Sari la conținut
Forum Roportal
elandi

Psi- hiatru / holog / hanalist / hoterapeut

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cateva precizari, pentru cine simte nevoia:

 

Psihiatrul este medic. Singurul care are voie sa prescrie medicamente. Poate face si psihoterapie, daca se pregateste pentru asta.

 

Psihologul se poate forma in psihoterapie.

 

Amandoi pot fi "doctori", daca-si "dau" doctoratul.

 

Psihahalistul are licenta in (alternativ) Medicina, Psihologie, Pedagogie, Sociologie, Asistenta sociala, Filosofie (www.srdp.ro) si a parcurs formarea in psihanaliza. Adica a facut o cura "didactica", a fost el insusi pacientul unui psihanalist cativa ani. Plus pregatirea teoretica si practica in psihodiagnostic si psihopatologie.

 

Psihoterapeutul este absolvent al absolvent al (alternativ) Facultatii de Medicina Generala (medicii psihiatri), Asistenta Sociala, Filozofie, Pedagogie, Teologie cu conditia completarii studiilor universitare cu un pachet de discipline de specialitate (www.copsi.ro). Psihoterapie este de multe specii (voi detalia). Si in psihoterapie se cere o cura de dezvoltare personala, dupa modelul psihanalizei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci,dupa ce faci facultatea de psihologie devii psiholog. apoi mai trebuie sa faci alte cursuri ca sa devii psihoterapeut?si psihanalistul unde face pregatirea teoretica? asta se face dupa terminarea facultatii? n-am inteles niciodata care e diferenta dintre psiholog si psihoterapeut...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
n-am inteles niciodata care e diferenta dintre psiholog si psihoterapeut...

Psihologul are numai o facultate...al doilea are mai multe+multa experienta... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci,dupa ce faci facultatea de psihologie devii psiholog. apoi mai trebuie sa faci alte cursuri ca sa devii psihoterapeut?si psihanalistul unde face pregatirea teoretica? asta se face dupa terminarea facultatii? n-am inteles niciodata care e diferenta dintre psiholog si psihoterapeut...

Daca mai citesti odata ce-am scris mai sus, poate te lamuresti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
www.psihoterapie.ro si apoi mai discutam

M-am uitat. Acolo e vorba mai mult de "Federatia Romana de Psihoterapie", de regulamente si "comitii". Cu exceptia a 5 tipuri de psihoterapii despre care se explica in cateva fraze cum functioneaza, nu am mai vazut nimic. Mai sunt inca vreo 15 tipuri care sunt doar enumerate. Dar tot e ceva decat deloc :o: ...mersi.

Editat de Floricik_23

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
psihologul si psihoterapeutul se ocupa cu aceeasi chestie: tratarea tulburarilor emotionale si de comportament.deci ambii fac psihoterapie.atunci singura diferenta dintre ei e pregatirea?

Psihologul nu face neaparat asta. Daca lucreaza la resurse umane, de exemplu.

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×