Sari la conținut
Forum Roportal
Alex_P

Ziua de Paste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O bucata de carne ce a fost odata un animal pe nume Miel.

 

Se apropie ziua ce-si pierde numele si semnificatia.Zi,in care se sarbatoreste taiatul mielului.taietorii impreuna cu devoratorii

Editat de Alex_P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O bucata de carne ce a fost odata un animal pe nume Miel.

 

Se apropie ziua ce-si pierde numele si semnificatia.Zi,in care se sarbatoreste taiatul mielului.taietorii impreuna cu devoratorii

Editat de vali_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce mi s-a sters postul?eram foarte ontopic.

 

Mancam miel de Pasti,nu am inteles ce a vrut sa spuna domnul.

Editat de andruta1985

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este o sarbatoare evreiasca care sa continuat in crestinism

vali, ai grija ca pici intr-o capcana. Alex_P n-are nici o treaba cu religia si cu traditia.

e vegetarian si acest topic va ajunge sa dezbata, invariabil, consumul de carne: crima sau nu.

 

daca-i spui ca Dumnezeu a zis ce-a zis, nu faci altceva decat sa-i dai apa la moara. ia mai bine, zi-mi si mie, ca tot am ajuns la capitolul miel, o reteta arabeasca. sunt moarta dupa mancaruri exotice si in perioada asta gasesc si carne de miel, altfel...mai greu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie sa fie aceasta o practica,serveste ea ca ca simbol al sangelui unui om nevinovat precum acest miel,ce relevanta are,motiveaza simtamantul spiritual?

dar mielul mancat de lup, luat direct de langa mama sa ce o semnifica oare? :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ii condamna Alex daca mananca mielul, incet incet vor renunta cu totii la consumul de carne. Asa se vrea sa se faca o legatura intre Paste si miel ca sa mai aiba omul prilej de ghiftuire. In fiecare an il ingropam si il inviem pe Iisus, ba chiar de 2 ori pe an, dar El de fapt nu a murit niciodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt moarta dupa mancaruri exotice si in perioada asta gasesc si carne de miel, altfel...mai greu.

la orice macelarie gasesti miel pe tot parcursul anului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este o sarbatoare evreiasca care sa continuat in crestinism

 

este o sarbatoare evreiasca care NU sa continuat in crestinism. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la orice macelarie gasesti miel pe tot parcursul anului.

poate in occident, in Romania inca nu. se mai gaseste la hala, mai aduc taranii, dar nu e stralucit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O bucata de carne ce a fost odata un animal pe nume Miel.

 

Se apropie ziua ce-si pierde numele si semnificatia.Zi,in care se sarbatoreste taiatul mielului.taietorii impreuna cu devoratorii

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×