Sari la conținut
Forum Roportal
InnocentEyes

Cum influenteaza medicamentele psihicul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prietenul meu pe care il cunosc de mai mult de un an de zile are o problema.

La 20 de ani (acum are 22) citind pe net si-a dat seama ca sufera de fobie sociala si tot in acea perioada a facut depresie. Din cate stiu a consultat 3 psihiatrii dintre care unul nu a descoperit nimic si ceilalti 2 l-au diagnosticat cu fobie sociala. De atunci a incercat numeroase tratamente: Seroqel, Zoloft, Rivotril,Prozac . El spune ca nu au avut nici un efect benefic asupra anxietatii lui, doar Seroqelul l-a ajutat sa doarma ( are insomnii).

Mie mi se pare un baiat destul de normal , am petrecut destul de mult timp in preajma lui. Eu cred ca prea multe tratamente de genul asta i-ar putea dauna. Mi-e frica.

 

Astazi a inceput un nou tratament. Nu am apucat sa vorbesc cu el prea mult dar mi-a spus ca renunta la facultate pt ca acest tratament are efecte secundare foarte grave si poate provoca manii si nu prea are voie sa iasa din casa. Medicamentul se numeste EFEXOR.

Eu cred ca isi distruge viata singur cu tratamentele astea. Cum pot eu sa il ajut???

Orice parere e binevenita! O sa citesc un topic pe care l-am vazut aici despre fobia sociala ... dar ma intereseaza si ce influenta pot avea acele medicamente asupra lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai scrie pe prospectele lor. pe scurt...te fac o leguma, dependenta de o pilula nenorocita. gasesti multe informatii pe tema asta. oricum, cu fobia sociala nu are ce cauta la psihiatru. Are nevoie de un psiholog care sa il ajute sa se ajute singur. Atatat tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I-a recomandat cineva EFEXOR? Ce an e? La ce facultate? A gasit motiv sa-si rateze facultatea? Sa i-a o pauza? Cu cine sta? Cum se manifesta "fobia sociala" la el? La psihoterapie s-a gandit? A auzi te varianta asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
I-a recomandat cineva EFEXOR? Ce an e? La ce facultate? A gasit motiv sa-si rateze facultatea? Sa i-a o pauza? Cu cine sta? Cum se manifesta "fobia sociala" la el? La psihoterapie s-a gandit? A auzi te varianta asta?

 

Doctorul i-a recomandat efexor.

A ratat deja un an...iar acum era tot anul 1 la Constructii. E o universitate destul de stresanta cu program lung iar profesorii nu te baga in examen daca nu ai prezenta 75%.

Locuieste cu parintii.

Iesim mai mult singuri nu prea am avut ocazia sa il vad in cercuri sociale iar in putinele dati cad am fost in grupuri mai mari nu avea simptome fizice doar ca atunci cand am fost cu el la facultate era oarecum foarte atent la ce se intampla in jur si daca incercam sa vorbesc cu el si sa il fac sa se relaxaze era oarecum nervos. Nu am reusit sa il inteleg si nici el nu prea imi explica ce simte ... sau imi explica in termeni pe care nu ii inteleg. La el singura concluzie este anxietatea. Se plange ca toata ziua la facutate nu a reusit sa schimbe nici macar 2 cuvinte cu vreunul din colegi din cauza anxietatii. Daca nu este bagat in seama nu interactioneaza cu nimeni. Inainte sa ia pastile spunea sa se inrosea, incepea sa ii bata inima puternic, sa transpire si avea un tic.

Poti sa imi spui mai multe despre psihoterapie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orice facultate este stresanta, daca o faci "cum trebuie".

Iti explica in termeni pe care nu-i intelegi pentru ca a citit despre fobia sociala sau are el termenii proprii?

Anxietatea sociala se trage de undeva.

Psihoterapia este terapia prin cuvant. Este de mai multe feluri. La noi se practica congnitiv-comportamentala, rogersiana (centrata pe client), experientiala, hipnoterapie, psihoterapie psihanalitica si psihanaliza (scuze pentru cele omise). Psihoterapiile sunt fie centrate pe simptom, fie urmaresc restructurea de ansamblu a personalitatii; sunt de scurta sau lunga durata (pana la cativa ani); se fac sedinte de 45-60 min - minimum una pe saptamama, psihoterapeutul poate fi mai mult sau mai putin activ si directiv fata de pacient/client in functie de terapie si de situatie; rezultatele depind de dorinta pacientului de a se vindeca si de masura in care depune eforturile cerute de psihoterapie. Mai multe gasesti pe google. Situl Federatiei Romane de Psihoterapie - www.psihoterapie.ro este momentan picat.

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna.Eu iti spun sa renunte la medicamente.Daca e sa fie doar calmantele si cele pt somn.se rezolva problema lui dar cu ajutorul unui psiholog ....foarte bun....cei pe care i-ai gasit pana acum...probabil nu sunt asa de buni.Problema lui pleaca din propriile ganduri....hai ca o sa ma gandesc la o rezolvare .Nu se rezolva cu pastilele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prietenul meu pe care il cunosc de mai mult de un an de zile are o problema.

La 20 de ani (acum are 22) citind pe net si-a dat seama ca sufera de fobie sociala si tot in acea perioada a facut depresie. Din cate stiu a consultat 3 psihiatrii dintre care unul nu a descoperit nimic si ceilalti 2 l-au diagnosticat cu fobie sociala. De atunci a incercat numeroase tratamente: Seroqel, Zoloft, Rivotril,Prozac . El spune ca nu au avut nici un efect benefic asupra anxietatii lui, doar Seroqelul l-a ajutat sa doarma ( are insomnii).

Mie mi se pare un baiat destul de normal , am petrecut destul de mult timp in preajma lui. Eu cred ca prea multe tratamente de genul asta i-ar putea dauna. Mi-e frica.

 

Astazi a inceput un nou tratament. Nu am apucat sa vorbesc cu el prea mult dar mi-a spus ca renunta la facultate pt ca acest tratament are efecte secundare foarte grave si poate provoca manii si nu prea are voie sa iasa din casa. Medicamentul se numeste EFEXOR.

Eu cred ca isi distruge viata singur cu tratamentele astea. Cum pot eu sa il ajut???

Orice parere e binevenita! O sa citesc un topic pe care l-am vazut aici despre fobia sociala ... dar ma intereseaza si ce influenta pot avea acele medicamente asupra lui.

 

 

 

Se rezolva intr-adevar cu psihoterapie...insa efexxorul nu este chiar asa de speriat..la noi se comercializeaza sub denum de efectin, are efecte adverse ce-i drept, dar trec repede..probabil ca acesta ar putea fi un motiv gasit de prietenul tau pt a renunta la facultate..ce poti sa ne mai spui? cum mai e situatia? numai bine! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Incerc sa-mi dau si eu cu parerea...

De ce sa renunte la medicatie daca simte ca acestea il ajuta cat de putin?

Este o idee total gresita ca medicatia psihotropa te transforma intr-o leguma!

Nimic mai fals!

Nu incerc sa fac reclama nici-unui produs, ma abtin sa recomand , dar medicatia ajuta si nu putin, ci enorm!

Numai ca trebuie gasita schema care sa corespunda afectiunii de care pacientul sufera.

Numai bine ii doresc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×