Sari la conținut
Forum Roportal
Bagherra

Romania,poarta cerului...si codul biblic

Postări Recomandate

Se confirma ca biblia este intr-adevar,istoria cifrata a omenirii. :roll: D-zeu,e un matematician desavirsit.

Totul,e calcul. :( Numerologie....Si nimic nu este ceea ce pare a fi... :D

http://www.monitorulexpres.ro/?mod=monitor...&s_id=31755 :)

Ei,ce parere aveti? :) :hi:

post-52731-1174101613_thumb.jpg

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca interpretarea asta este foarte subiectiva. Putem sa interpretam orice text in asa fel incat sa ii dam sensul care dorim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se confirma ca biblia este intr-adevar,istoria cifrata a omenirii. :roll: D-zeu,e un matematician desavirsit.

Totul,e calcul. :( Numerologie....Si nimic nu este ceea ce pare a fi... :)

http://www.monitorulexpres.ro/?mod=monitor...&s_id=31755 ;)

Ei,ce parere aveti? :) :hi:

 

 

Am studiat numerologia, la nivel mediu.Stiu ca marii oameni politici, militari, de afaceri, magnatii banului etc. se ghideaza, privind actiunile lor, in functie de numerele karmice, cosmice, ale norocului, destinului, etc. Ei sustin ca, data nasterii e esentiala pentru fiecare reusita, respectiv nereusita. Esentialul e sa stii cand sa intreprinzi ceva si cand sa nu actionezi! De asemenea, ei tin cont de numele de botez raportat la corespondentul sau numeric, respectiv nume si prenume, care, se pare ca e esential in hotararea destinului...Nu ma implic intr-o asemenea nebuloasa...inca! pentru mine, deoarece, nu am cunostiintele necesare si nici timp. Numerologii studiaza enorm! Dar, nu resping ideea propusa de Bagherra! E interesanta, da de gandit, cui vrea sa mai si gandeasca, nu doar sa creada! E normal sa ne punem intrebari si sa incercam sa mai si raspundem la ele. :D

Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred că lui Schimbarea2012 nu prea o să-i convină c

Editat de Hortulanus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti siguri ca ati inteles bine despre ce e vorba? :roll:

Si ati vazut pentru verificare,de catre cine si cit de "puricat" a fost?

Eu,n-as zice ca e subiectiv... :hi:

Ati descarcat acel soft? De ce nu-l incercati chiar voi,ca sunt chiar curioasa?

Eu,nu stiu...ca sunt boboc IT... :( ca l-as incerca si eu...

Personal,am toata increderea si sunt convinsa ca e un prim pas urias in intelegerea originii noastre.

Asta,nu schimba rezultatul testarilor cu carbon radioactiv;se stie ca Adam si Eva nu au fost primii oameni...ci doar primii oameni,modificati genetic!

Offf...de ce nu stiu eu sa probez softul ala!

Cheia vietii e numarul! Totul e matematica,nu intelegeti?

Ma repet:ginditi-va la "Varia matematica"...unui numar ai corespunde o nota muzicala,un sunet...cuvintul,e un sunet...e o legatura intre numar,sunet,culoare...samd...intelegeti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunteti siguri ca ati inteles bine despre ce e vorba? :(

Si ati vazut pentru verificare,de catre cine si cit de "puricat" a fost?

Eu,n-as zice ca e subiectiv... :roll:

Ati descarcat acel soft? De ce nu-l incercati chiar voi,ca sunt chiar curioasa?

Eu,nu stiu...ca sunt boboc IT... :D ca l-as incerca si eu...

Personal,am toata increderea si sunt convinsa ca e un prim pas urias in intelegerea originii noastre.

Asta,nu schimba rezultatul testarilor cu carbon radioactiv;se stie ca Adam si Eva nu au fost primii oameni...ci doar primii oameni,modificati genetic!

Offf...de ce nu stiu eu sa probez softul ala!

Cheia vietii e numarul! Totul e matematica,nu intelegeti?

Ma repet:ginditi-va la "Varia matematica"...unui numar ai corespunde o nota muzicala,un sunet...cuvintul,e un sunet...e o legatura intre numar,sunet,culoare...samd...intelegeti?

 

...de acord cu tine! :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Is this number of 304,805 letters in the Torah exact? First, the Gemara in Kiddushin 30a says that we are not experts in chaser and yeter. There are certain vowel sounds in Hebrew that can be spelled with (yeter) or without (chaser) an assisting letter. It is important to note that the presence or absence of this letter make no difference in terms of meaning and pronunciation. The words and verses mean exactly the same whether they are spelled chaser or yeter, which may be how these uncertainties crept in. Because of this, there are certain discrepancies between even good versions of the Torah in this respect. Beginning in the 8th century, the Masoretes tried to standardize the spelling of chaser and yeter words by recording them in their masoretic notes. However, this standardization of chaser and yeter came after the talmudic statement that we are not experts in them so the standardization is not final. Therefore, there remain differences between texts in terms of chaser and yeter.

The second reason that there might be slight discrepancies between Torahs is that there are some words whose spelling is a matter of dispute. In the Torah itself, there are two major questions. Genesis 9:29 has a word that may be spelled ויהי or ויהיו. Ashkenazi Torahs have the former and Yemenite Torahs have the latter. The difference is between singular and plural and is insignificant enough to be lost in translation from Hebrew to English. Small as it is, it is still a difference. Similarly, there is a question in Deuteronomy 23:2 whether a word should be spelled דכא or דכה. Here, there is no difference in meaning at all. Some would suggest based on midrashim that there are a handful of other single-letter differences in the Torah but others argue that this is merely a misunderstanding of midrashic techniques (we discuss this at length in our essay on The Text of the Torah).

Dacă sunt 304.806 litere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut in fata cartea aia a lu nenea descifratorul si daca stiti cat de cat hebrew (macar cum arata o pagina tiparita e ca un determinat, ca o matrice) veti vedea ca aceasta cautare de nume - ce sa mai - gasesti ce vrei....really

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

io am facut download l-am instalat dar nu functioneaza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×