Sari la conținut
Forum Roportal
Alex_P

Ziua de Paste

Postări Recomandate

O bucata de carne ce a fost odata un animal pe nume Miel.

Se apropie ziua ce-si pierde numele si semnificatia.Zi,in care se sarbatoreste taiatul mielului.taietorii impreuna
cu devoratorii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E ca in cazul porcului.Nu esti crestin? De Craciun mancam porc,de Pasti miel....Care-i shpilu`?

 

Bafta si noroc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi e tare mila de bietele animale ce trebuiesc sacrificate pt a satisface apetitul imens al oamenilor..De mica nu mi-a placut carnea,acum insa nu pot sa mananc de mila..cat de sadic sa fii sa poti manca un miel sau un purcelus care se uita cu atata tristete in ochii tai inainte sa fie omorat?Am dat exemplu mielul si purcelusul,singura carne care o prefer este cea de peste...cel putin pestele nu se uita in ochii mei cu atata indurare..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E ca in cazul porcului.Nu esti crestin? De Craciun mancam porc,de Pasti miel....Care-i shpilu`?

 

Bafta si noroc!

tu in asta crezi mai? ..imi pare rau daca 'a fi crestin' asta inseamna..

si ca tot a venit vba de porc..nu ti se pare ca seamana cu un sobolan mai mare(codita,are par p'alocuri..)

si am informatia ca are cea mai mare preponderenta pt. a transmite trichiniloza de la sobolani(probabil fratii lui mai mici :lol:. :phiu:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu inteleg treaba cu sacrificatul animalelor... mananc carne, mai rar, e drept, ca am nevoie de proteine, dar chiar asa, sa tai in masa animale ca e sarbatoare?// pai pentru cei care cred in Dumnezeul crestinilor, nu ar trebui sa sarbatoriti invierea mantuitorului nu moartea lui simbolizata de un miel in ciorba?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai tocmai. Mielul nu e mort...mielul se transforma (vorba cantecului) :jester: Da cum e sa tot te bucuri in fiecare an de 2 milenii incoace de faptul ca unii i-au batut cuie in maini lui Isus? Sunt niste simboluri si, mai mult, e un curs natural al lucrurilor. Acuma ce sa facem cu toate anumalele carnivore, sa le transformam in ierbivore? Nici eu nu ma innebunesc dupa carne, dar din motive de digestie greoaie, nu de cum se uita mielul. Si pestele e mai prost, sau cum? Daca nu se uita fix la tine cand il ucizi, inseamna ca e bun de mancat? Eu zic sa pastrati bine si virusii ca si ei is niste fiinte, ce daca n-au privire galesa? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Don, ai dreptate cu semnificatia. Ca toate sarbatorile, de altfel, si Pastele a ajuns strict motiv de baut si mancat. Iar despre slujba de Inviere, cel putin la biserica unde am fost eu, evident ca toate masinile care treceau pe acolo duduiau de manele. Lumea se calca in picioare, isi arunca rautati, se injura, e de nedescris. E primul Paste la care raman in Bucuresti si cred ca nu imi mai trebuie al doilea. Mi-a lasat un gust tare amar, nu am inteles nimic din slujba, oricat m-as fi concentrat, pentru ca primeam doar coate, toti se foiau si barfeau pe aia din jur. Sincer, mai bine stai acasa si te uiti la slujba la tv si te rogi tu la masa ta, in linistea ta, decat sa mergi la un asemenea circ.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×