Sari la conținut
Forum Roportal
delia4d

Roseata din obraj care te da de gol....

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cum se scapa de roseata din obraji care apare atunci cand traiesti anumite emotii mai puternice...am inteles ca se numeste eriderm pudic (s-ar putea sa gresesc) si este o problema care tine de psihic...?

multumesc

Editat de delia4d

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum se scapa de roseata din obraji care apare atunci cand traiesti anumite emotii mai puternice...am inteles ca se numeste eriderm pudic (s-ar putea sa gresesc) si este o problema care tine de psihic...?

multumesc

 

Daca e sa punem etichete, frica ta se cheama eritrofobie. Frica de a rosi te face sa rosesti si mai mult, intrind intr-o bucla...

Faptul ca te inrosesti denota: ca esti emotiva (simtitoare :shout: ) - si asta este o calitate si ca, prin reactia vegetativa ampla vrei sa comunici celorlatii trairile tale.

Ca sa reduci imbujorarea trebuie, in primul rand sa nu-ti fie rusine pentru ceea ce simti si in al doilea, sa incerci sa exprimi prin cuvinte emotiile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca e sa punem etichete, frica ta se cheama eritrofobie. Frica de a rosi te face sa rosesti si mai mult, intrind intr-o bucla...

Faptul ca te inrosesti denota: ca esti emotiva (simtitoare :tease: ) - si asta este o calitate si ca, prin reactia vegetativa ampla vrei sa comunici celorlatii trairile tale.

Ca sa reduci imbujorarea trebuie, in primul rand sa nu-ti fie rusine pentru ceea ce simti si in al doilea, sa incerci sa exprimi prin cuvinte emotiile.

si eu ma inrosesc destul de des. Mai ales daca incerc sa ascund ceva ... in secunda urmatoare sunt rosie :spiteful:

daca ma enervez ma patez si pe gat de pete rosii.

am un ten alb ... iar roseala este mai mult decat evidenta :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum se scapa de roseata din obraji care apare atunci cand traiesti anumite emotii mai puternice...am inteles ca se numeste eriderm pudic (s-ar putea sa gresesc) si este o problema care tine de psihic...?

multumesc

 

 

Buna la toata lumea.De fenomenul de "rosirea obrajilor"....nu avem cum scapa.Aceasta stare...starea probabil de jena ce o traim in acel moment....nu o putem controla.Cu toate ca cei din jurul nostru observa acest lucru...stiu ca ne-am simtit jenati in acel moment....nu o sa aduca obiectii sau probabil ca da.In fine..nu cred ca ar fi o mare problema cu aceasta traire.O poti controla....dar trebuie sa te cunosti destul de bine...si sa te controlezi foarte bine.Eu ma pot controla in multe situatii...dar....cat as incerca sunt situatii in care asta e..."se inrosesc obrajii"...dar nu e un lucru rau.Aveam un coleg ikn liceu....orice vorbea cu el...se inrosea tot timpul...mai ales daca era o fata.Si avea tenul foarte alb...si se facea rosu tot....dar nu il deranja cu nimic...si cu toate ca nu erau situatii jenante.Inrosirea obrajilor deci poate provenii din mai multe situatii...dar de obicei din cea a "jenei"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Roseata din obraji nu e chiar asa de grava daca stai sa te gandesti mai bine. E o reactie total naturala. Chiar daca te temi ca te va da de gol, temerea asta a ta este nemotivata, crede-ma. Din mai multe motive. 1. Majoritatea oamenilor nici nu observa un asemenea detaliu. 2 Daca se intample sa observe, nu inseamna neaparat ca te vor descoperi. Avand in vedere ca reactia asta de a rosi poate fi asociata cu foarte multe emotii si nu neaparat cu cea de jena, nu vor putea sa ajunga tocmai la concluzia asta. Majoritatea personale nici nu dau atentie acestui detaliu chiar si daca observa. Singurul lucru care ar pute atrage atentia lor asupra tendintei tale de a rosi este privirea. Expresia ta te pote da de gol mai mult decat orice, iar oamenii nu vor vedea niciun semn in roseata aceea decat daca tu o vei asocia cu o privire tipica jenei. Doar in momentul in care expresia ta va arata jena sau stare de discomfort social, numai atunci li se va atrage atentia si asupra celorlate semne cum ar fi roseata si le vor asocia. Asa ca mai degraba incearca sa iti controlezi expresia si lasa celelate semne mai putin semnificative.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu de obicei ma inrosesc cand vb cu o persoana noua mie. Ma inrosesc destul de tare. Nu stiti vreun mod prin care sa nu ma mai inrosesc. Si chiar, nu stiti daca exista vreo crema(etc.) prin care sa scap?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se trateaza medical...

Si eu ma inrosesc.. Chiar si fara sa-mi dau seama.. la complimente, la tot felul de remarci... :flowers: Dar m-am obisnuit si.. fac haz, pentru ca de multe ori mi se atrage atentia...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa suntem noi, persoane sensibile :bye: . Increderea in sine ajuta foarte mult :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa suntem noi, persoane sensibile :) . Increderea in sine ajuta foarte mult :flowers:

Da,si eu la fel sunt de sensibila :bye: Asta da dovada de lipsa de nesimtire,oare? :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine aceasta roseala este acum "floare la ureche", deoarece am alte "piedici" cu care ma lupt legate de fobia sociala :flowers: ... am avut si eu o perioada in care simteam aceasta roseala foarte jenanta cum imi ocupa suprafata obrajilor si ma simteam foarte neplacut. Eu cred ca aceasta manifestare, cat si altele care pot fi considerate jenante pot scadea in intensitate daca le este scazuta importanta, daca iti spui ca ele conteaza prea putin si nu merita atentie si ingrijorare, si ele vor trece de la sine; iar de la un timp se vor diminua in intensitate si frecventa. Deasemenea cred ca este de ajutor faptul de a face haz de ele ( ex " ia uite iar am luat foc"), cred ca are un efect relaxant. Pe mine m-au ajutat si ma ajuta metodele astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×