mult mai usor asa,si eviti si niste certuri inutile,eviti sa ii provoci o suparere celui de langa tine,etc...)

Cu toate acestea e de preferat sa incerci sa mentii o relatie bazata pe dragoste,comunicare si adevar..

 

Multa filozofie aici...

Fapte, nu vorbe goale! Femeile MINT mai mult si mai des decat barbatii. Cand sunt dovedite, se apara spunand ca NU au dorit sa raneasca (????).

Totusi protesteaza si ia foc (oare de ce?) cand sotul pentru a NU o rani o minte frumos, spunandu-i ca NU a inselat-o! Aici doamna prefera...adevarul. Dar prietenei ii spune ca ii "sade bine rochia/palaria/coafura/accesoriile/pantalonii/machiajul/etc." desi stie ca MINTE de ingheata apele.

CONCLUZIE: minciuna este absolut NEFOLOSITOARE cand...este folosita impotriva ta.

DAR este absolut necesara cand...o folosesti impotriva celuilalt.

Ca bine zice fiul meu de la Bucuresti de la facultate: „o sotietate fara moravuri si fara printip care va sa zica ca nu le are”

Mi se pare ca miroase a perversitate pe aici. Dar nu de ieri, de astazi...

Adesea m-am intrebat oare ce cauta un ghiavole ca mine intre ingerasi ca voi???

 

 

E o mica diferenta in a-i spune cuiva ca ii sade bine rochia (si a nu fi asa) si in a spune cuiva ca nu l-ai inselat (si adevarul fiind cu totul altul)

 

Si nu numai femeile prefera adevarul intr-o situatie de genul asta ,ci si barbatii.Sau ce?Chiar crezi ca un barbat nu ar prefera sa stie daca nevasta il inseala sau nu?Eu cred ca ar vrea sa stie adevarul.

Si barbatii,de cele mai multe ori ,sa scape de gura femeii,spun:da,e frumoasa,iti sta bine-numai hai odata mai repede,esti frumoasa si asa..etc..

Deci nu putem sa spunem ca femeile mint mai mult si barbatii mai putin..depinde de persoana si de felul ei de a fi,sau de principiile pe care si le-a impus in viata..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci nu putem sa spunem ca femeile mint mai mult si barbatii mai putin..depinde de persoana si de felul ei de a fi,sau de principiile pe care si le-a impus in viata..

Tu, eu, el sau ea poate ca nu putem sa ne dam cu parerea daca femeile mint mai mult sau nu. Insa, vezi tu, ei, OAMENII DE STIINTA, au cercetat problema asta si concluzia lor este dura: femeile MINT mai mult si mai des decat barbatii. De altfel e si logic: lor nu le da mana sa spuna adevarul. Eu daca il spun, risc cel mult sa fiu parasit. Atat si nimic mai mult!

Am auzit de miliarde (exagerez desigur) de ori chestia asta cu "daca sotia ma inseala VREAU sa stiu adevarul!". Curios este faptul ca lucrul asta l-am auzit doar in gura unor barbati care fie nu au fost inselati, fie nu stiau ca sunt inselati. Aia care au aflat ca sunt inselati ar fi dat orice ca sa nu fi aflat...

 

PS. Nimeni nu spune numai adevarul. Ramane la latitudinea ta sa fixezi limitele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu, eu, el sau ea poate ca nu putem sa ne dam cu parerea daca femeile mint mai mult sau nu. Insa, vezi tu, ei, OAMENII DE STIINTA, au cercetat problema asta si concluzia lor este dura: femeile MINT mai mult si mai des decat barbatii. De altfel e si logic: lor nu le da mana sa spuna adevarul. Eu daca il spun, risc cel mult sa fiu parasit. Atat si nimic mai mult!

Am auzit de miliarde (exagerez desigur) de ori chestia asta cu "daca sotia ma inseala VREAU sa stiu adevarul!". Curios este faptul ca lucrul asta l-am auzit doar in gura unor barbati care fie nu au fost inselati, fie nu stiau ca sunt inselati. Aia care au aflat ca sunt inselati ar fi dat orice ca sa nu fi aflat...

 

PS. Nimeni nu spune numai adevarul. Ramane la latitudinea ta sa fixezi limitele...

 

 

Intr-adevar,nimeni nu poate sa spuna numai adevarul intotdeauna.De noi depinde cat la suta din ceea ce spunem e adevar si cat minciuna...

 

Dar am o intrebare:tu ,daca ai fi inselat/a,nu ai vrea sa stii adevarul?ai prefera sa traiesti in minciuna??

Eu nu. (Am fost inselata si nu mi-a parut rau ca am aflat-cu toate ca as fi preferat sa aflu de la el cum sta treaba)

Eu merg pe principiul ca in orice situatie e mai bine sa stii adevarul,decat sa traiesti toata viata in minciuna;oricat de dureros ar fi...

Editat de Dark_Dragon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×