Sari la conținut
Forum Roportal
alecsandros

Codul rutier - nelamuriri, intrebari, discutii

Postări Recomandate

In alte ordine de idei, eu sunt de-a dreptul terorizata de pietoni. Adevarul ca dreacu stie de unde apar astia dintr-o data exact in fata ta pe trecere. Si mai e unul de-l vezi cum merge pe mijlocul trecerii, nu se uita nici in dreapta, nici in stanga... :lol2: Sau cate o doamna pe care o cam sperii cand opresti la o juma de metru de ea, iti trage vreo privire... Pe vremea cand eram exclusiv pieton nu eram constienta cat de indisciplinati sunt pietonii.

Subscriu :pardon: Şi eu am devenit un pieton responsabil şi civilizat abia după ce am luat permisul. Şi am remarcat că mulţi ajung la concluzia asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
m`a calcat masina pe trecerea de pietoni,m`a lovit la picior mai sus de glezna cu bara de la masina apoi am cazut pe capota si m`a azvarlit la 3 metri in fata masinii...

Saraca de tine... peste mine a dat pe verde (la pietoni) dar nu am avut nimic serios... am schiopatat cateva zile si mi-a trecut, ce m-a enervat e ca mi-a murdarit o pereche buna de blugi... Plus ca nucu nu s-a oprit sa vada daca am ceva, a vazut ca mai pot sa ma tin pe picioare si i-a dat drumu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.. nu de picior e vorba ci de mana, si eu nu vreau sa jegmanesc pe nimeni. intelegerile de acest gen se fac, de comun acord, ca sa nu ne mai taram prin tribunale, pentru ca hotararea instantei dureaza mult si probabil onorariile unui avocat sunt destul de substantiale.....

 

madalina, oricum va exista un proces iar instanta iti va pune in vedere posibilitatea de a te constitui parte civila pentru recuperarea prejudiciilor.

Sumele reprezentand cheltuielile efective ocazionate de asitenta medicala acordata victimelor accidentelor rutiere se recupereaza de catre furnizorii de servicii medicale, unitatea spitaliceasca unde victima a beneficiat de servicii medicale.

Daca te vei constiui parte civila vei putea solicita rambursarea celorlalte cheltuieli iar instanta va obliga persoana vinovata la plata acestora, in baza documentelor justificative pe care le vei prezenta (scrisoare medicala, reteta de medicamete, bonul de la farmacie etc.)

In cazul in care instanta gaseste soferul vinovat de producerea accidentului, e optiunea ta daca doresti sau nu recuperarea prejudiciilor cauzate.

 

Referitor la daune morale...exista nenumarate cazuri in care instanta a obligat inculpatul la plata acestora exact in cuantumul solicitat de catre partea civila, fara ca aceasta sa fi suferit prejudicii morale deosebite...

 

pana la urma, daca nu ceri, nu ti sa da :pardon:

Editat de fulgdenea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m-ar interesa si pe mine sa stiu ce acte normative sunt la nivel european in domeniul circulatiei rutiere, eventual ceva decizii cadru sau conventii europene ratificate sau neratificate de ROM care ar trebui respectate de legislatia noastra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cine stiie daca se poate obtine anularea unei amenzi in cazul conducerii fara permis sau mai bine zis in cazul in care permisul era suspendat .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cine stiie daca se poate obtine anularea unei amenzi in cazul conducerii fara permis sau mai bine zis in cazul in care permisul era suspendat .

Sigur. Dai politia in judecata, si contesti sanctiunea aplicata.

Statistic, cam 30% din cei care au facut asta au avut castig de cauza.

 

Bafta sa te numeri printre acestia!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am condus toata luna cu permisul suspedat dar m-a prins ca proasta in ultima zi avocatu meu vrea 5000 de e duar sa reduca din pedepsa acesta find anularea permisului ptr un an si amenda.dar cred ca e prea mult.Cateodata regret ca nu sunt in tara sa mai dau cateo spaga :beee:

Editat de ASLAN22

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×