Sari la conținut
Forum Roportal
alecsandros

Codul rutier - nelamuriri, intrebari, discutii

Postări Recomandate

IN CODUL RUTIER ESTE MENTIUNAT URMATORU LUCRU:

GIROFARUL DE CULOARE ROSIE ESTE FOLOSIT NUMAI DE CATRE POLITIE SI POMPIERI SI INSEAMNA

OPRIREA AUTOVEHICULULUI

GIROFARUL DE CULOARE ALBASTRA E FOLOSIT DE CATRE:AMBULANTA, JANDARMERIE SI ASA MAI DEPARTE SI INSEAMNA CEDARE PRIORITATII SI INCETINIREA DAR NU SI OPRIREA.

INTREBAREA MEA ESTE: DACA ESTE REGULAMENTARE GIROFARULUI FOLOSIREA DE CULOARE ROSIE SI ALBASTRA SIMULTAN DE CATRE POLITIE.LOGICA AR FI SA-L FOLOSEASCA NUMAI PE CEL ROSU CAND OPRESTE UN AUTOVEHICUL,FOLOSINDU-L PE CEL ROSU SI PE CEL ALBASTRU AR TREBUI SA OPRESC SAU SA-MI CONTINUI MERSUL...

STIU CA LA SEMNALUL MASINII DE POLITIE TREBUIE SA OPRESC DAR DE CE NU FOLOSESC DOAR GIROFARUL ROSU CUM SCRIE IN CARTE SI IL FOLOSESC SI PE CEL ALBASTRU????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ai scrie normal, ca toată lumea, fără majuscule, conţinutul mesajului ar fi mai uşor de urmărit şi mai puţin enervant.

 

Dacă ceva nu e clar, poţi întreba cum stau lucrurile în realitate sau cum le văd ceilalţi, nu să începi de la a enunţa cum le vezi tu. Formulările de genul "DACA ESTE REGULAMENTARE GIROFARULUI FOLOSIREA DE CULOARE ROSIE SI ALBASTRA " :P nu te vor ajuta să te faci înţeles. :flowers:

 

Folosirea simultană a luminilor roşii şi albastre îţi permite să-ţi dai seama că e vorba de autovehicule ale Poliţiei. Nici una dintre celelate categorii nu dispune de ambele culori. Când un autovehicul al Poliţiei se deplasează sau staţionează cu luminile roşii şi albastre simultan aprinse, dar fără sirene, nu înseamnă neapărat că solicită vreo acţiune anume din partea celorlalţi conducători auto, ci trebuie doar să circuli cu atenţie sporită, pentru a observa eventualele semnale ale unui agent, eventualele obstacole de pe carosabil sau intenţiile şi manevrele efectuate de conducătorul autovehiculului de Poliţie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m`a calcat masina pe trecerea de pietoni,m`a lovit la picior mai sus de glezna cu bara de la masina apoi am cazut pe capota si m`a azvarlit la 3 metri in fata masinii...soferu a delarat la politie ca a oprit la trecerea de pietoni dar ca m`a vazut ca am traversat si nu a vazut ca m`am intors..si ca el m`a lovit usor...ca deabea bagase viteza I...dar e fals ce zice...el era departe cand eu traversam strada...si el a accelerat cand s`a apropiat crezand ca trece inaintea mea....am fost in spital o zi si nu mi`a dat nimeni nimic ca am fost sau macar sa`mi arate ecografiile...doctorii mi`au spus ca nu am nimic....dar cei care au vazut accidentul credeau ca nu ma vor mai vedea in viata...si tot doctorii mi`au spus ca nu are rost sa mergem la medicul legist daca eu sunt bine si nu am nimic...eu cred ca i`a mitui soferul cu bani..pt ca politia mi`a spus ca oricum se duc ei la medicul legist si e mai bine sa o facem noi pt ca la ei dureaza.....eu as vrea sa stiu cum il poate sanctiona politia si ce pot face eu legal..avand in vedere ca are vreo 19 ani si avea carnet de vreo 2 luni?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Şi ce dacă are 19 ani şi are permis de vreo 2 luni?

 

Fratele meu avea obiceiul să traverseze ostentativ, chiar dacă el era singur pe trecerea de pietoni şi 6-7 maşini

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si soferu ce a patit :doh: ?i`au luat carnetu? :o:

Nu, nu i-a luat nimeni permisul, nu se ia permisul pentru aşa ceva.

 

Permisul lui nu e problema ta, permisul lui e o problemă strict

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Şi ce dacă are 19 ani şi are permis de vreo 2 luni?

 

Fratele meu avea obiceiul să traverseze ostentativ, chiar dacă el era singur pe trecerea de pietoni şi 6-7 maşini

Editat de madalina_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
suport niste dureri cumplite, fractura e cu deplasare si nu stiu daca pana la urma nu voi avea nevoie de operatie... nu ma gandesc in nici un fel la o pedeapsa cat mai aspra pentru sofer, dar incer sa adun informatii privind ceea ce ar trebui sa fac ca sa imi recuperez si eu o parte din prejudicii....costurile medicamentelor si a recuperarii mainii ....nu stiu... chiar voiam eu insami sa deschid un topic despre asta... nu este vorba de ce i se va intampla soferului, nu vreau sa-i ingreunez cu nimic situatia, ci de ce ar trebui sa fac eu, pentru mine.

Asta e cu totul altceva. Dar problema care-l preocupă pe el este "ce-aş putea eu să-i fac şoferului".

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da Harald, nu ma preocupa sa fac rau nimanui, si asa este cum spui si tu...expertii in domeniu vor stabili cat de vinovati am fost fiecare...sunt convinsa ca si pentru sofer e suficient de traumatizant ceea ce s-a intamplat.

ma gandesc doar la o intelegere amiabila....oare functioneaza birourile acelea de mediere?...dar cred ca sunt off topic asa ca nu am sa mai dezvolt.

Editat de madalina_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×