Sari la conținut
Forum Roportal
stefan_madalina

Viza SUA - intrebari diverse

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

as avea si eu nevoie de niste sfaturi de la cineva care e mai in tema cu viza de turist ptr USA...din cate am auzit cei de la ambasada iti da viza doar daca ai ceva pe numele tau in Romania,scoala sau chemare desi totusi si cu toate astea pot sa nu ti-o dea...am sunat la ambasada ca sa mi se spuna ce acte sunt necesare ptr cand ma cheama ori nu stiu dar nu mi s-a dat nici un raspuns decat sa ma duc la ambasada americii si sa intreb acolo .

Problema e ca eu nu am nimik pe numele meu (doar sunt trecuta pe apartamentul mamei mele dar nu il detin eu),scoala iar la fel ... am incetat sa mai merg iar cu parintii nu vreau sa merg ci singura

as vrea sa stiu cat mai multe despre cum pot obtine viza si cat mai repede

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna

 

am si eu nevoie de cateva informatii.

eu as vrea sa plec in vacanta de craciun in america, pt 3-4 sapt. am mai fost acolo pe vara cu viza J1 de doua ori. am auzit , si as vrea sa stiu daca e adevarat, ca nu pot sa aplic pt o altfel de viza decat doar dupa 2 ani de stat in tara?

 

apoi, alta intrebare e, ce se intampla daca nu am invitatie de la cineva din america? e de ajuns sa dau doar datele de contact? (e prea tarziu sa faca acum toate formalitatile pt a-mi trimite invitatia)

 

daca cineva ma poate ajuta, as aprecia mult.

cu cat mai repede cu atat mai bine.. timpul ma preseaza sa iau o decizie.. si sa fie cea mai corecta.

multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fara invitatie si cerere de viza online, plus costul lor de 115 dolari, nu pupi viza...din pacate

 

cat dureaza sa faca ei invitatia acolo si apoi sa ajunga la mine in ro?

.. cererea de viza online unde se gaseste?

.. se poate face cumva si invitatia online?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cat dureaza sa faca ei invitatia acolo si apoi sa ajunga la mine in ro?

.. cererea de viza online unde se gaseste?

.. se poate face cumva si invitatia online?

Invitatie se face pe loc, cine te invita se duce la un notar public si semneaza niste hartii. E o cerere stas, notarul te intreaba diverse date si tu raspunzi. Tre' sa juri si sa-ti pui amprenta pe formularul ala. Nu se poate face prin internet. Costa vreo 20 de $ parca. Nu stiu unde se gaseste cererea de viza online da' cred ca daca te duci pe site-ul Ambasadei americane tre' sa scrie undeva clar treaba asta.

 

Invitatia poate fi trimisa cu posta normala sau aia rapida. Depinde. Cu DHL-ul face 24 de ore iar cu posta normala vreo saptamana, poate doua cel mult. De preferat sa ti-o trimita recomandata daca tot o trimite cu posta normala. Cererea se poate face intr-un exemplar sau in doua. Eu le fac in doua de regula si le trimit separat cu doua plicuri diferite in tara ca sa fiu singura ca macar unul ajunge. Copia cerereii costa putin, tot notarul o elibereaza fiindca e un fel de al doilea exemplar.

 

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna!eu o sa incers sa plec cu un contract ceva,prietenul meu e deja in america in ms!ma gandeam sa plec cu un contract de vreo 4 luni ca baby sitter!

ma intrebam dc a plecat cineva cu un astfel de contract si cum a fost?la ambasada o sa vad eu ce zic,pe mine ma intereseaza ceva impresii despre contractele astea!!!!va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna!as vrea sa plec in sua cu un contract de 4 luni ca baby sitter !va rog,dc a plecat cineva cu un astfel de contract sa imi spuna ceva impresii!dc a fost greu la ambasada,cum e acolo ca baby sitter,orice!va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna!daca ma poate ajuta si pe mine cineva va rog?

sunt din republica moldova iar sotul meu este roman!as vrea sa plec in america,dar nu sunt sigura daca as putea ptr ca sotul meu a primit "canceled" la viza de turist ce o avea pe 10 ani!

intrebare:

1.oare as putea macar eu aplica ptr viza daca am invitatie de la o familie americana de acolo?

2.aia de la ambasada verifica datele mele dinaintea casatoriei(ex.numele meu de d-soara?) ptr ca eu am fost 1 data in usa,da am ramas over visa(insa nu mi s-a pus DEPORT in pasaport,n-au observat!!)

stiu ca e cam complicata povestea da va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi!!please!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×