Sari la conținut
Forum Roportal
elena_deaconu

Un inceput de cancer..

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua, ma numesc Deaconu Elena, am 40 de ani si sunt diagnosticata cu mastopatie fibrochistica.Nu stiu ce tratament trebuie sa urmez...unul naturist sau unul medical ? Si ce medicamente mi-ati putea recomanda?

V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati putea oferi mai multe detalii despre asta. :airkiss:

Va multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine este sa urmezi tratamentul pe care ti-l prescrie medicul ginecolog. Tot medicul ginecolog o sa te invete ca e bine sa iti faci un control periodic sa vezi daca boala a progresat sau a dat inapoi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ganoderma Lucidum - Planta minune

De Terry Dunn

 

Una dintre cele mai mari influenţe ale timpurilor

moderne pare să fie conştientizarea

oamenilor că trebuie să se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua, ma numesc Deaconu Elena, am 40 de ani si sunt diagnosticata cu mastopatie fibrochistica.Nu stiu ce tratament trebuie sa urmez...unul naturist sau unul medical ? Si ce medicamente mi-ati putea recomanda?

V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati putea oferi mai multe detalii despre asta. :roll:

Va multumesc !

Este o afectiune mamara destul de frecventa mai ales la femeile aflate in a 4-a decada a vietii. Multi autori o considera o leziune distrofica glandulara favorizata de factorii hormonali.

Ca si terapie : Tratamentul hormonal cu estrogeni si androgeni se foloseste cu prudenta, pentru ca poate determina tulburari secundare endocrine cat si pentru faptul ca poate grabi evolutia unui cancer mascat de aceasta maladie fibrochistica. Tratamentul chirurgical este cel corect si el consta in sectorectomie, functie de intinderea leziunii, si examenul histopatologic. Mai rar, pentru formele diseminate de mastoza, se face mamectomie.

De retinut: Orice masa tumorala a sanului trebuie privita cu un potential cancerigen, atat timp cat examenul histologic nu precizeaza natura acestei leziuni. Mastoza fibrochistica se poate maligniza, de aceea terapia chirurgicala este cea mai sigura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este ceasta operatie dureroasa ? Ce puteti sa-mi spuneti ? Cat dureaza recuperarea ?

Tatal meu trebuie sa faca aceasta operatie si sunt cam ingrijorata........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mel 74 si mama mea a facut o astfel de interventie chirurgicala de scoatere a ganglionilor axiali dar impreuna cu tot sanul drept(a fost diagnosticata cu cancer san).o sa aiba o mobilitate mai scazuta a bratului respectiv dar cu posibilitate de refacere completa.multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Elena, ma gandesc sa incerci si produsul Noni de la Tahitian Noni International. Iti pot trimite detalii. Il folosesc si mi-a ajutat in multe din problemele de sanatate. Merge f bine, se pare, in faza incipienta de cancer. Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×