Sari la conținut
Forum Roportal
Pruncul

Fridjoff Nansen

Postări Recomandate

Am lasat sa treaca 24 de ore si constat ca oamenii stiu foarte multe despre cantareti,actori sau jucatori de fotbal dar stiu foarte putine date despre OAMENII care daca n-ar fi existat viata noastra nu ar fi aratat asa cum arata.

Exista un topic despre N.Tesla sau Teslea(cum cred unii ca l-a chemat) si citindu-l mi-am imbogatit datele ce le stiam despre acest mare savant.

Am auzit intamplator ca F.Nansen,inafara de celebru explorator, a fost si un suflet extraordinar.Printre noi nu se afla nici un armean,nici un rus care sa ne spuna ce datoreaza natia lui acestui OM?

Asa cum inca ne aplecam asupra unei flori si-i admiram frumusetea inegalabila asa trebuie,cred eu,sa ne aplecam si asupra vietii si operei adevaratilor OAMENI care au facut ceva ca viata noastra sa fie asa de minunata.

Eu voi cauta sa aflu cat mai multe informatii despre F.Nansen si vi-le voi comunica dar va rog sa ma ajutati si voi,va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nansen a fost intr-adevar in primul rand un om deosebit, si mai apoi un mare explorator.

 

E putin prea agresiv modul in care pui problema. Nu iti va scrie nimeni un eseu despre Nansen aici dintr-un motiv foarte simplu; daca ai avut abilitatea de a te loga si a posta pe acest forum, cu siguranta te-ai descurca sa cauti informatii pe net despre el. De altfel, Nansen e o figura foarte populara printre exploratorii ultimelor doua secole. S-au publicat multe carti despre el, chiar si in Romania. Ultima data am citit cartea lui R. Huntford (care a scris biografii ale altor exploratori celebri... Scott, Amundsen, Shackelton) in care e prezentata pe larg viata, filozofia (schimbatoare, de altfel), si intr-o mai mica masura activitatea lui politica, insa nu stiu daca s-a tradus si in Romania cartea.

 

Din nou, aproape patetic modul in care te astepti sa apara vreun rus si sa-si exprime recunostinta fata de Nansen pe topicul tau. Prin succesele sale ca explorator, Nansen a devenit o figura cunoscuta. S-a folosit mai departe de aceasta reputatie pentru a ajuta, intr-adevar, alti oameni. Multi alti oameni, in special refugiati. Un om deosebit, fara nici o indoiala, este astazi mult mai cunoscut decat imensa majoritate a oamenilor buni si capabili, care s-au sacrificat pentru semenii lor, dar care s-au pierdut in anonimat de-a lungul timpului. In comparatie, memoria lui Nansen este vie in istoria moderna, deci nu ai nici un motiv de panica :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Fitzroy,

iti multumesc pt. observatiile ce le-ia facut!

Ce mi s-a parut mie interesant la Nansen este ca nu s-a sacrificat pt. omenire dar a facut farte multe pt. oamenii care intr-adevar erau intr-o situatie limita,situatie creata tot de oameni.

Eu cred ca Cel de Sus,sau Natura face bine ce face si noi oamenii nu trebuie sa intervenim.Poate pare prea spartana conceptia mea despre viata si Natura dar am vazut ca interventia oamenilor(chiar de bine) a avut in final rezultate negative.

Atacand tema Nansen am fost curios sa stiu pe cati dintre cei ce discutam diverse teme ii intereseaza OAMENII deosebiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am lasat sa treaca 24 de ore si constat ca oamenii stiu foarte multe despre cantareti,actori sau jucatori de fotbal dar stiu foarte putine date despre OAMENII care daca n-ar fi existat viata noastra nu ar fi aratat asa cum arata.

 

Desigur, nu prea e frumos, dar asa este. De unde sa aflu eu despre oameni deosebiti? La scoala te invata ca s-au batut oamenii de generatii intregi, si alte treburi. Nu generaliza, eu de exemplu nu stiu mai multe despre actori decat stiu de altii. Chiar a-si zice ca stiu mai putine despre actori sau fotbalisti, in general doar numele si aparenta.

 

Inainte sa caut pe internet despre omul tau nu stiam nimic despre el. Bun baiat oricum...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desigur, nu prea e frumos, dar asa este. De unde sa aflu eu despre oameni deosebiti? La scoala te invata ca s-au batut oamenii de generatii intregi, si alte treburi. Nu generaliza, eu de exemplu nu stiu mai multe despre actori decat stiu de altii. Chiar a-si zice ca stiu mai putine despre actori sau fotbalisti, in general doar numele si aparenta.

 

Inainte sa caut pe internet despre omul tau nu stiam nimic despre el. Bun baiat oricum...

Asupra Rusiei post revolutionare s-a abatut o seceta cumplita,oamenii mureau de foame;Nansen facand uz de faima de care se bucura a trimis trenuri cu alimente in zonele mai greu incercate.Cand rusii au aflat ca Nansen se afla intr-unul din trenuri, il asteptau in genunchi in garile prin care trecea.Oamenii simpli,mujicii,profund credinciosi,inlocuisera icoanele cu portretul lui Nansen si la el se rugau.

Stiu si in zilele noastre cate un actor celebru infiaza cate un copil negru sau korean si scriu ziarele pe prima pagina zile intregi.Ba unul(nu scriu numele ca sa nu fiu acuzat de antisemitism) si-a lasat nevasta si s-a combinat cu fiica adoptiva pe care o crescusera impreuna.

Iti multumesc ca ai facut efortul sa te interesezi despre Nansen si sa-i dai calificativul ,,Baiat bun''

Doresc ca in inima tuturor oamenilor sa vibreze o coarda cand aud numele NANSEN.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, ziarele prea scriu ca a adoptat un actor un copil. E publicitate ieftina pentru ei, adopta unul, si primesc cateva zile de atentie. Cu cat e mai saraca si controversata tara din care adopta, cu atat mai multa publicitate.

 

Nu zic ca e rau ce fac, dar prea ii veneram, ca a luat din miliard sa ii dea o paine la copil.

 

Am mai cautat despre omul tau, si am vazut ca a ajutat multi refugiati, si a chiar castigat premiul nobel pentru asta.

 

Chiar bun baiat! De ar fi mai multi. De fapt, ce vorbesc, de am avea si noi ceva initiativa... Sa ne asemanam macar cu el...

 

Si ca explorator, cred ca i-a fost foarte greu sa faca ce a facut, si nu e destul de renumit pentru asta. Alti exploratori, au mult mai multa faima pentru descoperirile lor, pe cand pe el nu il prea stie nimeni (cel putin eu nu auzisem de el).

Editat de Anonymus Kline

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, ziarele prea scriu ca a adoptat un actor un copil. E publicitate ieftina pentru ei, adopta unul, si primesc cateva zile de atentie. Cu cat e mai saraca si controversata tara din care adopta, cu atat mai multa publicitate.

 

Nu zic ca e rau ce fac, dar prea ii veneram, ca a luat din miliard sa ii dea o paine la copil.

 

Am mai cautat despre omul tau, si am vazut ca a ajutat multi refugiati, si a chiar castigat premiul nobel pentru asta.

 

Chiar bun baiat! De ar fi mai multi. De fapt, ce vorbesc, de am avea si noi ceva initiativa... Sa ne asemanam macar cu el...

 

Si ca explorator, cred ca i-a fost foarte greu sa faca ce a facut, si nu e destul de renumit pentru asta. Alti exploratori, au mult mai multa faima pentru descoperirile lor, pe cand pe el nu il prea stie nimeni (cel putin eu nu auzisem de el).

Imi place cum gandesti,felicitari!

Am atacat tema Nansen fiind indignat de nerecunostinta oamenilor.

Cred ca facand ,,reclama''unor personalitati ca Nansen vom redestepta in semenii nostri sentimente mai nobile decat discutand despre Becali,Columbeanu si alte figuri ale vietii contemporane din Ro.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×