Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt pe Clicknet de 8 luni, nu s-a deconectat niciodata modemul, navigarea este placuta si stabila cu el. Fiecare spune ce vrea dar vorba batranilor " cea mai buna masina este cea pe care o ai. Celelalta ... VISURI".

mosuuuu... se poate asa ceva?:doh:)al meu merge CU 3,4KBPS. Am abonament la vodafone.

Eu vreau doar sa stiu care este mai bun ... Nu suport cand netu cade ( la mine de 5-99999999 ori pe zi X(X(X( :) ) sau cand depasesc limita de utilizare si merge cu 2KB...( nu-i mare diferenta dar am inteles ca internetul prin cablu are utilizare nelimitata)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este bun internetul de la Romtelecom daca si tensinea de la priza este stabila.

Folosesc un UPS care alimenteasza si modemul 516v6 Thomson si este stabil si am IP public setat tot din modem.

Sunt multumit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este bun internetul de la Romtelecom daca si tensinea de la priza este stabila.

Folosesc un UPS care alimenteasza si modemul 516v6 Thomson si este stabil si am IP public setat tot din modem.

Sunt multumit!

Nu este 100% stabil

La un pachet de 12MB cei de la tehnic zic ca la ADSL este garantata 75%....

Dar acest lucru nu am vazut la testele de banda care la download era 7-9MB care cam oscileaza nu este mereu acelas odata sau de 2 ori a iesit si 11MB, upload este 610-631KB.

Deci ziceti si voi daca este corect, eu unul dupa calculele mele nu prea corespunde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pt persoane fizice orice ISP ofera viteze BEST EFFORTS adica nu-s garantate.clicknetul a evoluat muuult in ultimul timp acum utilizand 3 tehnologii care (difera de la localitate la localitate ): adsl ,vdsl si fibra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Internetul de la Click-Net este perfect, la Download/ Upload merge mai bine ca RDS, dar RDS are stabilitate mai buna.

 

Mentionez ca am avut abonament ClickNet de 10MB/s si chiar downloadam cu 8-9 mb/s si faceam upload cu pana in 5 mb/s... Cu rds ajung la viteze de download de 5-6 mb/s si upload pana la 2 mb/s... Dar cu siguranta as recomanda RDS.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut . Sunt nou pe forum si as vrea sa stiu cum pot seta outgoing mail server pe Microsoft Office Outlook daca domeniul in care este inregistrata adresa este pe RDS. Am incercat toate variantele cu smtp.clicnet.ro sau mail.clicknet.ro dar nici una nu functioneaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

RDS-ul are ca outgoing server smtp.fiberlink.ro.

Adresa exacta a serverului tau de outgoing trebuie sa ti-o dea cei care iti gazduiesc serverul de email.

Daca pui acea adresa si nu iti pleaca emailul, atunci contactezi serviciul tehnic de la cei care ti-au dat conexiunea de internet, si le ceri sa iti rezolve problema. Anumiti furnizori, RDS spre exemplu, nu te lasa sa folosesti alt outgoing server in afara acestui smtp.fiberlink.ro decat pe baza de solicitare expresa a clientului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

RDS-ul oferă viteze mai mari la preţuri mai mici în general pe când Romtelecom oferă o bandă mai mică de download, dar vitezele în general sunt constante faţă de cele de la RDS unde viteza variază foarte mult uneori.

Dezavantajul la Romtelecom ar fi viteza de upload foarte mică, cel puţin pentru tehnologia ADSL.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×