Sari la conținut
Forum Roportal
VIORELB

Ameteli - posibile cauze si sugestii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Anul trecut prin noiembrie am avut o stare de ameteleala ingrozitoare, aproape ca mi-am pierdut cunostinta!

Am fost la medic: - mi-au facut analize (tensiune, electrocardiograma) analize ale sangelui (colesterol 300 acum este 173, glicemie 187, acum 86 si toate analizele care in rest au iesit bine)

m-am internat la spitalul militar (neurochirurgie) unde am refacut analizele si in plus radiografie cervicala, computer tomograf la creier, deasemeni si acestea au iesit bine totusi starile de ameteala au continuat.

Am mers la recomandarea unui medic la Techirghiol, si am facut tratament (bai de namol, proceduri electrice...) dupa asta starea mea sa-a mai ameliorat, dar si in prezent am stari de ameteala (in general la schimbarea vremii).

ma deranjeaza enorm ca nu stiu precis ce am. De la spital am primit diagnosticul circulatie cerebrala periferica deficitara, dar asta nu in urma unei analize, cred ca mai mult o banuiala a lor.

Va rog mult dati-mi un sfat sau o sugestie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Salutare Viorel, problema care o ai tu am mai intalnito si la altii pe care iam ajutat si acum nu mai au probleme cu sanatatea, daca vrei detalii si un tratament care sa te scape de probleme trimitemi un email la leuturo@yahoo.com

Cu stima Catalin!

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De la spital am primit diagnosticul circulatie cerebrala periferica deficitara, dar asta nu in urma unei analize, cred ca mai mult o banuiala a lor.

Va rog mult dati-mi un sfat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ametelile pot avea multe cauze.

Din cate am inteles in urma CT-ului au fost excluse cauzele neurologice.

Glicemia este mare si sa-a putea sa ai un diabet zaharat (ar fi indicat sa iti mai controlezi glicemia sau sa faci un test de toleranta la grucoza). La diabetici apare hipotensiunea ortostatica (in momentul in care se ridica brusc din pat). Ai putea sa te ridici intai in fund si stai putin pe marginea patului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

roportal...yo cateodata cand ma ridic brusc din pat...ma simt ametit...dar in cateva secunde imi trece.. sa fie vorba despre ce spui tu ??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e cazul ;) Toti avem mici probleme cand ne ridicam brusc.

La diabetici in schimb tensiunea scade brusc si pot chiar sa lesine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de vreo 2 ani am si eu asa ceva (la fel: analizele normale). deocamdata nici o

solutie satisfacatoare (am luat in tot acest timp in doze mici diverse anxiolitice si un antidepresor cu efect anxiolitic dar fara rezultate semnificative).

 

sa-a mai confruntat cineva cu situatii similare si a gasit vreun remediu?

 

mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×