Sari la conținut
Forum Roportal
stefan_madalina

Viza SUA - intrebari diverse

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna , sunt noua pe aici! e foarte interesant!

poate sa imi dea cineva informatii despre cum se obtine viza de america , cunm a fost pentru el, lucruri de astea?

am sunat la ambasada americana , stiu in mare dar ma intreseaza experientele personale...

va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde ce tip de viza doresti si pentru ce mergi in SUA. e doar pentru vizita, studiu, munca? Sfatul meu: intereseaza-te din timp, exista un site al ambasadei si acolo stabilesti o data pentru interviu. ;)

 

si interviul la mine a fost luat de o tipa nu prea prietenoasa... dar poate nu ii placea fata mea ;) ehh, nu ar fii prima hahah. E putin deprimant in sensul ca multa lume asteapta pe trotuare, eu am fost vara, in iulie, am murit de cald ;) si culmea , au intarziat sa elibereze pasapoartele cu 2 ore. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

Am nevoie de ajutor pentru o persoana care vrea sa plece la munca (cu contract) in America, dar nu stie absolut nimic decat ca trebuie sa sune la Ambasada Americana si atat.

Daca este cineva care sa-mi poata raspunde va rog din suflet.

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, sint noua pe acest forum, dar chiar am nevoie de ajutor.

Am venit de o luna in USA cu visa J1 si programul Work and Travel. Mi s-a gasit aici serviciu, insa eu l-am lasat. Motivule ste ca ne tratatu pe toti ca p e niste animale, rideau de noi, si in plus primul paychec nu a fost conform contractului, mi s-a platit mai putin decit trebuie, ratab pe ora a fost mai mica.

Si in ceea ce priveste loocuinta(cea ce tot ei ne-au gasit-o), in loc sa fim 4 persoane in casa, am fost 6, in loc de 2 persoane in camera, am fost 3, si am fost nevoite sa dormim si 2 pe un pat. aCum lucrez in alta parte, am anuntat situatia la firma ca sa pot cere permisiunea sa fiu independenta. La imnceput mi-au acceptat propiunerea apoi au sunta si mi-au zi sca timp de 2 saptamini tre s aparasesc tara.

Spuneti-mi va rog, ei au dreptul s afaca asa ceva, pot ei s ane faca canceled visa sau numai ne sperie. Politia ma sfatuie sa dam firma in judecata,

Ce sa fac, am nevoie de ajutor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut, sint noua pe acest forum, dar chiar am nevoie de ajutor.

Am venit de o luna in USA cu visa J1 si programul Work and Travel. Mi s-a gasit aici serviciu, insa eu l-am lasat. Motivule ste ca ne tratatu pe toti ca p e niste animale, rideau de noi, si in plus primul paychec nu a fost conform contractului, mi s-a platit mai putin decit trebuie, ratab pe ora a fost mai mica.

Si in ceea ce priveste loocuinta(cea ce tot ei ne-au gasit-o), in loc sa fim 4 persoane in casa, am fost 6, in loc de 2 persoane in camera, am fost 3, si am fost nevoite sa dormim si 2 pe un pat. aCum lucrez in alta parte, am anuntat situatia la firma ca sa pot cere permisiunea sa fiu independenta. La imnceput mi-au acceptat propiunerea apoi au sunta si mi-au zi sca timp de 2 saptamini tre s aparasesc tara.

Spuneti-mi va rog, ei au dreptul s afaca asa ceva, pot ei s ane faca canceled visa sau numai ne sperie. Politia ma sfatuie sa dam firma in judecata,

Ce sa fac, am nevoie de ajutor!

Depinde ce ai semnat. Citeste f. bine contractul... Am avut o situatie similara...De fapt sunt f. multi romani care au venit cu astfel de viza si si-au schimbat-o intr-alt tip... Si, parerea mea, consulta un avocat...Ca sa-ti scimbi viza mai ai nevoie de o firma care sa te sponsorizeze dar asta depinde de mai multe lucruri ca: studiile tale, profesie... Eu asi contacta un avocat...Dupa cate-mi amintesc eu (s-ar putea sa gresesc) ai 30 de zile ca sa parasesti tara de la intrerupere dar nu sunt sigur. Trebuie sa scrie pe undeva prin contract (era o foaie roz-acum catva ani) sau daca nu cauta si tu pe net...Viza J1 presupune ca tu sa te intorci in tara dupa terminarea ei si sa stai cel putin 2 ani inainte ca sa te poti reintoarce in State. Ca sa aplici de o noua viza trebuie sa obtii un Waiver ca sa anuleze restrictia asta si abia apoi poti schimba cu o alta viza...

Asta e cam tot ce-mi amintesc...

Editat de taranus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde ce ai semnat. Citeste f. bine contractul... Am avut o situatie similara...De fapt sunt f. multi romani care au venit cu astfel de viza si si-au schimbat-o intr-alt tip... Si, parerea mea, consulta un avocat...Ca sa-ti scimbi viza mai ai nevoie de o firma care sa te sponsorizeze dar asta depinde de mai multe lucruri ca: studiile tale, profesie... Eu asi contacta un avocat...Dupa cate-mi amintesc eu (s-ar putea sa gresesc) ai 30 de zile ca sa parasesti tara de la intrerupere dar nu sunt sigur. Trebuie sa scrie pe undeva prin contract (era o foaie roz-acum catva ani) sau daca nu cauta si tu pe net...Viza J1 presupune ca tu sa te intorci in tara dupa terminarea ei si sa stai cel putin 2 ani inainte ca sa te poti reintoarce in State. Ca sa aplici de o noua viza trebuie sa obtii un Waiver ca sa anuleze restrictia asta si abia apoi poti schimba cu o alta viza...

Asta e cam tot ce-mi amintesc...

 

Mersi mult de raspuns. Problema insa este ca eu nu am nici o copie a contractului, nimeni nu mi-a dat. Spune-mi te rog, ei pot sa-mi dfaca cancelled visa sau nu. Si cred ca o a-ti urnez sfatul, o sa consult un avocat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mersi mult de raspuns. Problema insa este ca eu nu am nici o copie a contractului, nimeni nu mi-a dat. Spune-mi te rog, ei pot sa-mi dfaca cancelled visa sau nu. Si cred ca o a-ti urnez sfatul, o sa consult un avocat.

La asta nu pot sa-ti raspund...habar n-am...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mersi mult de raspuns. Problema insa este ca eu nu am nici o copie a contractului, nimeni nu mi-a dat. Spune-mi te rog, ei pot sa-mi dfaca cancelled visa sau nu. Si cred ca o a-ti urnez sfatul, o sa consult un avocat.

In SUA, daca ai un avocat foarte bun, poti sa ajungi foarte departe... chiar poti sa iei bani frumosi din unele erori pe care (posibil) le-ar fi facut acea firma... totul e posibil cand treci pragul unei judecatorii aici ! in general, depinde de lupta dintre avocati, chiar se poate sa se indrepte si impotriva ta! Asa ca... asigura-te ca acel avocat are "golaveraj" bun in cazurile pe care le-a sustinut si - cine stie- te vei alege cu bani gramada !

Daca e adevarat ca nu ti-au dat copie a contractului, acea firma, crede-ma, nu vor vrea un control de la IRS, mai ales acum... poate avocatul ii va putea determina sa te despagubeasca fara sa ajungeti mai departe, sunt cazuri destule! un logos bun al aparatorului tau poate sa ti-i aduca sa te roage ei sa-i ierti... sunt convins ca nu se asteapta sa faci asta, ei cred ca nu ai aceste informatii foarte pretioase!

Aici TOTUL e posibil intr-un proces !!

Succes ! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×