Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cine imi spune sum as putea sa procedez in cazul in care as dori sa imi construiesc o casa..si dupa cum stiti imi trebuie semanturile vecinilor!in cazul in care unul sau 2 dintre vecini nu doresc sa imi de-a nici o semantura ba chiar unul mi-a cerut si 6000 de euro, cum as putea sa procedz?exista o alta varianta?ma poate ajuta cumva primaria sau notariatul?

heeeelp! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu, nu ai nevoie de acord decat daca construiesti prea aproape de ei, altfel nu

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine imi spune sum as putea sa procedez in cazul in care as dori sa imi construiesc o casa..si dupa cum stiti imi trebuie semanturile vecinilor!in cazul in care unul sau 2 dintre vecini nu doresc sa imi de-a nici o semantura ba chiar unul mi-a cerut si 6000 de euro, cum as putea sa procedz?exista o alta varianta?ma poate ajuta cumva primaria sau notariatul?

heeeelp! :)

 

 

1,9 m retragere obligatorie, daca nu e prevazut altfel in PUG.

daca e calcan, construiesti la limita de proprietate.

da mai multe detalii: suprafata, deschidere, zona, etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1,9 m retragere obligatorie, daca nu e prevazut altfel in PUG.

daca e calcan, construiesti la limita de proprietate.

da mai multe detalii: suprafata, deschidere, zona, etc

 

Multumesc!

am un perete care e la limita de proprietate(proprietate-romi), un alt perete care e lipit de casa vecinului, si in fata casei am distanta fata de vecinul din fata 1,5m~2m.Am atasat o simpla schita facuta in paint, sper sa se inteleaga!Zona este centrul orasului!daca fac PUGul ma obliga la semanturile vecinilor, sau acest PUG este doar pentru constructie!Romii mi-au cerut 6000 de euro pentru semnatura, iar vecinul din fata casei casei care este chirias trebuie sa imi semneze?

:hi:

Ma mai gandeam daca fac cerere primariei doar de reparatie si consolidare, poate nu imi mai trebuie semnaturi si refac casa existenta, numai ca ar trebui sa intru pe proprietatea romilor ca sa imi pot reface peretele de la spate!:roll:(((((

Doc1.doc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc!

am un perete care e la limita de proprietate(proprietate-romi), un alt perete care e lipit de casa vecinului, si in fata casei am distanta fata de vecinul din fata 1,5m~2m.Am atasat o simpla schita facuta in paint, sper sa se inteleaga!Zona este centrul orasului!daca fac PUGul ma obliga la semanturile vecinilor, sau acest PUG este doar pentru constructie!Romii mi-au cerut 6000 de euro pentru semnatura, iar vecinul din fata casei casei care este chirias trebuie sa imi semneze?

:hi:

Ma mai gandeam daca fac cerere primariei doar de reparatie si consolidare, poate nu imi mai trebuie semnaturi si refac casa existenta, numai ca ar trebui sa intru pe proprietatea romilor ca sa imi pot reface peretele de la spate!:roll:(((((

 

 

poti s-o consolidezi si s-o inalti cu mansarda sau poti s-o demolezi si sa construiesti alta pe aceeasi amprenta, dar compartimentezi altfel, plus etaj si mansarda. si n-ai nevoie de acordul lor.

asta stiu sigur pt ca am vrut sa fac si eu ceva asemanator, dar nu era constructie si mi-a cerut bani vecinul. arhitectul mi-a zis ca, daca aveam constructie, ma durea in basca.

du-te la un arhitect si zi-i ce vrei, iar el iti va spune ce trebuie sa faci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti s-o consolidezi si s-o inalti cu mansarda sau poti s-o demolezi si sa construiesti alta pe aceeasi amprenta, dar compartimentezi altfel, plus etaj si mansarda. si n-ai nevoie de acordul lor.

asta stiu sigur pt ca am vrut sa fac si eu ceva asemanator, dar nu era constructie si mi-a cerut bani vecinul. arhitectul mi-a zis ca, daca aveam constructie, ma durea in basca.

du-te la un arhitect si zi-i ce vrei, iar el iti va spune ce trebuie sa faci.

 

ok!

dar ca sa o demolez de ex. sau sa construiesc alta, trebuie neaparat sa cer voie tiganilor sa ma lase intru pe la ei sa pot demola :airkiss:!Ma intreb daca s-ar putea sa las peretele care da la tigani in picioare si sa construiesc zid si fundatie pe interiorul casei!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×