Sari la conținut
Forum Roportal
bonviva

Corolla diesel vs Passat diesel

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Doresc un sfat de la cunoscatori. Ce sa achizitionez ? Toyota Corolla diesel modelul nou sau Passat diesel ?

Sper sa fie o tema utila celor care doresc sa schimbe masina, sau sa cumpere una noua in viitorul apropiat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai in primul rand e o diferenta de clasa intre cele doua modele. Passatul e un sedan cu tendinte de limuzina si cu motoare diesel puternice si evident consum mai mare, pe cand Corolla e in categoria compactelor cu motoare mai mici si mai putini CP. Nu te lua neaparat dupa cilindree, mai conteaza si cuplul motor.

Acum e o chestie de gust. Dar cu Toyota nu iei teapa, sunt printre cele mai fiabile masini. Extrem de rezistente la frecusuri si se strica f f greu. Dar si cand se strica te rupe piesa respectiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Insa 'feature per feature' toyota costa cam cit un bmw !

E o masina superba dar pretul de baza e pentru o masina cheala - daca vrei gadgeturile electrice si electronice care altii le dau incluse deja in modelul de baza - si daca mai vrei si piele la scaune - te costa de iti muta buzunarul - efectiv ajung la pretul unui bmw seria 3 aproape

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dotarile de la varianta SOL sunt destul de bune, problema este ca exista doar la motorul de 2.0 D si la benzina.

Nu ca as fi nehotarat, ( oricum este greu sa faci o alegere ) dar parca dupa ce am citit despre motoare si dotari la noua Corolla a inceput sa ma atraga benzina 1.6 SOL.

O fi bine, o fi rau ??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O comparatie intre Toyota Auris (Corrola 2007) si Passat este ca si cum ai comparara mere cu pere, In primul rind pentru ca Auris este un hatchback (small family car) in timp ce Passat este un end top family car. Pe prima o poti compara cu Honda Civic si Golf, unde ambele modele sint deasupra lui Auris in timp ce Passat se compara cu Mondeo, Honda Accord, Opel Vectra, Toyota Avensis si unde Passat este cea mai buna din clasa ei.

 

LA o comparatie intre cele 2 modele, o sa constati fara urma de indoiala ca cel mai bun este WV PASSAT.

Ai in atasament o comparatie intre cele 2.

comparisson_toyota_corrola_vs_passat.doc

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:evil: Nu a pomenit nimeni de auris, iar intre auris si corolla 2007 este o diferenta, daca nu crezi, urca-te in ele...

Eu am facut asta azi. Dupa discutia cu cei de la"TMC" se asteapta la masinile noi de la toyota intre 3 si 8 luni de zile.

Daca comand varianta SOL in aprilie, vine prin septembrie-octombrie.

Mare porcarie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:evil: Nu a pomenit nimeni de auris, iar intre auris si corolla 2007 este o diferenta, daca nu crezi, urca-te in ele...

Eu am facut asta azi. Dupa discutia cu cei de la"TMC" se asteapta la masinile noi de la toyota intre 3 si 8 luni de zile.

Daca comand varianta SOL in aprilie, vine prin septembrie-octombrie.

Mare porcarie.

 

Mai bine imi vedeam de treaba, ca sa citesc un classic in viata. Se pare ca nu ai nevoie de sfaturi.

Uite un link:Auris as replacing Corrola

New "Corolla" Hits the road

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intra cel mai bine pe site-ul toyota romania sa vezi ca Auris nu este acelasi lucru cu Corolla.Nu va mai luati dupa tot felul de stiri care apar pe net.

Si ca sa raspund si on topic, bonviva,daca vrei sa-ti iei o corolla diesel ia-ti motorizarea de 2.000cc. Eu am o yaris model nou si am pe ea acelasi mototr diesel de 1400cc pe care il are si Corolla,tinand cont de faptul ca yarisul e mai usor decat corolla,cred ca ar merge mai bine motorul de 2000.

Apropos de cuplu maxim...motorul de 1.4 are cuplu maxim de 190 Nm la 1800-3000 rpm iar cel de 2.0 il are de 300 Nm la 2000-2800 rpm.Parerea mea....

Mult succes in alegerea masinutei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un VW Passat diesel si pot spune ca e o masina buna in comparatie cu altele.Am condus destul de multe masini ca sa pot ajunge sa fac diferenta asta.Acum depinde cat te tine buzunarul sa o intretii,nu stiu cum sant piesele in tara..insa aici serviceul care il fac o data pe an sare de 400 de euro..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×