Sari la conținut
Forum Roportal
tosca_5

Ce putem face ,cum putem opri fenomenul care ne stigmatizeaza ca romani,cersetori rrom care impanzesc strazile europei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

2007.Am devenit comunitari.Dar este un fenomen tot mai frecvent care ne stigmatizeaza.Marile metropole,micili localitati sant pline de rrom care stigmatizeaza Romania,femei tinere cu sugari in brate,minori cu cartonase in mana si cu pahar de plastic,cersesc...........un fenomen ingrijorator...........ce putem face ?Solutii nu sant,Dar acesti minori nu frecventeaza scoala,vor fii analfabeti si nu sant putini,este un fenomen extins,este o plaga a societatii romanesti,aveti idei si solutii,propuneri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2007.Am devenit comunitari.Dar este un fenomen tot mai frecvent care ne stigmatizeaza.Marile metropole,micili localitati sant pline de rrom care stigmatizeaza Romania,femei tinere cu sugari in brate,minori cu cartonase in mana si cu pahar de plastic,cersesc...........un fenomen ingrijorator...........ce putem face ?Solutii nu sant,Dar acesti minori nu frecventeaza scoala,vor fii analfabeti si nu sant putini,este un fenomen extins,este o plaga a societatii romanesti,aveti idei si solutii,propuneri?

 

Scuza-ma dar tu faci parte din acei "analfabeti" :D

micili localitati sant pline de rrom [/qote] => Micile localitati sunt pline de rromi

 

 

 

 

Nimic nu stigmatizeaza Romania mai mult ca romanii care sunt afara si "tac" atunci cand Romania este "atacata".

Intreaba "romanii" de afara de ce le este rusine sa spuna care le este originea sa vezi cati au curajul sa recunoasca si daca o sa recunoasca, ca sunt romani o vor face doar in "particular" cand vor sti ca nu se aude mai departe.

Crezi tu ca Romania, o natiune, un popor, o natie sta doar in baza acelor oameni care fura?! De ce spui doar de rromi? Sunt si romani care fura, sunt si romani care talharesc, sunt si romani care omoara. Imi este rusine cu persoane d'alde tine care (doar pentru ca vad la tv numai despre rromi) ii desconsidera. Am avut, am si o sa-mi pastrez mereu prietenii mei tigani pentru ca stiu ca el imi va fi mai aproape decat un "roman".

Cand am avut nevoie un rrom m-a ajutat, cand eram "jos" un rrom m-a ajutat, cand era' sa mor un rrom mi-a sarit in ajutor, romanul a stat si s-a uitat asa ca scuza-ma daca nu-mi pasa ce vorbeste lumea despre tigani si am sa le tin partea mereu(ca si romanii, au si ei "partile" lor proaste).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand am avut nevoie un rrom m-a ajutat, cand eram "jos" un rrom m-a ajutat,

cand era' sa mor un rrom mi-a sarit in ajutor, romanul a stat si s-a uitat asa ca scuza-ma

daca nu-mi pasa ce vorbeste lumea despre tigani si am sa le tin partea mereu

(ca si romanii, au si ei "partile" lor proaste).

 

Subscriu!

 

Si eu am fost ajutata tot de catre rromi in momentul in care am cazut pe strada

(treceam printr-o perioada critica: mama in spital, operata de cancer, eu distrusa de ceea ce se intampla,

de stres, de teama, de oboseala).

Am cazut (lesinat) pe strada... toti romanii treceau pe langa mine fara sa ma intrebe ceva, fara intentia de a ma ajuta!

S-au apropiat 3 rromi, mi-au spus:

- ne putem apropia de dv? nu vrem sa va furam nimic, doar sa va ajutam!

am dat din cap afirmativ

s-au apropiat, m-au ridicat, m-au asezat pe o bucata de pamant mai ridicata

(se intampla la Gara de Nord), mi-au cumparat apa, mi-au spus ca vor chema salvarea

dar le-am spus ca nu e nevoie.

Au stat langa mine pana mi-a revenit culoarea pe fata si m-au intrebat:

chemam un taxi, chemam pe cineva din familia dv?

 

Si in ziua de azi spun sa le dea Dumnezeu sanatate si bucurii.

 

Vis-a-vis de subiectul topicului eu spun:

Europa este plina de cersetori romani, dar nu numai de etnie rroma!

In Africa de Sud sunt romani romani care au ajuns sa cerseasca pe strazi si sa doarma pe unde apuca!

In Copenhaga sunt sute de cersetori de toate natiile posibile si imposibile.

Fiecare tara are uscaturile ei.

Sa nu mai judecam oamenii dupa culoare, sa-i punem pe toti in aceiasi oala - pentru ca nu este corect.

Ce putem face?

Sa luptam sa avem o tara unde se poate trai mai bine,

ca nimeni sa nu fie tentat sa cerseasca in alta parte!

:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Condors,poate ai dreptate in ce ma priveste,scriu fara sa recitesc si fara sa privesc ,chiar crezi ca am scris micili ptr.ca nu stiu sa scriu?apoi legat de sant si sunt,este chestiune de generatie si obisnuinta,nu de cum spui tu"analfebitism".Te rog ia dex-ul si vezi ce scrie la analfabet.Bravo tie,daca esti pe acest forum sa vanezi greselile,ma gandesc ca ar fi mai util ptr.societate daca am avea idei!

 

Iar legat de topicul meu santeti amandoi inafara subiectului lansat de mine!

 

Eu vorbeam despre rromi care cersesc pe strazile Europei cu copii in brate,ma ocup de aceasta problema,sant PRIETENA cu ei,nu-i desconsider si nu-mi este rusine nici sa fiu prietena cu tiganii,nici sa spun ca sant ROMANCA.Chiar vrei sa stii?Avem un ziar al emigrantilor,colaboram cu "Opera Nomadi"(este organism international care tuteleaza toate categoriile de tigani:rrom,sinti,kalos,facem tot ce putem sa inscriem copii la scoala,sa-i ajutam sa se integreze(suntem mediatori culturali,integrarea nu este o distractie pe forum,este pur voluntariat!).Le asiguram cele necesare,ii ajutam dupa scoala,lista este lunga si nu este aici locul in care sa expun ce facem.

 

Problema este ca NU VOR sa munceasca ,este mai simplu sa stea la semafor cu paharul de plastic in mana,castiga mai mult intr-o zi asa,decat daca ar lucra o saptamana.

 

Am intalnit mai multe categorii de rrom:cei care sant aici ,cersesc ,se intorc acasa si-si termina frumoasele case de langa Bistrita.Totul ok.daca nu fura si-si trimit copii la scoala,dar aici este problema,refuza sa-i trimita la scoala,sant agresivi.Luni am intalnit o familie cu 5 copii intre 9-17 ani ,care nu stiau sa-si scrie numele,doua fetite le-am inscris la scoala,in clasa intaia,una 9 ani,alta 12 ani,apoi la toamna se va vedea in ce clasa poate fii inscrisa cea de 12 ani,acestia proveneau de langa Craiova,saraci ,dispusi sa-i inscrie pe copii la scoala.

 

Deci ,nu am deschis topicul pentru ca-i desconsider ,ci pentru ca nu sant solutii,si orice idee este binevenita!

Pentru ca relationarea si comunicarea cu ei este dificila,odata ajunsi in strainatate,fara casa,dorm in fabrici parasite,fara apa,fara curent,am semnalat situatia crezand ca poate intra in acest forum cineva interesat si sensibil,ca poate se poate face ceva acasa in Romania,asa ca .....cred ca unicul lucru creativ a fost ca tu mi-ai vanat greselile si eu am aflat doua istorii foarte interesante care ar putea fii subiect de articol la pagina dedicata rromilor!

 

Draga Delia,cred ca incerci sa atingi o problema spinoasa:rasismul.Chiar asta ai inteles din topic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"analfebitism",vezi din graba am scris gresit,ma vei ataca din nou (analfabetism -corect)sigur vei vana si alte greseli,Condor,dar cred ca subiectul ar trebui sa te intereseze ,nu gradul meu de instruire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"analfebitism",vezi din graba am scris gresit,ma vei ataca din nou (analfabetism -corect)sigur vei vana si alte greseli,Condor,dar cred ca subiectul ar trebui sa te intereseze ,nu gradul meu de instruire.

 

Eu nu "stau" pe forum ca sa "vanez" greseli, n-am atata timp si nici nu cred ca m-as pricepe asa bine(stiu ca le fac si eu) iar gradul de intelectualitate al userilor nu ma intereseaza, cred ca mai mult m-ar interesa sa fie OAMENI :blink:

 

 

Si acum referitor la subiect:

Ai scris ceva legat de munca si remuneratie si te intreb: De ca sa munceasca si sa fie mai putini bani in buzunar, cand poti sta degeaba si sa primesti si bani?! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Solutiile nu se vor gasi pe forum, sub nici o forma!

Problema este mult mai adanca, inradacinata in modul lor cultural, educational.

Au fost mereu marginalizati, au trait in lumea lor respinsi de societate.

Exemplu iti pot da Romania! Cati ani ii vor trebui sa se integreze in asa-zisa civilizatie europeana?

Atata timp le trebuie si celor de etnie rroma sa se integreze intr-o societate care i-a respins intr-un fel sau altul!

 

Nu ei sunt problema majora a Romaniei. Ei sunt o culoare mai stridenta a acestui sevalet ramanesc.

Problemele cu adevarat grave sunt in "motul" Romaniei!

Priveste atent si vei vedea cum ne pravalim precum o avalansa de mocirla de la varf, spre temelie!!

 

Think about this!

:blink:

Editat de delia delia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum o gramada de munca, seriozitate, persevernta si demnitate!!!!

 

cat despre rromi, sincer nu prea ii am la inima, nu pentru rasism sau nu mai stiu ce, ci pentru ca pana acum 1 singur am vazut muncitor in rest doar ciorditori, cautatori in gunoaie si alte minuni. le-a fost repartizate de la primarie case curate si containere de locuit. totul era curat si pus la punct. acum e o mizerie incredibila in zona aceea unde stau. mie nu mi-a dat nimic primaria de-a gata....ca nu is rrom;)

 

ma inclin

Editat de radu84

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Subscriu!

 

Si eu am fost ajutata tot de catre rromi in momentul in care am cazut pe strada

(treceam printr-o perioada critica: mama in spital, operata de cancer, eu distrusa de ceea ce se intampla,

de stres, de teama, de oboseala).

Am cazut (lesinat) pe strada... toti romanii treceau pe langa mine fara sa ma intrebe ceva, fara intentia de a ma ajuta!

S-au apropiat 3 rromi, mi-au spus:

- ne putem apropia de dv? nu vrem sa va furam nimic, doar sa va ajutam!

am dat din cap afirmativ

s-au apropiat, m-au ridicat, m-au asezat pe o bucata de pamant mai ridicata

(se intampla la Gara de Nord), mi-au cumparat apa, mi-au spus ca vor chema salvarea

dar le-am spus ca nu e nevoie.

Au stat langa mine pana mi-a revenit culoarea pe fata si m-au intrebat:

chemam un taxi, chemam pe cineva din familia dv?

 

Si in ziua de azi spun sa le dea Dumnezeu sanatate si bucurii.

 

Vis-a-vis de subiectul topicului eu spun:

Europa este plina de cersetori romani, dar nu numai de etnie rroma!

In Africa de Sud sunt romani romani care au ajuns sa cerseasca pe strazi si sa doarma pe unde apuca!

In Copenhaga sunt sute de cersetori de toate natiile posibile si imposibile.

Fiecare tara are uscaturile ei.

Sa nu mai judecam oamenii dupa culoare, sa-i punem pe toti in aceiasi oala - pentru ca nu este corect.

Ce putem face?

Sa luptam sa avem o tara unde se poate trai mai bine,

ca nimeni sa nu fie tentat sa cerseasca in alta parte!

:blink:

 

In 15 ani de Africa de Sud nu am vazut, cunoscut sau auzit de vreunul - si m-as mira sa existe, cred ca dezinformezi ca de obicei - lucrand la agenda stapanilor tai politici (sau a intereselor tale materiale ? :jester: )

 

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In 15 ani de Africa de Sud nu am vazut, cunoscut sau auzit de vreunul - si m-as mira sa existe, cred ca dezinformezi ca de obicei - lucrand la agenda stapanilor tai politici (sau a intereselor tale materiale ? :jester: )

 

:roll:

 

ai atins patologicul, stimate domn!

Compasiune si consideratie pentru tine, dar nu pot empatiza... din fericire!

 

(sunt N romani care nu au un job, care cersesc dar tot la romani! - nu am nici cea mai mica intentie de a dezvolta acest subiect pentru ca nu este relevant in acest topic!)

:blink:

Editat de delia delia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×