Sari la conținut
Forum Roportal
avolina

Va place istoria?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Doamna sss,sa facem ordine in discutie ca sa fie mai clara la totii. Sa incepem de la sfarsit tocmai: Nu cred ca am scris ceva cu care am jignit Romania. Nu a fost deloc cazul deoarece numai am discutat civilizat. Fiecare a adus parerea sa. Daca vre-un moment te-ai simtit jignita.ai gresala. In tot cazul sa fie clar,in orsice caz'dumneata nu reprezinti aci Romania.

 

Istoria care eu o cunosc nu numai ca am invatat-o la scoala ci am si trait-o personal asa ca mai domol cu notele dumitale la istoria mea.

De exemplu stii dumneata ca tocmai tziganii in special au umplut randurile legionarilor ?Asta deoarece au vrut prin asta sa "dovedeasca" patriotismul lor fata de Romania. Teoriticienii si oamenii culti care au creat ideia "legionarilor" nici nu au banuit ce se va face in numele legionarilor si de cine. Tziganii au reusit, ca evreii,sa supravietuasca la toate necazurile la care au fost impusi prin acomodarea lor la situatie. Pot sa zic,mai bine ca evreii. Cand a fost instaurat noul regim,ei imediat s-au potrivit la noile lozinci.

Evreii nu mai aveti de zeci de ani. Tzigani,slava Domnului nu v-a lipsesc Nu i-ti este bizar ca romanii mu au un cuvant rau sa zica contra tziganilor care le face in Europa asa un nume rau ? Stii dumneata ca in apus cand se zice "roman" asta este sinonim cu tzigan inclusiv cu naravurile lor? Cum explici dumneata asta? Cum explici faptul ca ai un car d pretentii la evreii care nu-i mai aveti dar nici un cuvant contra tziganilor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doamna sss,sa facem ordine in discutie ca sa fie mai clara la totii. Sa incepem de la sfarsit tocmai: Nu cred ca am scris ceva cu care am jignit Romania. Nu a fost deloc cazul deoarece numai am discutat civilizat. Fiecare a adus parerea sa. Daca vre-un moment te-ai simtit jignita.ai gresala. In tot cazul sa fie clar,in orsice caz'dumneata nu reprezinti aci Romania.

 

Istoria care eu o cunosc nu numai ca am invatat-o la scoala ci am si trait-o personal asa ca mai domol cu notele dumitale la istoria mea.

De exemplu stii dumneata ca tocmai tziganii in special au umplut randurile legionarilor ?Asta deoarece au vrut prin asta sa "dovedeasca" patriotismul lor fata de Romania. Teoriticienii si oamenii culti care au creat ideia "legionarilor" nici nu au banuit ce se va face in numele legionarilor si de cine. Tziganii au reusit, ca evreii,sa supravietuasca la toate necazurile la care au fost impusi prin acomodarea lor la situatie. Pot sa zic,mai bine ca evreii. Cand a fost instaurat noul regim,ei imediat s-au potrivit la noile lozinci.

Evreii nu mai aveti de zeci de ani. Tzigani,slava Domnului nu v-a lipsesc Nu i-ti este bizar ca romanii mu au un cuvant rau sa zica contra tziganilor care le face in Europa asa un nume rau ? Stii dumneata ca in apus cand se zice "roman" asta este sinonim cu tzigan inclusiv cu naravurile lor? Cum explici dumneata asta? Cum explici faptul ca ai un car d pretentii la evreii care nu-i mai aveti dar nici un cuvant contra tziganilor?

daca ai impresia ca imi plac tiganii si nu am "un cuvant rau" de spus impotriva lor, te inseli amarnic. Si nu sunt singura..nu prea am auzit pe nimeni in jurul meu sa aiba de spus ceva in apararea tiganilor.

Nu am nici o pretentie de la evrei, de obicei evreii au pretentii de la toata lumea :pardon:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca ai impresia ca imi plac tiganii si nu am "un cuvant rau" de spus impotriva lor, te inseli amarnic. Si nu sunt singura..nu prea am auzit pe nimeni in jurul meu sa aiba de spus ceva in apararea tiganilor.

Nu am nici o pretentie de la evrei, de obicei evreii au pretentii de la toata lumea :pardon:

 

Ce zici dumneata? Pai din ce scrii,se pare ca evreii i-ti stau pe vinele tale si impiedica sangele sa ajunga la creier. Mama lor...

Era poate mai logic si cinstit sa te plangi de tziganii care nu lipsesc in Romania nu de evreii care ,mai mult ca sigur ca nu ai vazut in viata dumitale. Eu am o teorie care explica acest fenomen dar nu o sa-l desvaluiesc .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o zi trista: am ajuns "un ciudat" :tease: De ce? Pentru ca imi place istoria....eh, asta este. In data de 1 Decembrie 2004, la TV, intr-un reportaj, am vazut o eleva(!) la Alba Iulia, care , intrebata despre ce reprezinta 1 Decembrie 1918, sa-a intors si a plecat. Consider ca acea persoana este o ciudata, nu cei carora le place sa stie pe ce lume traiesc.

Acestea fiind spuse, te invit sa "arunci" o tema de discutie si vom vedea ce putem face. :tease:

Salll ,vad ca tot stii istorie ,fa-mi si mie un eseu cupa intrebarea asta :Pot fi numiti anii 1945-1973 pentru Romania anii gloriosi???????

ms mult

 

Vad ca va place mult istoria ,eu va propun o tema ,dupa o intrebare construiti un eseu :Pot fi numiti anii 1945-1973 pentru Romania anii gloriosi,ms

 

Poate ca fac parte dintre ,,ciudatii''carora le place istoria,intrebarea mea este:mai exista vreun astfel de personaj pe acest forum?Daca raspunsul vostru e afirmativ atunci haideti sa discutam despre personajele istorice ce v-au fascinat,sa discutam despre oameni din trecut care nu sunt atat de cunoscuti pentru altii sau mai bine zis ce nu au fost studiati la scoala,ce evenimente din trecut v-au atras atentia in mod special si de aici alte si alte subiecte.

Daca tot stii istoria fa-mi si mie un eseu plecand de la intrebarea ,Pot fi numiti anii 1945-1973 pentru Romania anii gloriosi ,ms mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×