Sari la conținut
Forum Roportal
avolina

Va place istoria?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate ca fac parte dintre ,,ciudatii''carora le place istoria,intrebarea mea este:mai exista vreun astfel de personaj pe acest forum?Daca raspunsul vostru e afirmativ atunci haideti sa discutam despre personajele istorice ce v-au fascinat,sa discutam despre oameni din trecut care nu sunt atat de cunoscuti pentru altii sau mai bine zis ce nu au fost studiati la scoala,ce evenimente din trecut v-au atras atentia in mod special si de aici alte si alte subiecte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca fac parte dintre ,,ciudatii''carora le place istoria,intrebarea mea este:mai exista vreun astfel de personaj  pe acest forum?Daca raspunsul vostru e afirmativ atunci haideti sa discutam despre personajele istorice ce v-au fascinat,sa discutam despre oameni din trecut care nu sunt atat de cunoscuti pentru altii sau mai bine zis ce nu au fost studiati la scoala,ce evenimente din trecut v-au atras atentia in mod special si de aici alte si alte subiecte.

[snapbacca]30317[/snapbacca]

Este o zi trista: am ajuns "un ciudat" :tease: De ce? Pentru ca imi place istoria....eh, asta este. In data de 1 Decembrie 2004, la TV, intr-un reportaj, am vazut o eleva(!) la Alba Iulia, care , intrebata despre ce reprezinta 1 Decembrie 1918, sa-a intors si a plecat. Consider ca acea persoana este o ciudata, nu cei carora le place sa stie pe ce lume traiesc.

Acestea fiind spuse, te invit sa "arunci" o tema de discutie si vom vedea ce putem face. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este o zi trista: am ajuns "un ciudat" :huggles: De ce? Pentru ca imi place istoria....eh, asta este. In data de 1 Decembrie 2004, la TV, intr-un reportaj, am vazut o eleva(!) la Alba Iulia, care , intrebata despre ce reprezinta 1 Decembrie 1918, sa-a intors si a plecat. Consider ca acea persoana este o ciudata, nu cei carora le place sa stie pe ce lume traiesc.

Acestea fiind spuse, te invit sa "arunci" o tema de discutie si vom vedea ce putem face. :huggles:

[snapbacca]39475[/snapbacca]

Din pacate asa suntem catalogati cei carora le plac istoria.Merci bab pentru.incurajari si pentru.ca ai scris ceva la aceasta tema,incepusem sa cred ca sunt singura de pe forum careia ii place sa se intereseze de trecut.Tema pe care sa o dezbatem ar putea fi chiar 1decembrie 1918,sau despre faraoni,mumii,piramide-asta ma fascina acum vreo3 ani,ori despre boieri(ar trebui sa fiu experta in domeniu).Acum alege sau propune tu o tema si invit si pe alti,,ciudati"sa ia parte la discutii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si mie mi-a placut istoria la scoala

dar despre Burebista si Decebal a trebuit sa caut prin alte carti de istorie, aprofundarea trecutului lor...

ce stiti avolina si bab despre ei ?.., bineanteles in afara de ce sa-a scris in manualele de la scoala...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si mie mi-a placut istoria la scoala

dar despre Burebista si Decebal a trebuit sa caut prin alte carti de istorie, aprofundarea trecutului lor...

ce stiti avolina si bab despre ei ?.., bineanteles in afara de ce sa-a scris in manualele de la scoala...

[snapbacca]44567[/snapbacca]

Eu nu am citit mai multe despre Decebal si Burebista pentru.ca nu m-a pasionat prea mult subiectul.Cucu mic daca stii ceva mai multe despre ei spune-ne si noua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a placut (inca imi mai place) istoria. Imi plac foarte mult cartile despre precolumbieni. Adica despre olmeci, azteci, mayasi, incasi, etc.

 

Nu consider ca sunt un ciudat ca-mi place istoria. Daca stau bine sa ma gandesc cred ca toti care inca mai citesc si sunt preocupati si de altceva decat televizorul par ciudati celorlalti.

 

Despre Burebista si Decebal puteti citi in Istoria Romanilor - N. Iorga (e un pic greoaie, dar pentru niste pasionati nu conteaza acest lucru).

 

Un linca interesant este urmatorul: http://www.e-altfel.ro/dacica.htm (este facut se pare de un "ciudat") sau http://www.dacii.ro/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie mi-a placut (inca imi mai place) istoria. Imi plac foarte mult cartile despre precolumbieni. Adica despre olmeci, azteci, mayasi, incasi, etc.

ITI de ce nu ne povestesti mai multe despre civilizatia precolumbienilor?Sincera sa fiu mi se pare o civilizatie fascinanta,dar spre rusinea mea nu am citit prea multe despre ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

VA propun un mic chesionar:

1.Va place istoria?

2.Credeti ca este utila in viata cunoasterea istoriei?

3.Care perioada istorica va atrage: a. Antichitatea b. Evul mediu c. Epoca moderna de. Epoca contemporana?

4.Care din urmatoarele domenii va atrag: a. istoria nationala b. istoria altor popoare?

5.Ati citit carti sau articole de istorie?

6.Preferati cartile sau articolele despre: a. biografiile unor personalitati b.evenimente istorice(razboaie,revolutii,rascoale) c. viata politica de. economice, sociale e. cultura?

7.Urmariti documentare istorice sau filme cu subiect istoric?

8.Urmariti evenimentele politice ale zile?

9.Colectionati articole, carti sau reviste de istorie?

10Colectionati documente de familie, monede vechi sau materiale cu valoare istorica?

11V-ati interesat de trecutul famiei voastre?

12Credeti ca pe viitor veti avea interes pentru istorie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
VA propun un mic chesionar:

1.Va place istoria?

2.Credeti ca este utila in viata cunoasterea istoriei?

3.Care perioada istorica va atrage: a. Antichitatea b. Evul mediu c. Epoca moderna de. Epoca contemporana?

4.Care din urmatoarele domenii va atrag: a. istoria nationala b. istoria altor popoare?

5.Ati citit carti sau articole de istorie?

6.Preferati cartile sau articolele despre: a. biografiile unor personalitati b.evenimente istorice(razboaie,revolutii,rascoale) c. viata politica de. economice, sociale e. cultura?

7.Urmariti documentare istorice sau filme cu subiect istoric?

8.Urmariti evenimentele politice ale zile?

9.Colectionati articole, carti sau reviste de istorie?

10Colectionati documente de familie, monede vechi sau materiale cu valoare istorica?

11V-ati interesat de trecutul famiei voastre?

12Credeti ca pe viitor veti avea interes pentru istorie?

[snapbacca]44935[/snapbacca]

 

 

1. Da

2. Da

3. Toate

4. Ambele

5. Da

6. Toate

7. Da

8. Nu prea

9. Nu

10. Nu

11. Doar intr-un anumit sens

12. Posibil.., probabil...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×