Sari la conținut
Forum Roportal
miudit2005

vreu sa plec in sua cu copil de 2 ani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As vrea sa stiu cum pot sa plec in SUA impreuna cu fetita noastra de 2 ani si sotul meu se afla in SUA cu contact de munca.

Ce acte as avea nevoie?Pot solicita si eu viza de lucru H2B dar sa plec cu copil cu tot pt ca nu am cu cine sa-l las?

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa stiu cum pot sa plec in SUA impreuna cu fetita noastra de 2 ani si sotul meu se afla in SUA cu contact de munca.

Ce acte as avea nevoie?Pot solicita si eu viza de lucru H2B dar sa plec cu copil cu tot pt ca nu am cu cine sa-l las?

Multumesc

 

Informatiile mele sunt mai vechi dar poate ca nu s-a schimbat prea mult...

In primul rand aveti nevoie de vize amandoua...daca sotul are viza de lucru H1, voi veti obtine viza turistica de dependenti H4. Pt. obtinerea ei, ai nevoie de actele de viza ale sotului si o copie a pasaportului lui cu viza H1B. Daca el nu are viza inca pusa in pasaport, poti incerca doar cu actele lui de viza...la unii a mers. La mine n-a mers asa...a trebuit sa vin in tara, sa-mi pun intai mie viza pe pasaport si apoi sa o obtin pe-a lor.

Si mai poti incerca sa obtii informatii direct de la Consulatul american din Bucuresti...Nu e prea nimerit sa te increzi in ce-ti vor spune gardienii de pe-acolo...unii stiu exact ce si cum dar altii cam exagereaza...

Peste astea, nu uita de Procura din partea sotului, necesara ca sa poti scoate copilul de pe teritoriul Romaniei, daca sotul nu va insoteste. Asta se poate obtine si la Consulatul Romaniei din SUA (taxa e in jur de 45 dolari).

Sper sa-ti foloseasca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×