Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor. Din intamplare in timp ce cautam ceva pe Google am ajuns pe threadul acesta. Am vazut ca nici un utilizator al serviciului de internet prin cablu UPC nu a raspuns asa ca mi-am facut cont.

 

Oca, down to business. Ca si alti multi timisoreni de mult timp am tot asteptat netul de la UPC , dar dupa un timp am crezut ca nu va mai veni :-x . Cererea era facuta insa raspunsul intarzia. De la "in primavara" am ajuns la "in toamna" si dupa aceea "la vara". Intre timp m-am gandit la alternative la dial-up cum ar fi radio. Vad ca cineva era f. multumit de radio (si de la pinet). Ciudata chestie pentru. ca am 2 prieteni ce au net de la ei si le tot pica serverul sau alte echipamente (/scuze penibile in orice caz). Oricum nu sunt singurii pentru. ca mai e inca un provider de radio care are aceleasi probleme. Intr-adevar ai uneori viteza buna (maxim constant au avut colegii mei 40caB/sa, deci nici chiar 300ca) insa atunci cand se ia netul iti vine sa [...], mai ales ca uneori poti sa nu ai 2-10 zile net. (insa ti se scade din plata de luna urm. costul acelor zile).

 

Sa revenim la oile noastre. Acum doua sapt. am primit un telefon prin care ma intreba o voce daca am facut cerere de conectare la UPCnet si daca mai este valabila. Am spus ca da si mi-au spus ca pot veni a doua zii. Zis si facut. Au venit la 10 a doua zi mi-au instalat cablurile + splitter-ul (total 650ca) si mi-au montat modemul (gratis) de 10Mb/sa. Insa viteza imi este limitata la 128cab/sa. Totusi pot spune sincer ca si merge la atat. Adica de doua saptamani scot tot cu 16caB/sa. ( viteza totala afisat de caerio Personal Firewall) (download.com / lincamania.ro / p2p daca sunt destui useri). Per total sunt foarte multumit. Ceea ce se va intampla in ianuarie nu prea se stie. Din cate am inteles vor introduce pachete cu MB inclusi si vor dubla viteza. Bineinteles ca si costul pentru. net nelimitat va creste , insa daca va fi sb 25 euro il voi pastra. Sper ca v-am lamurit cam cum sta treaba cu UPC-ul, daca nu puteti sa ma intrebati. :pee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Proof,

 

Iti multumesc ca ti-ai facut timp sa ne lamuresti si pe noi. E cel mai bine cand afli parerea unui utilizator.

Se pare ca sunt mai seriosi decat providerul meu. La mie le-a luat 2 luni pana au venit, mai ales ca stateam la casa (am de la dnttm) . :-

Probabil ca la anu vor ajunge cu netu si la mine in zona si daca oferta e mai buna, cine stie ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Cand spui Dnttm te referi la Astral Internet pentru. acasa? E prin radio daca tin bine minte. Nu mi-am pus de la ei pentru. ca eram prea putini in bloc si costa prea mult la doar 3 persoane. Cu Rds-ul cred ca stii cum e povestea (mici intelegeri sa le zicem) :? .

Un singur lucru regret acum: ca mi-am vandut tv-tunerul inainte sa imi puna ei fibra optica si nu am ajuns sa vad daca sa-a imbunatatit calitatea programelor (pe tv se vad bine dar pe tuner ... ).

 

[Off Topica] Mi se pare mie sau stelutele se activeaza in functie de nr. de posturi si nu de voturile utilizatorilor. Nu de alta dar mi sa-a parut putin ciudat sistemul acesta, eu fiin obisnuit cu forumul chip. :?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna,

Cand spui Dnttm te referi la Astral Internet pentru. acasa? E prin radio daca tin    bine minte.

Da, la Astral Internet pentru. acasa ma refer si da e prin radio.

 

Un singur lucru regret acum: ca mi-am vandut tv-tunerul inainte sa imi puna ei fibra optica si nu am ajuns sa vad daca sa-a imbunatatit calitatea programelor (pe tv se vad bine dar pe tuner ... ).

 

La mine inca nu au modernizat reteaua dar sunt sigur ca se vede mai bine. La mine nu merge nici un pachet in afara de cel de baza si HBO. Mi-au zis ca din cauza faptului ca nu e modernizata reteaua nu poate decoda cum trebuie decodorul pe care mi-la dau ei.

 

[Off Topica]Mi se pare mie sau stelutele se activeaza in functie de nr. de posturi si nu de voturile utilizatorilor. Nu de alta dar mi sa-a parut putin ciudat sistemul acesta, eu fiin obisnuit cu forumul chip.  :?

 

Da, deocamdata sunt in functie de numarul de mesaje dar ideea cu voturile e interesanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, deocamdata sunt in functie de numarul de mesaje dar ideea cu voturile e interesanta.

 

E foarte eficienta, mai ales ca se adauga la profilul unui utilizator media rateing-urilor primite. Ma dau pe mine exemplu ca sa iti faci o idee. Singurul lucru care nu e bine implementat pe chip e ca se pun si rateing-urile primite pe threadul de bancuri (care sunt in mare parte 5* si ridica mult un user). In rest oricum si ei au tot phpBB deci implementarea va fi similara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am abonat de curand la PInet ... si nu-sa deloc incantat de ei...

Din pacate traficul net e limitat la 8caBps ... :?

Castigul e LAN -ul de unde mai aduc filme la 7-8MBps, dar din pacate asta tine doar in celula din spatele unei antene...daca vreau sa accesez alta celula...merge jenant.

Plus ca au o gramada de probleme tehnice...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit o parere obiectiva. Da, asa am auzit si eu, dar nu neaparat faza cu trafic limitat. Eu stiu pe cineva care nu are conectivitate continua...zic ca la oricat de putini bani ar fi parca nu se merita. Si tot nu-sa putini.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

POate e un pic off topic discutia asta aici, dar... iertare admin :-

 

chestia cu limitarea exista ... dar e oca, oricum si la 20caBps tot iti ia o vesnicie sa aduci un film, dar nu de asta mi-am pus eu net.

 

abonamentul e 10eur +tva, ceea ce e chiar acceptabil ...

chestii micute de pana in 100MB vin in timpi rezonabili daca reteaua ar merge constant bine.

 

Azi, parca sa ma contrazica a mers perfect! :socca:

vedem si maine ... :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×