Sari la conținut
Forum Roportal
rocco

Indemnizatia pentru cresterea copilului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut!sunt gravida in 11 saptamani.daca am vechime de 7 ani in munca, dar nu am muncit in ultimele 12 luni,pot beneficia de indemnizatia de maternitate?am inteles ca se aplica totusi cumulativ...daca are cineva informatii in acest sens,v-as fi recunoscatoare daca mi le-ti impartasi.. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate trebuie sa ai 12 luni lucrate consecutiv inainte de nasterea copilului. Se accepta o pauza de maxim 2 saptamani, care se considera luna intreaga, chiar daca ai numai jumatate lucrata. O sansa ar fi daca in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului ai beneficiat de somaj.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa raman insarcinata la anul si sunt inca studenta(an 3).

La primavara viitoare as vrea sa raman ,cum sa procedez sa contribui la fondul care...?

Ma pot angaja (doar sa figurez)la o firma ,dar eu sa platesc contributiile la aceste fonduri.

La salariul minim pe economie cam cat trebuie sa contribui lunar?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ai ultimele 12 luni cotizate.

Nu pot sa-ti zic cat inseamna ca valoare sa platesti din mana cel mai bine intrebi la Casa de Asigurari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

12 luni inainte de a naste?

Stiti cumva daca pot plata efectiv contributia la casa de asigurari,sau trebuie sa fiu neaparat angajata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 luni inainte de a naste?

Inainte de a naste trebuie sa ai cel putin 12 luni cotizate

 

Stiti cumva daca pot plata efectiv contributia la casa de asigurari,sau trebuie sa fiu neaparat angajata?

Poti plati din mana la Casa de Asigurari si daca nu ma insel poti plati cumulat pe mai multe luni :focus:

Cel mai bine mergi la ei si intreaba :pardon:

Editat de Mireluţa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inainte de a naste trebuie sa ai cel putin 12 luni cotizate

Poti plati din mana la Casa de Asigurari si daca nu ma insel poti plati cumulat pe mai multe luni :P

Cel mai bine mergi la ei si intreaba :D

Din pacate nu se poate nici una, nici cealalta (automat). Trebuie sa realizezi venituri profesionale timp de 12 luni inainte de a naste, cu toate taxele aferente platite... deci trebuie fie sa lucrezi, fie sa figurezi undeva ca lucrezi su sa tu se plateasca asigurarile, sau poti avea alte venituri declarate ptr care platesti impozitele.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate nu se poate nici una, nici cealalta (automat). Trebuie sa realizezi venituri profesionale timp de 12 luni inainte de a naste, cu toate taxele aferente platite... deci trebuie fie sa lucrezi, fie sa figurezi undeva ca lucrezi su sa tu se plateasca asigurarile, sau poti avea alte venituri declarate ptr care platesti impozitele.

Dar cu cat inainte de a naste trebuie sa fiu angajata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×