Sari la conținut
Forum Roportal
razzzvan

Opteron 1210 sau Athlon 64x2 ?

Postări Recomandate

Ce imi recomandati pt jocuri,un CPU AMD Athlon 64 x2 4000+ Socket AM2 2x1024K bus 2000 0.09u 1.4V 89W 64bit (2000 MHz) BOX Dual CORE (Windsor) sau un CPU AMD Opteron UniProcesor 1210 Socket AM2 2x1024K bus 2000 0.09u 1.4V 103W 64bit (1800 MHz) BOX Dual CORE?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

clar opteron, un proc dual core nu te ajuta prea mult in momentul de fata la jocuri, pt ca nush daca exista jocuri optimizate pt dual core; dar, daca vrei in timp ce te joci sa mai faci si altceva(ex: scan sistem sau inscriptionare dvd sau arhivare sau comprimare filme, etc), atunci mergi pe dual core

Editat de radan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ambele sunt dual core, citeste mai bine :airkiss: Un antivirus, un anti-spyware si un firewall sunt chestii necesare pe orice platforma Windows in zilele noastre, iar daca ai un antivirus nesatul de resurse, doua nuclee iti pot folosi.

 

AMD are prostul obicei sa schimbe socketurile des. AM2 e ultimul, si probabil se va merge ceva vreme pe linia asta. Viteza e putin mai mare la Athlon64 asta, si este probabil cel pe care se vor testa majoritatea aplicatiilor si jocurilor. Daca tot ai de gand sa investesti sume serioase, e bine sa o faci intr-o platforma care va fi "supported" de producator cat mai mult timp de acum incolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×