Sari la conținut
Forum Roportal
alecsandros

Codul rutier - nelamuriri, intrebari, discutii

Postări Recomandate

m`a calcat masina pe trecerea de pietoni,m`a lovit la picior mai sus de glezna cu bara de la masina apoi am cazut pe capota si m`a azvarlit la 3 metri in fata masinii...soferu a delarat la politie ca a oprit la trecerea de pietoni dar ca m`a vazut ca am traversat si nu a vazut ca m`am intors..si ca el m`a lovit usor...ca deabea bagase viteza I...dar e fals ce zice...el era departe cand eu traversam strada...si el a accelerat cand s`a apropiat crezand ca trece inaintea mea....am fost in spital o zi si nu mi`a dat nimeni nimic ca am fost sau macar sa`mi arate ecografiile...doctorii mi`au spus ca nu am nimic....dar cei care au vazut accidentul credeau ca nu ma vor mai vedea in viata...si tot doctorii mi`au spus ca nu are rost sa mergem la medicul legist daca eu sunt bine si nu am nimic...eu cred ca i`a mitui soferul cu bani..pt ca politia mi`a spus ca oricum se duc ei la medicul legist si e mai bine sa o facem noi pt ca la ei dureaza.....eu as vrea sa stiu cum il poate sanctiona politia si ce pot face eu legal..avand in vedere ca are vreo 19 ani si avea carnet de vreo 2 luni?

 

 

dap ...sunt de acord cu tine era dreptul tau sa traversezi ...daca l-ai vazut ca vine cu viteza ...trebuia sa-i dai voie nebunului ,desi aveai tot dreptul sa traversezi ...dar priveste partea buna....dreptul iti e neatins ...:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da Harald, nu ma preocupa sa fac rau nimanui, si asa este cum spui si tu...expertii in domeniu vor stabili cat de vinovati am fost fiecare...sunt convinsa ca si pentru sofer e suficient de traumatizant ceea ce s-a intamplat.

ma gandesc doar la o intelegere amiabila....oare functioneaza birourile acelea de mediere?...dar cred ca sunt off topic asa ca nu am sa mai dezvolt.

P

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu te hazarda sa bagi chiar toti romanii in aceiasi oala....ma tem ca m-ai inteles gresit, am discutat deja amandoua si am fost de acord ca "pretentiile" mele daca le pot spune asa , sunt minime si pertinente. in cazul in care persoana care m-a accidentat ar fi fost o persoana cu bani, intelegerea noastra verbala ar fi fost suficienta....dar este o amarata si ma gandeam poate de cand cu intrarea in UE exista vreo societate de asigurari ca mi-ar putea plati in locul ei daune morale sau mai stiu eu ce....ti-am spus doar ca nu ma preocupa sa ma razbun pe nimeni si pe nimic....dar nici sa stau ca o proasta

Editat de madalina_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

scuze ...pretentiile tale sunt pertinente?adica ai zis ...imi faci piciorul ca nou si uitam totul ...nu prea inteleg intelegerile de acest gen ...nu e normal sa hotarasca o instanta gradul de vinovatie al fiecarora si in functie de vinovatie ...una sau cealalta va plati ...de regula nu neaparat cel mai ..."lezat" e si cel ...in avantaj ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma tem ca m-ai inteles gresit, am discutat deja amandoua si am fost de acord ca "pretentiile" mele daca le pot spune asa , sunt minime si pertinente. in cazul in care persoana care m-a accidentat ar fi fost o persoana cu bani, intelegerea noastra verbala ar fi fost suficienta....dar este o amarata si ma gandeam poate de cand cu intrarea in UE exista vreo societate de asigurari ca mi-ar putea plati in locul ei daune morale sau mai stiu eu ce....ti-am spus doar ca nu ma preocupa sa ma razbun pe nimeni si pe nimic....dar nici sa stau ca o proasta

Păi, nu daune morale trebuie să-ţi plătească, ci să-ţi ramburseze costurile

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok Harald, am inteles ca am folosit un termen care de fapt nu stiu exact ce inseamna. Despre ce ai scris tu mai sus era vorba, despre pierderile mele, exact asa am si pus problema cand am discutat. nimic mai mult

 

scuze ...pretentiile tale sunt pertinente?adica ai zis ...imi faci piciorul ca nou si uitam totul ...nu prea inteleg intelegerile de acest gen ...nu e normal sa hotarasca o instanta gradul de vinovatie al fiecarora si in functie de vinovatie ...una sau cealalta va plati ...de regula nu neaparat cel mai ..."lezat" e si cel ...in avantaj ....

 

Red2shoes, sunt si asa destul de necajita... nu de picior e vorba ci de mana, si eu nu vreau sa jegmanesc pe nimeni. intelegerile de acest gen se fac, de comun acord, ca sa nu ne mai taram prin tribunale, pentru ca hotararea instantei dureaza mult si probabil onorariile unui avocat sunt destul de substantiale..... dar sa lasam..... va multumesc pentru pareri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci io nu prea inteleg ce discutati p-aici, da`, ca sofer, calci pe trecerea de pietoni un om, iar acel om nu face plangere la politie pentru vatamare corporala ... e un adevarat noroc pentru sofer. Maaaare noroc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dap ...sunt de acord cu tine era dreptul tau sa traversezi ...daca l-ai vazut ca vine cu viteza ...trebuia sa-i dai voie nebunului ,desi aveai tot dreptul sa traversezi ...dar priveste partea buna....dreptul iti e neatins ...:doh:

 

 

eu l`am vazut ca vine...dar aveam timp sa traversez...si cand am vazut ca accelereaza...era prea tarziu...eram deja in fata lui...si el a declarat ca oprise la trecere...si eu eram la fel ca madalina..pe a 3 banda...

 

Deci io nu prea inteleg ce discutati p-aici, da`, ca sofer, calci pe trecerea de pietoni un om, iar acel om nu face plangere la politie pentru vatamare corporala ... e un adevarat noroc pentru sofer. Maaaare noroc.

 

 

in cazul meu...e o minune...m`a lovit...m`a aruncat...si dupaia m`am ridicat si vroiam sa plec acasa ....si nu am patit nimic........daar soferul nu are scuza....eram in fata liceului...ce naiba....erau si semne ca e scoala...si el tot nu a incetinit...am vorbit duminca cu politai si mi`au spus ce a declarat soferu...si e o minciuna...acum eu incerc sa aflu cine a fost de fata ca martor...si ramane sa ma duc maine la medicul legist sa imi dea ecografiile si sa ma controleze....

 

 

in schimb...pot sa spun ca am ramas traumatizata putin....acum trec strada cu frica...astept sa mai treaca cineva cu mine pe trecere...ma uit la masini sa vad daca vin..si am impresia ca sunt foarte aproape de mine si imi e frica sa trec........

Editat de copchila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
scuze ...pretentiile tale sunt pertinente?adica ai zis ...imi faci piciorul ca nou si uitam totul ...nu prea inteleg intelegerile de acest gen ...nu e normal sa hotarasca o instanta gradul de vinovatie al fiecarora si in functie de vinovatie ...una sau cealalta va plati ...de regula nu neaparat cel mai ..."lezat" e si cel ...in avantaj ....

O fi "normal", dar nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nush....cu trenu e altceva....dar e aiurea...traversez vreo 3 intersectii ca sa ajung la scoala...pt ca cu autobuzul nu ma mai duc...de frica sa nu opreasca in statie in mine si sa ma loveasca....sigur pare amuzant....dar sper sa`mi revin repede...ai mei vroiau sa ma duc la psiholog.......in niciun caz.........:|

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×