Sari la conținut
Forum Roportal
Swat Cat

o intamplare cu un catel

Postări Recomandate

Ce ciudat,

Editat de Hortulanus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Matusa mamei mele locuia cu sora ei intr-o camera de camin... Avea si un catel... matusa si sorasa au plecat la tara, in vizita cu masina, trebuiau sa se intoarca dupa o saptamana. Au lasat catelul inchis in casa, cu mancare si toate alea, si a pus-o pe maicamea sa mai vina din cand in cand sa se uite ce face Ringo si sa ii puna de mancare, sa il scoata afara.. Maicamea s-a dus de fiecare data, si in ultima zi, nu a mai mers pentru ca matusa trebuia sa ajunga pe la ora 2 dupa amiaza, si nu avea sens sa mearga daca va ajunge stapanul in curand.

Da de unde... maicamea a primit telefon de la politie, ca matusa ei a intrat cu masina intr-un copac, a intrat in coma dupa care a murit... Vestea a fost un soc pentru toate rudele dar mai ales pentru Ringo... Cand a mers mama la camin sa il vada, camera era intaorsa cu susul in jos, vecinul se plangea ca a schelalait toata noaptea cainele si ca a trantit si a latrat toata noaptea.... Cainele mi-a povestit mama ca l-a tinut o vreme dupa moartea matusii dupa care l-a dus la tara unde a murit de batranete..

mi-a mai zis ca a doua zi dupa ce matusa a fost ingropata, i-a povestit parintelui ce a facut cainele.. si asta i-a zis sa aduca cainele in cimitir . zis si facut..s-a dus cu el in cimitir, si exact de la intrare cainele a luat un galop si s-a oprit exact pe aleea care ducea la mormantul matusii... mai mult..a ramas un pic acolo oprit, apoi a inceput sa dea din coada si de indata ce s-a dezmeticit, s-a dus direct la acel mormant. Nimeni nu i l-a aratat, nimeni nu era langa mormant ca sa ii atraga atentia. Singur singurel a mers acolo, si s-a asezat peste flori cu botul pe labe si acolo a ramas... cu greu l-a mai luat acasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Matusa mamei mele locuia cu sora ei intr-o camera de camin... Avea si un catel... matusa si sorasa au plecat la tara, in vizita cu masina, trebuiau sa se intoarca dupa o saptamana. Au lasat catelul inchis in casa, cu mancare si toate alea, si a pus-o pe maicamea sa mai vina din cand in cand sa se uite ce face Ringo si sa ii puna de mancare, sa il scoata afara.. Maicamea s-a dus de fiecare data, si in ultima zi, nu a mai mers pentru ca matusa trebuia sa ajunga pe la ora 2 dupa amiaza, si nu avea sens sa mearga daca va ajunge stapanul in curand.

Da de unde... maicamea a primit telefon de la politie, ca matusa ei a intrat cu masina intr-un copac, a intrat in coma dupa care a murit... Vestea a fost un soc pentru toate rudele dar mai ales pentru Ringo... Cand a mers mama la camin sa il vada, camera era intaorsa cu susul in jos, vecinul se plangea ca a schelalait toata noaptea cainele si ca a trantit si a latrat toata noaptea.... Cainele mi-a povestit mama ca l-a tinut o vreme dupa moartea matusii dupa care l-a dus la tara unde a murit de batranete..

mi-a mai zis ca a doua zi dupa ce matusa a fost ingropata, i-a povestit parintelui ce a facut cainele.. si asta i-a zis sa aduca cainele in cimitir . zis si facut..s-a dus cu el in cimitir, si exact de la intrare cainele a luat un galop si s-a oprit exact pe aleea care ducea la mormantul matusii... mai mult..a ramas un pic acolo oprit, apoi a inceput sa dea din coada si de indata ce s-a dezmeticit, s-a dus direct la acel mormant. Nimeni nu i l-a aratat, nimeni nu era langa mormant ca sa ii atraga atentia. Singur singurel a mers acolo, si s-a asezat peste flori cu botul pe labe si acolo a ramas... cu greu l-a mai luat acasa

 

 

 

 

se spune ca , cainii simt spiritele ... sau ale lucruri nepamantene

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intamplari adevarate...daca si mie nu mi s-ar fi intamplat nu as fi crezut.... ff greu de inteles :stars: :)

 

 

pai asa zice toata lumea ca nu crede..pana nu patzeste :D

ASA eram si eu pana acum cateva luni ...my name was TOMA ( unfaithfull) :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca totul se petrece doar in mintea noastra. Rodul unei imaginatii prea bogate, reactii generate de subconstient si interpretate in mod inconstient. Adevarul e dincolo de noi... sau e putin mai incolo si la dreapta pe scurtatura. :crazy:

Editat de Zaiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca totul se petrece doar in mintea noastra. Rodul unei imaginatii prea bogate, reactii generate de subconstient si interpretate in mod inconstient. Adevarul e dincolo de noi... sau e putin mai incolo si la dreapta pe scurtatura. ;)

 

 

esti sigur ca totul se petrece in mintea noastra ?? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...cum poate sa stie un caine ce inseamna moarte...daca el nu are ratiune si nu gandeste nu are cum sa stie ca cineva a murit... el ca tot da tarcoale in zona unde e ingropata cateau si tot pare supat

oricum pur si simplu am fost umit... nu pot sa cred ca ar fi fost o coincidenta la acel "planset"..socat... nu stiu daca el a simtit ca nu mai respira sau ceva ce nu intelegem noi

stie....Ce dovezi poti aduce cum ca animalele NU au ratiune ? doar pt ca nu pot sa vorbeasca si sa scrie ? dupa acest criteriu mutii si ologii nu au ratiune. Faptul ca nu vorbesc nu inseamna nimic, sunt miliarde de posibilitati de comunicare. Cainii pot avea foarte bine o limba a lor alcatuita din modulatiile latraturilor, care sunt infinite. N-ati vazut niciodata caine indragostit ? scot niste sunete neobisnuite pentru ei, un fel de cantece ca niste triluri...si stau cu privirea pierduta spre unde cred ei ca e iubirea lor...Am lucrat o vreme ca paznic si cainii mei maidanezi comunicau prin latraturi cu cainii dresati din curtile dimprejur. Cand unul din ei a fost lovit de masina, celalalt a stat toata noaptea de straja langa muribund pana sarmanul si-a dat duhul....

 

Intre caine si stapan se creeaza o "rezonanta" [gasiti voi ceva mai potrivit] incat orice tulburare emotionale din om e resimtita de caine. Omul ar simti si el dereglarile cainelui dar noi ne-am inabusit de mult capacitatile naturale. Aceeasi legatura spirituala se creeaza si intre persoanele iubite. Poate ati auzit si voi povesti cu sotii care se scoala exact cand sotul are un accident, ori nepotul are un vis cu bunica murind si maine aude ca a murit cu adevarat....

 

Aceasta legatura explica si relatarea

s-a dus cu el in cimitir, si exact de la intrare cainele a luat un galop si s-a oprit exact pe aleea care ducea la mormantul matusii... mai mult..a ramas un pic acolo oprit, apoi a inceput sa dea din coada si de indata ce s-a dezmeticit, s-a dus direct la acel mormant. Nimeni nu i l-a aratat, nimeni nu era langa mormant ca sa ii atraga atentia. Singur singurel a mers acolo, si s-a asezat peste flori cu botul pe labe si acolo a ramas... cu greu l-a mai luat acasa

cainele, pur si simplu, a detectat "amprenta" sufleteasca a stapanului si a urmat-o. In locul unde a simtit cea mai puternica incarcatura de "stapan" a inteles ca e stapanul ingropat....

 

Nu mai zic nimic de evantaiul de expresii faciale ale cainilor ca nu ma crede nimeni. Daca oamenii si-ar pierde brusc capacitatea de a vorbi si a scrie, n-ar mai exista nici o diferenta de fond intre ei si caini. Decat numai ca le suntem inferiori in privinta perceptiei spirituale...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×