Sari la conținut
Forum Roportal
avolina

Va place istoria?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cel mai mult

Editat de MHortulanus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos MHortulanus pentru c-ai raspuns la chestionarul acela! :suicide:

E interesant ce-ai spus despre marile Imperii! ar fi frumos daca am putea discuta despre fiecare in parte! Acum imi vine in minte ceva ce-am citit mai de mult si anume ca marile Imperii au urmat c-am acelasi traseu sa-i zicem. Se transformau dintr-un stat, oras-cetate intr-un mare imperiu, dar dispareau cand atingeau apogeul, se destramau din cauza necontenitelor razboaie ce slabeau puterea economica, a luptelor interne. Statele elibera te au devenit intemeietoare ale unor noi Imperii, vezi Babilonul, Persia. :wacko:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
VA propun un mic chesionar:

1.Va place istoria?

2.Credeti ca este utila in viata cunoasterea istoriei?

3.Care perioada istorica va atrage: a. Antichitatea b. Evul mediu c. Epoca moderna d. Epoca contemporana?

4.Care din urmatoarele domenii va atrag: a. istoria nationala b. istoria altor popoare?

5.Ati citit carti sau articole de istorie?

6.Preferati cartile sau articolele despre: a. biografiile unor personalitati b.evenimente istorice(razboaie,revolutii,rascoale) c. viata politica d. economice, sociale e. cultura?

7.Urmariti documentare istorice sau filme cu subiect istoric?

8.Urmariti evenimentele politice ale zile?

9.Colectionati articole, carti sau reviste de istorie?

10Colectionati documente de familie, monede vechi sau materiale cu valoare istorica?

11V-ati interesat de trecutul famiei voastre?

12Credeti ca pe viitor veti avea interes pentru istorie?

1. Da

2. Da

3. a)

4. b)

5. Da

6. b) d) e)

7. Da

8. Nu

9. Da

10. Nu chiar de asa valoare

11. Nu

12. Da

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Căderea marilor imperii nu a avut doar cauze interne, deşi pe acestea se insistă cel mai mult. Majoritatea cauzelor au fost externe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Căderea marilor imperii nu a avut doar cauze interne, deşi pe acestea se insistă cel mai mult. Majoritatea cauzelor au fost externe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca fac parte dintre ,,ciudatii''carora le place istoria,intrebarea mea este:mai exista vreun astfel de personaj pe acest forum?Daca raspunsul vostru e afirmativ atunci haideti sa discutam despre personajele istorice ce v-au fascinat,sa discutam despre oameni din trecut care nu sunt atat de cunoscuti pentru altii sau mai bine zis ce nu au fost studiati la scoala,ce evenimente din trecut v-au atras atentia in mod special si de aici alte si alte subiecte.

 

imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc!

eu unul nu fac parte dintre "ciudati". nu mi-a placut niciodata istoria ... mai ales cand era vorba de istoria lumii... istoria romaniei am mai inghitit-o ca ... sunt un patriot...

trebuie retinut ca eu am invatat istorie inaite de revolutie ... si un pic dupa. pe atunci orele de istorie erau putine la numar, iar lectiile mi se pareau foarte lungi si plictisitoare. si ... pe deasupra ... am nimerit si profe/profi care nu-mi picau bine la sufletel... dupa ce invatam o lectie si o recapitulam, ca sa vad ce am retinut, imaginile, care mi se formau in mintea mea, erau in tonuri de gri... iti dai seama ca nici subconstientul nu accepta obiectul asta...

acum, dupa ani buni, imi pare rau ca nu am avut puterea sa ma adaptez si sa dau tot ce pot la acest obiect. e un minus mare in cultura mea generala ... dar asta e! ... nu poti fi bun la toate... eu am fost un tip care mi-au placut stiintele exacte (matematica - mai ales geometria, fizica chiar si biologia si anatomia...).

ce-i mai trist pt mine ... ca acum nu mai am timp sa ma inclin spre istorie ... totul iau din zbor ... asta e!!!

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Această viziune este cam disproporţionată : noi credem că Europa noastră, ca şi punct maxim al civilizaţiei, ar fi avut capacitatea, prin faptul că eram at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Căderea marilor imperii nu a avut doar cauze interne, deşi pe acestea se insistă cel mai mult. Majoritatea cauzelor au fost externe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Replica mea era pentru blackkarma, să ştie toată lumea, nu pentru Avolina.

Editat de MHortulanus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Replica mea era pentru blackkarma, să ştie toată lumea, nu pentru Avolina.

mi-am dat seama :spiteful:

tu uiti un lucru...nici un imperiu nu poate supravietui fara unitate si identitate comuna.imperiul roman era compus din popoare sclave,sub ocupatie,care abea asteptau un moment de slabiciune...revoltele din interior au macinat...iar popoarele migratoare de care vorbesti nu ar fi facut fata unei armate romane compacte.diferenta s-a facut la mobilitatea trupelor...armata romana era mai inceata in reactii si a renuntat la initiativa...fapt care a costat-o cateva colonii,nu imperiul. imperul roman s-a dizolvat pe o mare perioada de timp...ceea ce arata clar taria. din fericire nici un imperiu nu dureaza vesnic....iar roma nu putea face exceptie. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×