Sari la conținut
Forum Roportal
thunami

Multa iubire

Postări Recomandate

ok si acum vezi iluzia cand toate astea se transforma (iubirea included) in dependente, obsesii...

atunci noi, spiritul nostru nu poate sa paraseasca lumea asta, in fine inca nu s-a saturat de ea, de dulce si amar, de rece si cald intr-un cuvant de dualitate...

 

As zice metaforic ca lumea e ca o tipa smechera care nu ti se daruieste niciodata total, ca tu sa mai vrei odata, si inca odata...

In momentul in care ti-ai satisfacut niste curiozitati, dorinte etc, lumea/realitatea iti va oferii altele si te vei simtii din nou la inceputul treptelor... ciclicitate, cercuri, tentatie...vezi the world cartea de tarot, vezi spiralele, tentatia

 

xxi_world.jpgworld.jpg

 

recomand filmul The Fountain pentru exemplificarea acestui concept de dependeta asupra aspectelor vietii care ne tine blocati

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Despre iubire / viata -evolutie - cateva notiuni :

 

1. Evident ca symbolurile, cartile vechi, ritualurile, pildele sunt doar niste metafore prin care vulgul incult sa inteleaga niste principii mai complicte.

 

2. In egiptul antic se spunea ca cineva ajunge in taramul mortilor numai daca inima lui cantareste cat o pana de pasare.

 

3. Karma - din india - se spune ca yoginii (profesionisti sa zicem) - doresc sa o arda atat pe cea pozitiva cat si pe cea negativa intrucat karma de orice fel ne tine blocati in aceasta lume.

 

Mergand la egiptul antic si combinanad cu yoga - reiese ca "dincolo" treci numai cand esti pe zero, cand nu mai ai "atasamente" (iubire, ura, dependenta, obsesii) fata de manifestarile futile din aceasta lume materiale.

 

Concluzionand iubirea ca si ura pot fi un lant care ne tine blocati in universul asta care renaste si moare deopotriva, in care lumina a decazut in materie.

cind esti in iubire pe zero esti mort . :hi: -in iubire nu poti fi niciodata pe zero..... :roll: -iubirea te duce unde trebuie....restul te duc unde nu trebuie.... :(

filozofezi mult dar nu te ajuta cu nimic-realitatea e mai simpla decit crezi....

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok si acum vezi iluzia cand toate astea se transforma (iubirea included) in dependente, obsesii...

atunci noi, spiritul nostru nu poate sa paraseasca lumea asta, in fine inca nu s-a saturat de ea, de dulce si amar, de rece si cald intr-un cuvant de dualitate...

 

As zice metaforic ca lumea e ca o tipa smechera care nu ti se daruieste niciodata total, ca tu sa mai vrei odata, si inca odata...

In momentul in care ti-ai satisfacut niste curiozitati, dorinte etc, lumea/realitatea iti va oferii altele si te vei simtii din nou la inceputul treptelor... ciclicitate, cercuri, tentatie...vezi the world cartea de tarot, vezi spiralele, tentatia

 

...

recomand filmul The Fountain pentru exemplificarea acestui concept de dependeta asupra aspectelor vietii care ne tine blocati

Stiam ca arcana de care vorbesti inseamna de fapt desavarsirea operei...Care arcana ar reprezenta mai bine transcenderea dualitatilor?

Am descarcat filmul de care zici... Altceva, ce mai recomanzi?

Editat de Arcadia2007

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

totul e sa te lasi dus de val dar sa iti indrumi directia... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel putin eu imi cunosc, deocamdata , ne-eul...

 

totul e sa te lasi dus de val dar sa iti indrumi directia... :cheer:

Uff, m-am speriat, am crezut ca zici de turma...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×