Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Am fost la un psiholog, i-am povestit intreaga poveste si mi-a dat cateva sfaturi pentru inceput, pana la cealalta sedinta. M-a indrumat sa plec singur o saptamana, intr-un loc in care nu am cunoscuti, sa imi fac o idee de cum traiesc alti, sa intru in vorba cu toata aceasta lume necunoscuta, sa fiu amabil cu toata lumea, chiar daca nu toti vor fi la fel, sa incerc sa vad scopurile vieti, iar cand ma voi intoarce acasa sa vad lumea altfel, de cum am vazut-o pana acum.

Urmatoarea sedinta peste 2 sapt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost la un psiholog

Psihologu' este ultimul loc unde ar fi fost recomandat să te duci :cry: ; ai mai dat şi bani, vasăzică, pentru ceva ce putea să-ţi spună oricine (chiar şi noi), dar, şi mai important, pentru ceva ce puteai să-ţi dai seama singur!

pana la cealalta sedinta

Bad move... :o

M-a indrumat sa plec singur o saptamana, intr-un loc in care nu am cunoscuti, sa imi fac o idee de cum traiesc alti, sa intru in vorba cu toata aceasta lume necunoscuta

e ok :D ; ai putea să faci asta... s-ar putea să-ţi dea un pic de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pe-aici cateva opinii, cum ca lipsa prietenilor este benefica. Pe mine experienta m-a invatat altfel, cel putin.

 

In primul rand, hai sa definim prietenia. E o chestie care se indinde de la prietenia sociala, cand abia daca ai schimbat 100 de cuvinte cu persoana respectiva, insa puteti comunica amabil, amiabil si fara sa va certati, pana la prieteniile adanci, de incredere si daruire totala. Daca a accepta in mod iresponsabil oameni in apropiere de trairile tale este o greseala, nu acelasi lucru se poate spune despre prieteniile mai putin cultivate.

 

In fond, relatiile se construiesc pe baza a ceea ce cred altii despre noi, pe baza imaginii ce si-au format-o. Prin urmare, a fi prietenos cu celalalt e un semn ca vrei sa te apropii de el, ca ai lasat garda jos. Poti descoperi valente noi si la cunostintele vechi, insa ideea psihologului tau e buna: cu persoane noi poti testa mai usor interactiunile sociale :friends:

 

Astept sa ne povestesi ce se mai aude.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citit toate mesajele postate pe topicul acesta , dar daca ar fi sa-ti dau un sfat ,acela ar fi : IUBESTE-TE PE TINE INSUTI . Neiubindu-te pe tine nu vei reusi niciodata sa-i apropii pe ceilalti .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau sa ma schimb dar nu stiu cum.

Vreau sa ma pot apropia de cineva, dar nu reusesc.

M-am inchis in casa si rar cand ies, poate dupa un pachet de tigari sau banca.

Stau in orasul Sibiu si cred ca cel mai bine m-as muta intr-un alt oras ca Timisoara sau Bucuresti.

 

Intr-o viata, precum a nostra, a avea prieteni este un subiect tabu... intr-o viata intreaga, v-om avea 1 prieten maxim 2.... ceilalti sunt doar persoane cu care vorbesti si cu care intretii relatii de comunicare!!!!!

Sa nu crezi ca .... daca te muti in alt oras vei schimba ceva!!! Trebuie sa fii sociabil si in acelasi timp enigmatic!!!!

Tie nu-ti plac toate genurile de caractere... si cu greu gasesti o persoana care sa te binedispuna, sa te faca fericit!!!

Nu trebuie sa te schimbi.... pur si simplu cei din jurul tau trebuie sa te accepte asa cum esti tu!!!

Incearca sa vezi partea buna a lucrurilor.... vei reusi intr-un final sa te accepti!!!

:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost la un psiholog, i-am povestit intreaga poveste si mi-a dat cateva sfaturi pentru inceput, pana la cealalta sedinta. M-a indrumat sa plec singur o saptamana, intr-un loc in care nu am cunoscuti, sa imi fac o idee de cum traiesc alti, sa intru in vorba cu toata aceasta lume necunoscuta, sa fiu amabil cu toata lumea, chiar daca nu toti vor fi la fel, sa incerc sa vad scopurile vieti, iar cand ma voi intoarce acasa sa vad lumea altfel, de cum am vazut-o pana acum.

Urmatoarea sedinta peste 2 sapt.

 

Si cum a fost rezultatul?

 

E greu sa-ti faci prieteni daca nu apartii niciunui "grup" (liceu/facultate, loc de munca, etc). Ce pot sa zic, incearca sa intrii intr-un grup: o facultate, un club sportiv, orice. Asa, vrei sau nu, tot intrii in vorba cu cativa oameni, poate chiar te imprietenesti cu cativa. Primul pas e cel mai greu, dar, daca va intelegeti, totul va decurge de la sine.

 

Bafta.

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×