Sari la conținut
Forum Roportal
jocuri100

Salar contabil

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dar daca in Romania asa merge salariul unui contabil,sa ne mai miram de ce emigreaza toti....

 

 

Editat de teasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Are relevanta desigur.Sa scoata in evidenta cum un contabil din Romania este muritor de foame cu acel salariu de rahat ce il ofera ei,inclusiv la firme mici.

Auzi,ce tupeu pe el sa ceara 500(nu am inteles inca 500 ce?Roni,Euro,Dolari?)!

Contabilul meu lucreaza 2 zile pe luna la actele alea si castiga banii aia.

Dar daca in Romania asa merge salariul unui contabil,sa ne mai miram de ce emigreaza toti....

 

Tu habar nu ai ce vorbesti. 500 RON ti se pare putin pentru 2-3 ore de lucru pe luna? Si eu am o mica firma si platesc un contabil cu 800 de RON pe luna pentru a imi face contabilitatea firmei. Adica mai exact vine de 2 ori pe luna la firma si rezolva niste acte. Si astfel de contabili fac in fiecare luna contabilitatea la cel putin 10-15 firme mici. Fa numai un calcul si vezi cat castiga un contabil in Romania, cand numai de la mine ia 800 lei pentru cateva ore de lucru pe luna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dingo, te intreb si pe tine: stii cumva cu exactitate in ce consta CONCRET munca contabilului tau?

 

Normal ca stiu. Ideea e ca nu prea exista contabil in Romania care sa stie meserie si sa ia sub 1.000 de euro. Cel putin nu in orasele mari. Contabilul care imi face mie contabilitatea lucreaza full time la o firma, dar pe langa asta mai face contabilitatea si la mai multe firme mici, printre care si a mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu te-am intrebat pentru ca n-am inteles exact: tu consideri ca-i dai prea multi bani sau cum?

 

Ăsta e preţul pieţei, e ca şi cum m-aş duce să cumpăr 3 colţunaşi care costă 34 de lei bucata, iar eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa-i Diclo, cum zici, eu la altceva ma refeream.

nu la cat de apreciata e munca....ca asa, ar trebui sa castigam fiecare din noi cate 5000 de euroi pe luna, nu?

vezi doar ca muncim ca boii la jug si tot nu-i bine.

 

se tot spune ca sta doo ore si pleaca, freaca niste hartii si gata.

eu am intrebat daca stie cineva la modu foarte concret ce face contabilu in alea doo ore si ce hartii freaca si unde se duc hartiile alea si ce valoare juridica are munca si actele facute si semnate de contabil.

si daca are cineva habar ca patronii, mari sau mici, dorm bine, care pot, din cauza contabilului.

un contabil de doi lei poate duce firma in faliment si unu briliant ca watson poa sa o ridice sus. cat se poate de sus.

 

la ceva de genu asta ma refeream io.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un contabil de doi lei poate duce firma in faliment si unu briliant ca watson poa sa o ridice sus. cat se poate de sus.

 

Da, ai mare dreptate, total de acord.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna!

am si eu o intrebare legat de salarul contabilului: am un magazin mic cu 2 angajati (vanzari cosmetice) si un singur contabil care se ocupa de toate actele. De anul trecut mi-a tot cerut marire de salar, de la 250-400 iar acum vrea 500.

Cum vi se pare? E justificat? Cam cat ar trebui sa fie salarul?

Merci

Daca este angajat cu carte de munca (adica nu este colaborator extern) atunci stabiliti numarul de ore zilnic conform legii si trebuie sa-i asigurati un salariu minim pe economie si de exemplu pentru economist cu studii superioare de 5 ani la un salariu minim brut 600*2=1200 lei/luna pentru 4 ore zilnic rezulta un brut de 600 lei/luna.Care este numarul minim de ore pe luna conform Codului Muncii? :o:

Editat de nefericitul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×