Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea Perceptiei

Rutina Ucide Spiritul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:yahoo: noi vorbim de fata intunecata a rutinei... de exagerare - intelegi - logic ca nu poti fara ea, dar cand trece penste un anumit punct... well vezi efectele - uita-te in jur un pic

exagerarea rutinei este ca orice alta exagerare - o porcarie. si, intr-adevar, se incearca indobitocirea individului pana la faza la care nici la sireturi n-o sa se mai poata lega fara instructiuni.

 

ma uit in jur si vad multi oameni fara curaj de initiativa. de ce? pentru ca li s-a inoculat ideea ca, ori lupta altii pentru ei, ori degeaba se agita singuri ca tot nu rezolva nimic. pana si demostratiile de protest sunt atat de transparente incat e jenant.

 

controlul pe care il aminteai la un moment dat, camerele de supraveghere, regulile impuse, toate astea sunt din pacate necesare datorita lipsei de educatie. iar lipsa de educatie este incurajata prin "preluarea" responsabilitatilor de catre cei care sunt interesati sa nu stie omul prea multe, ca sa nu-i vina vreo idee creata. de ce sa-ti bati singur capul? lasa ca sunt altii care sa-ti spuna ce sa faci. si uite-asa esti un fel de copil mic, dus de manuta la "matusa". daca faci bine, ti se da bombonica. o data, de doua ori, de trei ori, dupa care ti-e clar: faci asa, primesti "bomboane". nu faci, primesti na-na. gata si conditionarea !

 

dupa care urmeaza complacerea si resemnarea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate . sintem conditionati de mici . si problema e ca aceasta conditionare e atat de puternica incat si cei care sparg tiparul de multe ori se intreaba "de ce o fac?"

incerci sa le explici ex. masoneria nu e buna si strigi in strada . apare un nea nene la tv (audienta maxima) si zice ca masoneria e cea mai tare si iti da argumente contrafacute si iti baga in masonerie (ca nu ai cum sa demonstrezi ca nu e asa) numai personalitati pe care le respecti newton,wagner, davinci....... si zice omu mai tata pai daca aia care erau desepti de le datea mintea in foc si au intrat in masonerie inseamna ca e buna. si gata alinistit problema . daca maine te duci iar sa strigi iti mai iei o rosie sau un ou in fata . si uite cum iti pui intrebarea "de ce o fac?"

Editat de vali_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai dreptate . sintem conditionati de mici . si problema e ca aceasta conditionare e atat de puternica incat si cei care sparg tiparul de multe ori se intreaba "de ce o fac?"

incerci sa le explici ex. masoneria nu e buna si strigi in strada . apare un nea nene la tv (audienta maxima) si zice ca masoneria e cea mai tare si iti da argumente contrafacute si iti baga in masonerie (ca nu ai cum sa demonstrezi ca nu e asa) numai personalitati pe care le respecti newton,wagner, davinci....... si zice omu mai tata pai daca aia care erau desepti de le datea mintea in foc si au intrat in masonerie inseamna ca e buna. si gata alinistit problema . daca maine te duci iar sa strigi iti mai iei o rosie sau un ou in fata . si uite cum iti pui intrebarea "de ce o fac?"

Primul secret privind felul in care se poate manipula societatea este suprematia asupra opiniei publice. Prin aceasta, se poate semana intre oameni at

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai dreptate . sintem conditionati de mici . si problema e ca aceasta conditionare e atat de puternica incat si cei care sparg tiparul de multe ori se intreaba "de ce o fac?"

m-am intrebat si eu de cateva ori "dom'le, parol, de ce dr**u' ma mai agit?". dupa care mi-am adus brusc aminte: pentru ca nu suport ignoranta si prostia !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
m-am intrebat si eu de cateva ori "dom'le, parol, de ce dr**u' ma mai agit?". dupa care mi-am adus brusc aminte: pentru ca nu suport ignoranta si prostia !

nici unu nu din noi suportam dar traim inconjurati de asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doamne miluieste, Doamne miluieste, Doamne miluieste ... e rutina?

 

nu, e rugaciunea mintii care din rutina asta coboara in inima si ramai in rutina asta BUNA... :yahoo: ... deci sa nu confundam, exista rutine bune :cheer: dar mare atentie cum le discernem, ca ratiunea e ipotenta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×