Sari la conținut
Forum Roportal
luminitat

Limfocitom (pseudolimfom)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

Eu am mai multe probleme, si sunt foarte disperata!

1. Acum 14 ani (la varta de 19 ani) au inceput sa-mi apara in zona gleznelor niste pete rosii, care cu timpul devin maronii. Am fost la mai multi medici si majoritatea au spus ca sunt capilare sparte. Am fost chiar internata la Coletina unde in urma analizelor a reiesit doar un ASLO marit. In timp, aceste pete s-au extins, incat acum am si pe coapse. Nu ma deranjeaza doar ca sunt f. inestetice.

2. In urma cu 4 ani am fost operata pt a mi se extirpa o tumora din regiunea platara, piciorul stang. Rezultatul a fost:" Aspectul histopatologic este pseudotumoral inflamator cronic, granulomatos nespecific, fara structuri maligne". Am fost indrumata catre medicul hematolog, care in urma analizelor nu a reusit sa-mi gaseasca un diagnostic.

3. In urma cu aproximativ o luna mi-a aparut o noua tumora, tot in talpa , la 3 cm de vechea operatie. Precizez ca de fiecare data ecestea erau f. dureroase. La doua saptamani de la aparitia durerii si pana m-am operat tumora avea cca. 3 cm. Rezultatul analizei a fost: "Formatiune tumorala 3 cm excizata cu urmatoarele leziuni: hiperkeratoza epidermica, acantoza epidermica cu o zona centrala de necrobioza si suprainfectata inflamator leucocitar. Infiltratul limfocitar de aspect tumral localizat subepideric, dermic, folicular cu spatii de colagen liber, si in hipoderm pana la fascie cu spatiu liber neinfiltrat. Aspectul histopatologic pledeaza pt hiperplazie limfoida cutanata, vechiul limfocitom benign. Excizia s-a efectuat la distanta. Dg.: Limfocitom asa numitul pseudolimfom. Necesita IHC"

Totodata mi s-a prelevat si o proba de piele pt biopsie. Rezultatul acesteia este: "Epiderm atrofiat fara papile, infiltrat limfocitar redus subepideric difuz, hiperplazie de limfocite pericapilar si perivascular profund. Aspectul histopatologic sugereaza un lupus eritematos cronic, asa cum scrie la carte ca debuteaza." Precizez ca tegumentul a fost prelevat de pe coapsa, iar eu port intotdeauna pantaloni sau fuste lungi.

Va rog sa ma ajutati pt. ca vreau sa mi se puna un diagnostic, oricare ar fi acesta.

Acum astept si rezultatul imunohistochimic.

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea:ai sistemul imunitar pulbere!

Acele pete imi par un semn de ...leucemie! Afara de cancerul amintit...

Ai singerari anormale,din oricare parte a corpului? :flowers:

Treci urgent pe tratament naturist intens(tinctura din seminte de brindusa de toamna).Atentie!E O PLANTA FOARTE TOXICA!Trebuie sa respecti cu strictete dozele.

Daca te hotarasti si ai curaj sa urmezi cura,contacteaza-ma sa-ti spun modul de administrare...

Editat de Cristinick
scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iertare ca intervin

leucemia nu se manifesta asa si nu e cazul sa ne panicam aiurea

acele pete pot fi cauzate de multi factori: purpura vasculara, vasculita, etc

e posibil ca imunitatea ta sa fie afectata iar ptr asta ai metodele traditionale cat si cele medicamentoase, ambele cu rezultate bune

din cele descrise de tine pare o boala sistemica asociata cu lupulus, din pacate cu vindecari temporare

e greu sa iti puna cineva un diagnostic exact, si sa-ti indice un tratament specific

sanatate multa!

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si care sa fie acea boala sistemica? :crazy:

Fiindca,sistemica,este;dar,care?

Fireste,nu trebuie sa ne panicam...dar e mai bine decit sa dormim pe o ureche,nu crezi?

Poate sa nu fie leucemie ci doar o problema severa a sistemului limfatic provocata de cancer.Care,se generalizeaza...

Eu,as trece urgent,pe un tratament puternic si general adresat cancerului in special si starii generale de sanatate in particular.Cel mai "general" tratament naturist si cel mai puternic este cel pe care l-am sugerat mai sus...pentru ca actioneaza "per total".

Puiu...am aceeasi problema.Doctorii,nu stiu ce este...si ridica din umeri...dar eu,nu astept dupa ei.

Eu,sustin ca am o forma de cancer nedepistata;ei,ca nu...asa ca pina mai invata ei meserie,eu,ai trag tare cu leacuri din farmacia Domnului!

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si care sa fie acea boala sistemica? :beee:

Fiindca,sistemica,este;dar,care?

Fireste,nu trebuie sa ne panicam...dar e mai bine decit sa dormim pe o ureche,nu crezi?

Poate sa nu fie leucemie ci doar o problema severa a sistemului limfatic provocata de cancer.Care,se generalizeaza...

Eu,as trece urgent,pe un tratament puternic si general adresat cancerului in special si starii generale de sanatate in particular.Cel mai "general" tratament naturist si cel mai puternic este cel pe care l-am sugerat mai sus...pentru ca actioneaza "per total".

Puiu...am aceeasi problema.Doctorii,nu stiu ce este...si ridica din umeri...dar eu,nu astept dupa ei.

Eu,sustin ca am o forma de cancer nedepistata;ei,ca nu...asa ca pina mai invata ei meserie,eu,ai trag tare cu leacuri din farmacia Domnului!

.....daca asa"simti" inseamna ca ceva e in neregula...... organismul te atentioneaza si ma bucur ca il asculti.... foarte important e ce maninci si mai sunt si factori externi ( daca ai naftalina ,camfor artificial ,DTT,spray-uri contra insecticidelor odorizante pt incaperi etc trebuie eliminate)...... apoi poti discuta mai departe :)

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pt raspunsuri.

Intr-adevar este cancer, mai exact Limfom malign Non-Hodgkin, cu celule T CD30 anaplazic, cutanat. Am facut deja 5 cure de chimioterapie, mai am una si fac reevaluarea. Am luat si o gramada de medicamente naturiste, dar deja nu mai pot inghiti medicamente, m-am scarbit de ele. In rest ma simt destul de bine, si sunt optimista in ceea ce ma priveste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua,

Eu am mai multe probleme, si sunt foarte disperata!

1. Acum 14 ani (la varta de 19 ani) au inceput sa-mi apara in zona gleznelor niste pete rosii, care cu timpul devin maronii. Am fost la mai multi medici si majoritatea au spus ca sunt capilare sparte. Am fost chiar internata la Coletina unde in urma analizelor a reiesit doar un ASLO marit. In timp, aceste pete s-au extins, incat acum am si pe coapse. Nu ma deranjeaza doar ca sunt f. inestetice.

2. In urma cu 4 ani am fost operata pt a mi se extirpa o tumora din regiunea platara, piciorul stang. Rezultatul a fost:" Aspectul histopatologic este pseudotumoral inflamator cronic, granulomatos nespecific, fara structuri maligne". Am fost indrumata catre medicul hematolog, care in urma analizelor nu a reusit sa-mi gaseasca un diagnostic.

3. In urma cu aproximativ o luna mi-a aparut o noua tumora, tot in talpa , la 3 cm de vechea operatie. Precizez ca de fiecare data ecestea erau f. dureroase. La doua saptamani de la aparitia durerii si pana m-am operat tumora avea cca. 3 cm. Rezultatul analizei a fost: "Formatiune tumorala 3 cm excizata cu urmatoarele leziuni: hiperkeratoza epidermica, acantoza epidermica cu o zona centrala de necrobioza si suprainfectata inflamator leucocitar. Infiltratul limfocitar de aspect tumral localizat subepideric, dermic, folicular cu spatii de colagen liber, si in hipoderm pana la fascie cu spatiu liber neinfiltrat. Aspectul histopatologic pledeaza pt hiperplazie limfoida cutanata, vechiul limfocitom benign. Excizia s-a efectuat la distanta. Dg.: Limfocitom asa numitul pseudolimfom. Necesita IHC"

Totodata mi s-a prelevat si o proba de piele pt biopsie. Rezultatul acesteia este: "Epiderm atrofiat fara papile, infiltrat limfocitar redus subepideric difuz, hiperplazie de limfocite pericapilar si perivascular profund. Aspectul histopatologic sugereaza un lupus eritematos cronic, asa cum scrie la carte ca debuteaza." Precizez ca tegumentul a fost prelevat de pe coapsa, iar eu port intotdeauna pantaloni sau fuste lungi.

Va rog sa ma ajutati pt. ca vreau sa mi se puna un diagnostic, oricare ar fi acesta.

Acum astept si rezultatul imunohistochimic.

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mama mea are o problema asemanatoare.Cu 4 ani in urma i-au aparut intre picioare niste pete mici roze care pe parcurs s-au inrosit si mai nou au inceput sa se maroneasca.A fost internata la Colentina pt. ai se lua biopsie dar nu i-au dat nici un diagnostic, pe foaia de externare scriindu-i doar termenul pseudolimfom.Acum a trimis acea bucatica de piele unui alt laborator din Bucuresti pt. a i se face alt tip de biopsie.Mai nou e ca au inceput sa-i apara pete si pe maini.Luni ii vine rezultatul analizei.Stii ce urmari poate avea aceasta forma de cancer?E posibil sa traiesti cu ea mult timp?

buna! catalina tabacaru....pe mama ta o cheama liliana?
nu o cheama Angela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×