Sari la conținut
Forum Roportal
delia4d

Candidoza bucala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut

sunt barbat...si da..si eu am aceasta afectiune CANDIDA(buca-faringiana...sau ceva de genu..asa a zis doctoru)de vreo 4 ani incoa am urmat vreo 5,6 tratamente fara niciun rezultat. dupa cum va dati seama sunt destul de disperat...chiar nu stiu ce sa mai fac.

eu vreau sa va intreb daca respiratia urat mirositoare este caracteristica acestei afectiuni, pt ca mie imi miroase f rau,desi am fost la doctor si nu mai am nicio infectie in gat sau stomac, desi ma spal pe dinti de 3x pe zi,fol apa de gura si tot tacamul. din ce am vazut ca s-a spus pe aici o sa ma duc sa cumpar si eu CORSODYL,si o sa imi revizuiesc alimentatia.daca nu merge ,mai trec pe la doctor sa mai imi dea un tratament si daca nici atunci nu scap creca o sa ma sinucid :search:

 

multumesc si sanatate tuturor ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca are legatura si respiratia urat mirositoare :search:

 

Am gasit pe net un tratament:

 

- se mesteca frunze de salvie sau se face infuzie din salvie, se clateste gura si se bea o cana de 3 ori pe zi

- infuzie dintr-o lingurita cu varf de saziene, se face gargara si se inghite putin cate putin

- 100 g apa + 1 lingurita bicarbonat+ ceai de musetel, se face gargara

- o saptamana se iau : prosept ( 1 comprimat de 3 ori pe zi); tinctura de echinacea ( 10 zile cate 30 pic inainte de mese) de la Apicola; apa de gura, Floral tot de la Apicola; nervosedin de la Plantavorel, 1 comprimat dimineata si seara; Flucovim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si daca nici atunci nu scap creca o sa ma sinucid :search:

Bine, dar ai grija sa nu mori cu gura deschisa!

Propolisul e bun ptr. asa ceva, de asemenea regimul alimentar vegetarian sau predominant vegetarian.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine, dar ai grija sa nu mori cu gura deschisa!

Propolisul e bun ptr. asa ceva, de asemenea regimul alimentar vegetarian sau predominant vegetarian.

nu e regula, si eu am facut desi is vegetariana , am avut o perioada de foarte mare stres si m-am consumat asa de tare incat am facut niste afte un fel de herpes de mi -au umflat buzele eram mai sexy ca Jolica si am facut si pe limba candida :search:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu e regula, si eu am facut desi is vegetariana , am avut o perioada de foarte mare stres si m-am consumat asa de tare incat am facut niste afte un fel de herpes de mi -au umflat buzele eram mai sexy ca Jolica si am facut si pe limba candida :search:

cel mai bun leac...

nizoral --pastile

diclogesic--pastile

....................

dar cel mai bine este sa mergi la un dermatolog sa-ti prescrie tratamentul, durata si cantitatea..

 

sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cel mai bun leac...

nizoral --pastile

diclogesic--pastile

....................

dar cel mai bine este sa mergi la un dermatolog sa-ti prescrie tratamentul, durata si cantitatea..

 

sanatate

 

Nu uita sa te abtii de la dat limbi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am luat si eu acea apa de gura ,corsodyl, fara niciun rezultat, ba dimpotriva... acum limba are o culoare inchisa ,parca ar

 

fi arsa... sper sa treaca.

 

samsara te rog sa imi spui si mie cum merge acel tratament pe care l-ai scris mai sus, asta daca l-ai urmat.

 

Si am uitat sa zic ultima oara cand am postat,am facut acea fungigrama si am aflat ca am dobandit rezistenta la TOATE

 

pastilele care sunt folosite pt ca combate candida(sunt vreo 5)...deci cred ca ma aflu intr-o situatie foarte nasoala.

 

Eu majoritatea tratamentelor le-am luat de la medicul de familie si 1 de la un doctor orl ,ma gandesc sa vizitez si un

 

deramtolog ,poate dermatologii stiu ceva in plus (ce imi place cand ma aburesc singur )

 

 

Salut si va doresc o viata fara candidoze ! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu corsodyl am patit o chestie nasoala ca mi s-au colorat dintii, asa pe langa gingii de zici ca-s fumatoare sau inceput de carie :D deci am renuntat la el, dar nici culoarea nu s-a dus...

tratamentul de mai sus nu l-am urmat, l-am luat din Formula As, am zis ca poate foloseste cuiva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu uita sa te abtii de la dat limbi.

asa, pentru a mai afla si tu cate ceva...

nu asocia candida bucala sau bronsica ,in mod exclusiv, cu sexul oral

......................

cel mai frecvent, aceasta candidoza o faci din cauza antibioticelor.

......................

nizoral

diclogesic

th best

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate recidiva candidoza vaginala daca partenerul imi face sex oral tinand cont de faptul ca el nu prezinta nici un sintom de candidoza?

este posibil sa fi luat de la mine si sa nu se activeze la el si totusi sa ma reinfectez prin el?mentionez ca facem sex protejat , dar el imi face si oral.

nu iau antibiotice, nici anticonceptionale, si consider ca am un sistem imunitar bunicel.

ar fi trebuit sa faca si el un tratament chiar daca nu are sintome? nu stiu sigur daca este el cauza sau altceva , dar am facut sex odata cu el neprotejat si imediat dupa a recidivat.

Astept sugestii,idei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×