Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Uite, as vrea sa stiu - mai asculta cineva muzica clasica (si aici ma refer la acea ciudatienie pentru unii 8) numita muzica simfonica, opera, opereta sa.a.m.de.).

 

Si incep, cu permisiunea voastra tot eu : ador Mozart, Sorozabal si operele lui Puccini, in special Tosca. :"> :">

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa recunosc: nu sunt inebunita dupa acest gen... dar din cand in cand mai ascult si asa ceva, preferata mea fiind Primavara lui Vivaldi, urmata de Johan Strauss - Blue Danube Walt si Ravel - Bolero 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, chiar e un radio pe net (in winamp) care are chiar destul de multi ascultatori (cateva mii); pe locul doi dupa ceva house/trance 8). Deci se mai asculta, dar din nou imi exprim regretul pentru faptul ca nu in toate liceele se face educatia muzicala.

Dintre toate instrumentele prefer pianul 8) - deci orice e cu pian imi va ajunge sigur la inima.

As mentiona aici si George Gerswin - Rhapsody in Blue - nu e clasic in toata regula, dar stiti cum e cu gusturile...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si yo ascult!! 8) 8) 8)

 

Prin lista mea de winamp se regasesc "Anotimpurile" lui Vivaldi, dar si Beethoven, Tchaicaovscai, Puccini, Strauss etc.

 

Preferata mea ramane Puccini - Nessun dorma...

 

 

:soc:" :cat:" :crazy:"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie imi place muzica clasica dar sincer nu prea ascult.

oricum preferatul meu ramane Richard Clyderman care mi se pare genial. imi place tot de la el in special "balade pour adeline" sau "love story".

mai e "fur elise"-Beethoven.

hmmm....sunt cam nestiutoare in domeniul asta :pee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cand in cand imi place sa regasesc melodiile clasice. Adevarul e ca ascult astfel de muzica cand am o stare de spirit mai deosebita.. Personal imi plac foarte mult Bethoven, Johan Strauss (Blue Danube Walt) si Richard Clyderman (balade pour adeline).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai ascult si muzica clasica,.......face bine sufletului. In ultimul timp mi-am facut timp sa merg si la opera mai des.

Piesele mele preferate - Chopin - Nocturne No.4 ,Rachmaninoff - Paganini rhapsody

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar face foarte bine sufletului... acum vreo cateva zile am reusit sa gasesc o alta melodie care imi place mult... pe numele ei, Sarah Brightman - Adagio... prima data am ascultat-o anul trecut la Campionatul Mondial de patinaj (daca nu ma insel) si am aflat abia anul acesta cum se numeste... ;) :cry: :clap:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu la-am ascultat de curand pe Yann Tiersen, cel care a facut coloana sonora la filmul Ameilie. Tipul canta muzica clasica dar suna cat se poate de modern. Va recomand sa-la ascultati.

Yann Tiersen - si-y suis jamais alle

 

E fantastic!... Parerea mea.

;)

Editat de cjsonix

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×