Sari la conținut
Forum Roportal
vesperala

conflictul prim-ministru şi preşedinte

Postări Recomandate

.. daca mergem la vot la referendum dupa suspendarea presedintelui, votam impotriva ...oligarhiei

Se pare că nu va fi nevoie să mergem la un referendum pentru (sau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta cu demisia nu o crede nimeni :crazy:

Uite un contra-exemplu: harald, al dvs. sincer. :crazy:

 

Poţi argumenta, de ce nu crezi tu, că Băsescu e dispus să demisioneze?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite un contra-exemplu: harald, al dvs. sincer. :crazy:

 

 

Suntem doi pe punctul asta de vedere :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand, Basescu nu si-a exprimat niciodata clar intentia de a demisiona in cazul suspendarii..intr-adevar, la prima vedere e mai convenabil sa-si dea demisia, asa, daca ar vcastiga din nou alegerile ar obine inc anu mandat...ins,a nimeni nu-i garanteaza asta, pe cand in cazul unui referendum, e mai mult ca sigur ca nu va fi suspendat..plus de asta, in cele 3 luni care ar urma dupa demisia sa, Basescu e doar un simplu cetatean, se pot intampla multe, se pot redeschide unele cazuri...etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... plus de asta, in cele 3 luni care ar urma dupa demisia sa, Basescu e doar un simplu cetatean, se pot intampla multe, se pot redeschide unele cazuri...etc

Dacă n-a reuşit Năstase, pe vremea c

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A-ti ascultat discursul lui Basescu din seara asta ?? Ce parere aveti ???

Ceea ce nu stiu eu, daca parlamentul da aviz negativ referendumului pt votul uninominal, aici moare initiativa prezidentiala cu acest subiect ? ????

Nu mai e nimic de facut ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda...in primul rand, intre a ameninta cu demisia, si a afirma clar ca iti dai demisia, cel putin din punctul meu de vedere, este o mare diferenta ( vezi si afirmatiile Adrianei Saftoiu )...in ceea ce priveste riscurile ramanerii domniei sale fara imunitate prezidentiale..eu zic ca sunt demne de luat in calcul...

Prin alegeri anticipate, presedintele obliga si celelalte partide sa prezinte un candidat, iar rezultatul ar fi fost validat indiferent de numarul celor care s-ar fi prezentat la urne. Anticipatele pentru Presedintie nu rezolva insa problema principala: cea a nevoii de anticipate pentru Parlament.

daca s-ar ajunge la referendum, nu exista decat o varianta, care in mod cert nu duce la suspendare ( un rol important il joaca aici legea referendumului pentru suspendarea presedintelui si prezenta la vot necesara )..insa in perspectiva unor alegeri prezidentiale anticipate, nu cred ca lucrurile mai sunt la fel de simple..si asta nu am zis-o numai eu...

acum...nu vad nimic rau in faptul ca mi-am exprimat punctul de vedere, fara a mai pune in fata "eu cred", ca la grupa mica..cat despre absolutizare, eu zic sa nu duci lucrurile la extrem :P sunt multe lucruri de zis, nu ma tin nervii dupa o zi de lucru sa ma gandesc acum..poate dupa o cafea si o tigara mai discutam :crazy:

ma abtin de la comentarii in ceea ce priveste afirmatia cu incedierea sediilor etc, etc...

Ce a spus despre incendierea sediilor ? Eu am vazut ultima parte a discursului, probabil uktimeke 20 de minute ,!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×