Sari la conținut
Forum Roportal
onlinepariuri.com

DESPRE ACTIUNILE MAGHIARILOR DIN ROMANIA...

Postări Recomandate

credeti ca actiunile de dobandire a autonomiei maghiarilor din Romania sunt juste in timp ce romanii din ungaria sunt tratati mai rau ca si tiganii la noi????

:cry:

cum o comunitate "mult draga noastra " s-a strecurat fara ca nimemi sa observe in politica romaneasca si in ficeare an e acolo sus si au un cuvant de spus in orice, mai noou cer autonomie si limba maghiara limba oficiala in judetele cu majoritate maghiara...

ce parere aveti despre ei, merita sau nu autonomie????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate este vina noastra a romanilor, poate suntem naivi. Nu stiu daca in anii 2000 se mai poate vorbi de retrocederi terioriale, de pretentii lingvistice, de autonomie. Odata cu intrarea in UE am devenit un continent cu granite doar pe hartie. Sunt, pararea mea deplasati si traiesc dina amintiri precum : rusii nostalgici dupa comunism, maghiarii dupa granitele imperiului austro-ungar, turcii dupa imperiul otoman s.a.m.d.

Noi, romanii, am avut sau avem pretentii teritoriale asupra unor teritorii care au fost de cand lumea si pamantul ale noastre. Credeti ca vom mai primii noi : Bucovina de Nord, basarabia, Cadrilaterul, Insula Serpilor. NU, sunt sigur.

Asa si cu maghiarii. Nu vor primi in veci aceste teritorii oricum ocupate abuziv in timpul unor imperii. Maghiarii se cred preferentiali datoria numarului mare de minoritate, dar sa nu uitam ca la noi mai traiesc : sasi, secui, lipovineni, macedoneni-aromani, rromi si altii.

Sunt o natie de huni, de popor barbar si migrator, care sub constientul lor au ramas la primitivitatea mongola, poate.

Asta e, suntem singurul popor latin inconjurat de slavi si huni si ne este greu, precum Israelului intre musulmani, dar sunt asa intetite ca acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In scurta ta scriere ai reusit sa jignesti pe maghiarii si din Ro si din Hu, pe romani ( sunt tratati rau deci tiganii in Ro ? ), pe tigani si pe noi, roportalisti , ca te suportam

 

Esti 'tare' !

 

Iti sugerez sa iti concentrezi energia numai la pariuri

 

:cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In scurta ta scriere ai reusit sa jignesti pe maghiarii si din Ro si din Hu, pe romani ( sunt tratati rau deci tiganii in Ro ? ), pe tigani si pe noi, roportalisti , ca te suportam

 

Esti 'tare' !

 

Iti sugerez sa iti concentrezi energia numai la pariuri

 

:cry:

 

 

si pe bucuresteni. ca sunt sensibili rau. :lol:

 

sa nu dati tare.... si nu in cap, va rog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveti ceva impotriva functiei "Cautare"? Avem subiecte deschise pe aceasta tema, cam prea multe deja. Ia, mutati discutia.

 

Closed :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×