Sari la conținut
Forum Roportal
alexandrru

Tehnica picturii in ulei...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor. Vioma, Am gasit un exemplu, care ne va folosi amandurora. Astept ca d-nii Constantin Nitan si Clinho sa ne confirme daca exemplul e unul potrivit. Si le multumesc din suflet pentru sfaturile lor.

exemplu.doc

Editat de lolitta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lolitta,

exemplul e unul potrivit.Insist totusi asupra faptului ca ar trebui sa cauti niste tratate de pictura.Ar fi pacat de timpul tau sa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca am fost inteleasa gresit

Cennini am spus ca e vechi si nu am de unde sa il comand. Nu sunt de principiul ca daca o carte e veche nu e buna. Nici gand. Dar anul aparitiei imi facea sa para aproape imposibila procurarea ei. Nici o reeditare recenta... mi se parea imposibil... Dar acum cateva zile m-am adresat unui anticariat si ieri am primit confirmarea ca mi-a procurat tratatul. Asa ca astept. Ca abia astept sa soseasca acel colet cu minunata carte :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor! Ma bucur ca v-am descoperit...Doamne, cite amintiri mi-ati trezit! :D

Ador pictura...dar in afara talentului nativ,habar nu am despre pictura!

De trei ori am intrat la "Scoala populara de arta" si tot de atitea ori am renuntat.Ma descurajam...

Ultima oara cind am dat examen,imi amintesc ca eram 23 de concurenti pe un loc.

Gindeam:"Doamne,cum sa iau examenul eu,un nimeni cind aici dau examen toti fostii concurenti cazuti la Institutul de arte,cu meditatii serioase...unii, chiar fosti studenti?"

Ni se cereau 10 lucrari in carbune,6-10 in ulei...ca sa fim admisi ori respinsi la ...inscriere;a doua zi,era examenul propriu-zis.Asta,am aflat-o dimineata.

Am mers la munca dupa-amiaza,eram tura 2...iar de la miezul noptii pina dimineata urmatoare,am facut 10 schite in carbune si 3 tablouri in ulei.Mai aveam altele 2,mai demult...

M-am prezentat la ei dimineata,cu cele 5 tablouri si 10 schite,cu scuzele de rigoare ca nu am avut timp sa-l pictez si pe al saselea,timpul fiind foarte scurt...si rugindu-i sa-mi admita cererea,sa-mi dea o sansa...

Cele 3 tablouri,inca erau umede desi toata noaptea le-am "ventilat" cu ...uscatorul de par!

-"Ce pictorita esti tu daca nu ai un tablou deja facut?"- m-au intrebat.

-"Le-am daruit prietenilor..."- am mintit.

S-au strimbat...s-au foit...si m-au admis.

La examen,am intirziat...30 min.Plouase torential toata noaptea si circulatia era sub orice critica...

I-am implorat sa-mi permita accesul in clasa.De mila...de sila...ca prea insistam,m-au primit dar nu inainte de a ma avertiza ca lucrarile neterminate,vor fi descalificate.

Trebuia sa facem chipul lui Moise.Nu stiu cum dar l-am facut...neterminat,fireste.Fara coarne...Il urasc pe Moise...coooornutu'!

Dupa doua saptamini,cind am mers sa vad rezultatele,i-am spus colegei care ma insotea:

-"Incep sa citesc lista de jos in sus;daca nu sunt pina la jumatate,am picat...nici nu ma mai uit in sus."

Nu eram... :)

Am dat sa plec...

-"Ai intrat!Ai intrat!Uite...a doua!Cu 8,50...."- striga dupa mine ca nebuna ca au iesit toti pe la ferestre...

Nici acum nu inteleg cum intrasem si inca a doua...si la asa o concurenta...si cu lucrari neterminate? :o:

Nu-mi venea sa cred;am intrat la secretariat sa intreb daca nu s-a facut vreo greseala...

Nu,nu era nici o greseala.M-au admis chiar daca lucrarile au fost insuficiente si neterminate fiindca,ceea ce vazusera,i-a convins ca am potential si chiar un stil original pe care daca voi sti sa-l exploatez,ma va scoate din anonimat.Ti-ai gasit...

Imi acordau o atentie exagerata la cursuri;imi cereau prea mult...

Ma simteam neputincioasa...

Am renuntat!

Acum,regret...

Am incercat sa iau ceva lectii particulare dar...lumea artistilor e foarte "murdara"!

Au trecut 25 de ani...Am uitat totul.Discutia voastra,mi-a reamintit... :-

Astept doar momentul cind voi avea curajul sa trasez din nou primele linii...apoi,totul,vine de la sine.

Imi place portretistica...desi, e tare grea! Si-mi place sa desenez din memorie nu dupa un model anume.

Cindva,am folosit carton.Acum...nu am mai gasit.Mi-am cumparat pinza,fixata pe o rama de lemn.

Trebuie s-o mai prepar cumva ori lucrez direct pe ea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

post-82013-1175254694_thumb.jpg

 

post-82013-1175254653_thumb.jpg

 

Eu am pictat pe placaj tratat cu un strat sanatos de aracet in prealabil :spiteful: , din pacate rezultatele sunt dezamagitoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clinho, asa cum am mai pomenit pe aici, culoarea de baza a placajului negrunduit denatureaza culorile. Daca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merge si un strat sanatos de aracet ,dar e problema de timp se usuca destul de greu pana absoarbe , saptamana viitoare vreau sa ma apuc de o noua lucrare.

 

Am sa incerc si tehnica data de tine , din pacate eu inca nu am pictat pe panza nu stiu care e diferenta.

Editat de Clinho

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce vrei sa pictezi, de pilda lucrarile de mai sus peste un an vor fi acoperite , vor lua locul altele sa speram mai bune

Editat de Clinho

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×