Sari la conținut
Forum Roportal
hocuspocus

Ce ziceti...mai merge firma de web design?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1. salutare lume. sunt nou ca user, mai vechi ca cititor al topicurilor.

2. so here's the shit...suntem o echipa de 3 oameni. Unu cu animatie 3d altu cu programare si eu cu web design. Avem o suma de bani...vreo 50 de mil in total...si vrem sa facem legal, o firma de web design. Stiu cam tot ce trebuie nu ma apuc acuma sa va intreb unde sa ma duc ca sa intregistrez firma...etc. ci va intreb, daca in opinia voastra, cu toata concurenta de pe pe piata, mai exista sanse de succes pt o firma de web design? Bineinteles...o sa ziceti sa venim cu ceva nou pe piata..stiu asta...avem idei...insa mi-e frica ca in 2-3 ani de la infiintare sa nu fim inghititi de giganti. Thanks. :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza firmele ce exista deja; ce conteaza este sa aveti cateva relatii bune si sa faceti un lucru corect si de calitate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu conteaza firmele ce exista deja; ce conteaza este sa aveti cateva relatii bune si sa faceti un lucru corect si de calitate...

 

Merci...I really need support right now :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. salutare lume. sunt nou ca user, mai vechi ca cititor al topicurilor.

2. so here's the shit...suntem o echipa de 3 oameni. Unu cu animatie 3d altu cu programare si eu cu web design. Avem o suma de bani...vreo 50 de mil in total...si vrem sa facem legal, o firma de web design. Stiu cam tot ce trebuie nu ma apuc acuma sa va intreb unde sa ma duc ca sa intregistrez firma...etc. ci va intreb, daca in opinia voastra, cu toata concurenta de pe pe piata, mai exista sanse de succes pt o firma de web design? Bineinteles...o sa ziceti sa venim cu ceva nou pe piata..stiu asta...avem idei...insa mi-e frica ca in 2-3 ani de la infiintare sa nu fim inghititi de giganti. Thanks. :airkiss:

salut,

pana treceti in legalitate, ce preturi practicati acum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut,

pana treceti in legalitate, ce preturi practicati acum?

 

Pai suntem in legalitate...nu folosim soft pirat. Avem licente, pentru un singur PC. Momentan practicam pretul de 100 de euro + inreg domeniului si hosting, adica 210 lei cu tot cu tva. Singura chestie e ca emit factura de pe PF momentan...de asta ziceam ca trec pe firma acusica...:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. salutare lume. sunt nou ca user, mai vechi ca cititor al topicurilor.

2. so here's the shit...suntem o echipa de 3 oameni. Unu cu animatie 3d altu cu programare si eu cu web design. Avem o suma de bani...vreo 50 de mil in total...si vrem sa facem legal, o firma de web design. Stiu cam tot ce trebuie nu ma apuc acuma sa va intreb unde sa ma duc ca sa intregistrez firma...etc. ci va intreb, daca in opinia voastra, cu toata concurenta de pe pe piata, mai exista sanse de succes pt o firma de web design? Bineinteles...o sa ziceti sa venim cu ceva nou pe piata..stiu asta...avem idei...insa mi-e frica ca in 2-3 ani de la infiintare sa nu fim inghititi de giganti. Thanks. :spiteful:

 

 

Eu cred nu numai ca o sa mearga,dar asta este viitorul.Asa ca dati-i bataie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum Dumnezeu se intampla ca' mai peste tot vad ca un site "face" 100 de euro.

Voi chiar nu apreciati ceea ce faceti, sau faceti lucruri de mantuiala?

Daca maine un competitor va vinde site-uri cu 90 de euro, ce veti face, veti schimba pretul la 80, si daca da, unde se va ajunge in ritmul asta?

 

Credeti ca pretul mic vă va mentine pe piata? Va inselati amarnic!

Decat 1000 de lucrari slabute, pe 2 lei, mai degraba 1 lucrare care sa va reprezinte si sa va recomande (cu un pret pe masura).

 

Eu zic sa faceti lucruri de CALITATE la preturi onorabile! Si va merge afacerea!

 

Multa bafta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum Dumnezeu se intampla ca' mai peste tot vad ca un site "face" 100 de euro.

Voi chiar nu apreciati ceea ce faceti, sau faceti lucruri de mantuiala?

Daca maine un competitor va vinde site-uri cu 90 de euro, ce veti face, veti schimba pretul la 80, si daca da, unde se va ajunge in ritmul asta?

 

Credeti ca pretul mic vă va mentine pe piata? Va inselati amarnic!

Decat 1000 de lucrari slabute, pe 2 lei, mai degraba 1 lucrare care sa va reprezinte si sa va recomande (cu un pret pe masura).

 

Eu zic sa faceti lucruri de CALITATE la preturi onorabile! Si va merge afacerea!

 

Multa bafta!!!

 

Perfect de acord!!! Eu una ma izbesc mereu de firmulite sau "freelanceri" care fac lucrurile pe 2 lei. Ori nu esti constient de valoarea ta ori e lucru de calitate proasta. La 100 de euro + TVA incasati, deci 119 euro, platesti la stat TVA + impozit pe profit 19 %, cat te mai costa cheltuielile curente cu electricitate, chirie, telefoane, transport, ajungi de fapt sa muncesti pe nici 50 de euro. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta e viitorul...asa cum spunea cineva...acum toata lumea are un site...pt ca asa se promoveaza f bine..asa ca spor la treaba,....cat despre tarife...e normal ca la inceput sa fie mai scazute..altfel cu ce atragi, daca nu ai nimic deosebit...macar tariful..si faci si tu 2-3 siteuri si apoi vor vedea clientii munca si vor aprecia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebuii sa invatati marketing, nu o sa ajuti nici un client daca o sa-i faci un site care nu are o strategie in spate. In caz contrar toate discutiile cu clientii o sa se duca pe "ce culoare punem la header, text" si "mai fa-mi 2-3 variante sa am de unde alege".

 

Pe langa o doza sanatoasa de marketing mai trebuie invatat "arhitectura informatiei", cu un accent pus pe uzabilitate.

 

Daca le-ati invatat pe astea urmatorul pas e e "Project Management", stabileste metodologia interna de lucru si reglementeaza relatiile cu clientii.

 

links:

Marketing

Seth Godin

http://www.allmarketersareliars.com

marketing sales and evangelism

Seth Godin: Sliced bread and other marketing delights

Web Design

http://www.webdesignfromscratch.com

 

Uzabilitate:

usable information technology

 

Ca sa vorbim si de pret, un site (mic-mediu) facut ptr. mai putin de 700 euro, nu o sa-si faca treaba si sunt bani aruncati pe geam.

 

Hope it helps.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×