Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Biserica lui Isus Cristos

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Responsabilitatea in fata lui Dumnezeu?....Tocmai tu ... un reprezentant al supra-mega-crestinismului afirmi asta ... ?

Pai unde ti-e matale si tuturor crestinilor responsabilitatea cand este vorba de o expansiune fortata pe taramul Naturii , o colonizare nebuna in care "cuvintele profetului vostru" sunt folosite pentru a distruge tot ceea ce e frumos si pentru a ingradi tot ceea ce este liber?

Cati dintre patronii din industria grea si industria usoara , cati dintre muncitorii din industria grea si industria usoara si cati dintre "amaratii din mase" ( de la pensionari la adolescenti ) se pretind a fi crestini , precum tu ... si in responsabilitatea lor fata de dumnezeu , distrug sistematic INSUSI CREATIA LUI DUMNEZEU , marginalizand armonia naturii si intarind sisteme urbane menite a omora omul ca si tipar ADAM KADMON , incetul cu incetul ... ?

 

Ne spui si noua unde ne spune Scriptura despre expansiunea industriei?

Cat despre omenirea care a umplut pamantul, poate ne dai dumneata solutii. Dupa ura cu care vorbesti impotriva lui Dumnezeu, probabil ca ar tebui ucisi toti in jur si sa ramai doar dumneata pe un varf de munte si asa vei trai vesnic in sanul Naturii!

 

 

Haide-m sa vedem crimele crestinismului si a altor dogme asemanatoare , create prin aprobarea FARA RESPONSABILITATE IN FATA LUI DUMNEZEU , A UNELTELOR "DIAVOLULUI" de DISTRUGERE A ADEVARATULUI DUMNEZEU!

 

 

ca si exemplu de inconstienta crestina ... expansiunea "fratiei crestine" in ultimele secole ...

 

In sec. 18.....existau peste 30 de milioane de specii de animale....acum mai exista doar 3 milioane....

In sec. 18.....existau paduri aflate in direct echilibru cu ecosfera planetara....acum 60% din ele nu mai exista....

Deci crestinii au ucis animale, paduri, plante ectc.... extraordinar si restul populatiei pamantului ce a facut?

 

 

 

crimele pe care s-a construit crestinismul, lista fiind foarte lunga voi aminti doar numai cateva.

 

In anul 314, imediat dupa legalizarea sa, Biserica crestina ataca paganii. Prin edictul din 315 au fost distruse templele pagane si sacerdotii pagani asasinati.

In anul 324 imparatul Constantin declara Crestinismul ca unica religie oficiala a imperiului Roman. In Dydima, in Asia Menor, devasteaza oracolul zeului Apolo si tortureaza sacerdotii pana la moarte. Expluzeaza toti paganii de la muntele Athos si distruge toate templele pagane.

In 326 imparatul Constantin, urmand instructiunile mamei sale Elena, distruge templul zeului Ascelpio in Aigeai din Cilicia si multe temple ale zeitei Afrodita din Ierusalim, Afaka in Liban, mambre, Fenicia, Baalbek, etc. In anul 330 Imparatul Constantin fura comorile si statuile templelor pagane din Grecia pentru a decora Noua Roma (Constantinopolul), noua capitala a imperiului sau.

Toate exemplele dumneatale ne prezinta un crestinism diluat, casatorit cu statul. Oamenii nu L-au mai cunoscut pe Isus, ca Mantuitor si Domn personal, sa de vina crestini, ci au fost crestinizati fara voia lor sau fortat. Asta nu a fost o decizie a crestinului in mod deosebit, ci a statului casatorit cu crestinismul.

Ai uitat de crestinii ucisi prin catacombe si in arenele romane!

 

 

 

Distrugerea "cultelor pagane" care respectau Natura si incercau sa o inteleaga , este o cauza directa a crearii maselor de oameni indobitociti cu crestinism pe paine , mase care nu respecta Natura - Creatia lui Dumnezeu - Mama-Dumnezeu ... si care o distrug prin ignoranta si necunoastere ...

 

Ce-o sa faci cand nu va mai ramane petec de Natura in jurul tau?

O sa citesti din Biblie ... si o sa creasca inapoi copacii taiati? ... :scooter:

Ca si crestin fac tot posibilul sa respect natura si oricum daca ne distrugem natura din jur vom suporta consecintele.

Nu cred ca pamantul acesta va mai tine mii de ani. Isus va veni curand si nebunia distrugerii naturii este chiar o consecinta a pacatului si ne arata ca venirea Lui este aproape.

 

"Taiatii capul! Sa nu mai ramana nimic , nici din el si nici din cunoasterea sa scrisa? spune scurt crestinul-militar.

Astia probabil ca sunt o elita pe care doresti s-o infiintezi dumneatale in New Age.

Crestinul, bazat pe cuvintele Domnului Isus, niciodata nu va taia capul la nimeni!

 

 

Nu dau 2 lei pe dumnezeul crestinilor , nu dau 2 lei pe iisus-ul vostru crestin , nu dau 2 lei pe responsabilitatea voastra neresponsabila ... si prefer sa RESPECT ADEVARATA CREATIE LIBERA A DUMNEZEULUI UNIC cu care comunic clipa de clipa fara intermediari precum sfinti si noul testament... pentru ca ... SUNT PARTE DIN EL SI ASA VA FI INTOTDEAUNA!

Asta este treaba dumneatale, faptul ca iti reversi ura pe furum nu-ti rezolva problema inimii dumneatale. Doar Isus poate sa-ti vindece ura si trebuie sa ierti pe cei din jurul dumneatale, cei care iti gresesc sau au gresit vreodata.

Daca ar veni vreunul si mi-ar spune ca Isus este de vina fiindca Imparatul Constantin a facut ilegalitati, un asemenea om din start uraste pe Isus si nu cauta dreptatea sau sa afle adevarul. Isus nu are cum sa fie vinovat si nici urmasii lui Isus pentru crestinii formali scosi pe banda rulanta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ne spui si noua unde ne spune Scriptura despre expansiunea industriei?

Cat despre omenirea care a umplut pamantul, poate ne dai dumneata solutii. Dupa ura cu care vorbesti impotriva lui Dumnezeu, probabil ca ar tebui ucisi toti in jur si sa ramai doar dumneata pe un varf de munte si asa vei trai vesnic in sanul Naturii!

 

as dori sa ii neutralizeze pe toti ... 70% din omenire + sa neutralizeze toate lojile masonice + sa curete astralul inferior de orice tipar de energie negativa ... si sa ma lase cu restul sa imi traiesc Viata asa cum trebuie ... in Spiritul si Cunoasterea Dumnezeului a Tot Ceea ce Exista! ... :scooter:

 

 

Deci crestinii au ucis animale, paduri, plante ectc.... extraordinar si restul populatiei pamantului ce a facut?

 

 

crestinii sunt un exemplu pentru masele indoctrinate in dogme ingraditoare de libertate ... care au creat atata distrugere ...

1,5 miliarde crestini...e ceva...

 

 

 

Ca si crestin fac tot posibilul sa respect natura si oricum daca ne distrugem natura din jur vom suporta consecintele.

Nu cred ca pamantul acesta va mai tine mii de ani. Isus=fara un "i" inseamna magar/asin ... va veni curand si nebunia distrugerii naturii este chiar o consecinta a pacatului si ne arata ca venirea Lui este aproape.

 

 

...tare ma indoiesc ca Iisus-ul pe care il astepri dumneata nu va veni ... si daca va veni va fi impotent in contextul unei curatari si regenerari globale ...

 

Astia probabil ca sunt o elita pe care doresti s-o infiintezi dumneatale in New Age.

Crestinul, bazat pe cuvintele Domnului Isus, niciodata nu va taia capul la nimeni!

 

domnule ... poate ca ar trebui sa citesti mai multe despre INCHIZITIE! ...

 

Asta este treaba dumneatale, faptul ca iti reversi ura pe furum nu-ti rezolva problema inimii dumneatale. Doar Isus poate sa-ti vindece ura si trebuie sa ierti pe cei din jurul dumneatale, cei care iti gresesc sau au gresit vreodata.

Daca ar veni vreunul si mi-ar spune ca Isus este de vina fiindca Imparatul Constantin a facut ilegalitati, un asemenea om din start uraste pe Isus si nu cauta dreptatea sau sa afle adevarul. Isus nu are cum sa fie vinovat si nici urmasii lui Isus pentru crestinii formali scosi pe banda rulanta!

 

NU imi vars ura pe nici un forum ... practic , postand despre ceea ce cred a fi real , ma deporgramez la nivel subconstient de programarea facuta mie in copilarie de catre Sistem ... but ... "Some people are scared of having a master-plan" ... si presupun ca de aia nu ma intelegi ...

 

Ura mea e limitata la a ii indeparta pe cei ce incearca sa-mi traga valul pe ochi ... si o folosesc precum o arma ... un fel de sabie ... care atunci cand nu imi trebuie o bag la loc in teaca si nu ma afecteaza cu nimic ...

Daca ai sti matale cate Iubire Libera e in mine ... ?!? ... ar fi ceva ... :cheers:

Editat de .I.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:scooter:... acuma vad ... topicul se numeste " Biserica lui Isus Cristos " ... :cheers: ...

 

isus=asin/magar ... biserica lui "?" ... ;)

 

 

Insusi crestinii nu stiu diferenta dintre Iisus si isus ...

Editat de .I.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eclesiologie -- despre Biserica

Noi credem ca biserica este trupul lui Hristos, uneori numit Biserica Universala (Col. 1:18;1:24). Este alcatuit din toti credinciosii botezati cu Duhul Sfint, fie in cer, fie pe pamint (1 Cor. 12:13), mintuiti intre ziua Rusaliilor si Rapirea bisericii (Fapte 1:5; 11; 15-16).

 

Biserica este distincta fata de Israel (1 Cor. 10:32), si de Imparatia Lui Dumnezeu (1 Cor. 1:13).

 

Biserica locala este un grup de credinciosi botezati prin cufundare, care se intilnesc pentru evanghelizare, edificare, partasie si inchinare (Fapte 2:41-47). Hristos este capul bisericii (Efes. 1:22-23), si singurul conducator in materie de practica si credinta este Cuvintul Lui Dumnezeu (1 Tim. 3:15; 1 Cor. 14:37-38).

 

Bisericii i-au fost date citeva privilegii de Dumnezeu spre a se bucura de ele in aceast dispensatie a harului. Acestea sint:

 

- Botezul cu Duh Sfint (Mat. 3:11),

- a fi in Hristos si Hristos in Biserica (Col. 1:27),

- Biblia (Apoc. 22:18-19),

- preotia credinciosilor (1 Pet. 2:9),

- si o partasie universala in Trup (Efes. 2:11-22).

 

Privilegiile pe care are inca sa le primeasca sint:

 

- Noul Ierusalim (Ioan 14:1-6; Evrei 12:22),

- si o pozitie speciala in imparatia lui Dumnezeu (Evrei 12:23; Apoc. 3:21).

 

Noi credem in forma congregationalista de guvernamint in biserica (Fapte 6:3; 14:23). Biserica locala este autonoma (Mat. 18:15-17; Fapte 14:23; 6:3).

 

Slujitorul bisericii sint pastorul si diaconii (1 Tim. 3:1,6). Biblia este limpede cu privire la calitatile acestora (1 Tim. 3; Fapte 6:3). Desi exista in unele pasagii din Scriptura pluralitate de pastori, nu se gaseste niciodata inegalitate intre ei (Fil. 1:1; Tit. 1:5; Fapte 15:13; Gal. 2:12). Termenii pastor, episcop, batrin, se refera la aceeasi slujba (Fapte 20:17-28; 1 Pet. 5:1-2).

 

Cele dou simboluri ale Bisericii sint: Botezul si Cina Domnului. Botezul este cufundarea celui ce marturiseste pe Isus in apa ca simbol al unirii cu Hristos in moarte, ingroparea si invierea Lui (1 Cor. 12:13; Rom. 6:4).

 

Cina Domnului a fost instituita de Hristos (Mat. 26:26-28); este un memorial al mortii Lui, o proclamare a acesteia si o promisiune a revenirii Lui (1 Cor. 11:20-26).

 

Noi credem in semnele distinctive ale bisericii:

 

1. Autoritatea absoluta a Scripturii, (2 Tim 3:16)

2. Membrii nascuti din nou (Fapte 2:41-47)

3. Botezul celor ce cred, prin cufundare (Marcu 1:9; Fapte 8:38-39)

4. Autonomia bisericii locale ( 1Cor 6:1-5)

5. Separarea de lume si de tot ce este pacat (Matei 22:21)

6. Libertatea sufletului (Fapte 5:29; 1 Ioan 2:27).

 

Noi credem ca biserica trebuie sa fie separata de lume si de orice alianta nebiblica spre a pastra puritatea mesajului evangheliei (Iuda 3-4). Biserica locala trebuie sa refuze coloborarea cu orice organizatie care deviaza de la normele Scripturii (Matei 7:15; Rom 16:17; 1 Tim 6:5). Credem de asemenea ca biserica trebuie sa se separe de crestinii care traiesc in neorinduiala, care nu traiesc dupa Cuv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:scooter:... acuma vad ... topicul se numeste " Biserica lui Isus Cristos " ... :cheers: ...

 

asin/magar ... am vrut sa fac si eu ceva...deosebit... http://www.220.ro/Un_magar_nesimtit-35968.html

Insusi cre-tinul de mine nu stie diferenta dintre Iisus si isus ...

Ma simt un magar de rasa pura, dar la moda. sper sa ma recunoasteti.

 

http://fun.regele.ro/poze-magar-la-moda-4965.html

 

“o măgăriţă necuv

Editat de brudi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai Brudi, iar ii dai cu magarita aia care a vorbit? Esti convins ca a prins glas animalul ala saracu atunci cand a vazut un inger? :scooter:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:scooter:... acuma vad ... topicul se numeste " Biserica lui Isus Cristos " ... :cheers: ...

 

isus=asin/magar ... biserica lui "?" ... ;)

 

 

Insusi crestinii nu stiu diferenta dintre Iisus si isus ...

 

In primul rand asta-i mesajul pe care l-am postat Bruni ... si daca mai imi modifici mesajele ... o sa te trezesti lintr-o noapte cu 10 draci in pat ... care o sa iti modifice tie programele in subconstient ...

 

Eu nu fac misto la nivelul tau ne-elevat de cocalar prajit la bibilica... ci fac misto de o simpla greseala lingvistica ... pentru care nu atribui ura si fanatism ... ci doar scoatere in evidenta a faptului ca e "funny" ... :o:

 

p.s. ... asta-i sabia de care vorbeam , cioanas ... io flutur lui brudi prin fata ... si daca o sa inainteze spre mine ... well ... e logic ce se intampla ... :o:

Editat de .I.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand asta-i mesajul pe care l-am postat Bruni ... si daca mai imi modifici mesajele ... o sa te trezesti lintr-o noapte cu 10 draci in pat ... care o sa iti modifice tie programele in subconstient ...

Satanismul, antisemitismul si anticrestinismul tau, sa insemne logica ? :scooter:

 

Asa ceva este funny, nu juriile si lasitatea care-o ai. Manifestarea spiritului de turma poate fi ceva foarte frustrant pentru magar vorbind (ragetand). :cheers:

 

http://www.220.ro/Un_magar_nesimtit-35968.html

http://fun.regele.ro/poze-magar-la-moda-4965.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:scooter: ... acuma vad ... topicul se numeste " Biserica lui Isus Cristos " ... :cheers: ...

 

isus=asin/magar ... biserica lui "?" ... ;)

 

 

Insusi crestinii nu stiu diferenta dintre Iisus si isus ...

 

 

In limba Latina: Ihs Isus

 

In limba Greaca: Ιησουζ Iisus

 

Cand rusii au luat controlul in Romania, au adaugat litera "i" in multe cuvinte romanesti. Dupa revolutia in 1989, patriotii romani au intors cuvintele spre radicinele lor latine. Cuvantul "Iisus" a fost intors spre originalul lui latin si grecesc, cu un singur "i".

 

Sunt cei care spun ca numele "Isus" cu un singur "i" inseamna "magar". Acestia ar trebui sa dovedeasca limba in care se traduce astfel. Cine spune asa ceva sau nu este invatat sau vrea sa te insele, pentru ca acesta nu e un adevar. In limba ebraica pe care Isus a vorbit-o, sunt 4 cuvinte pentru "magar" scrise in Biblie: "chamor", "ayir", "athown", sau "arowd". Nici unul nu are o legatura cu cuvantul "Isus". In limba greaca vorbita de Pavel sunt 3 cuvinte pentru "magar" scrise in Biblie: "hupozugion", "onarion", si "onos". Deci, este o minciuna si un pacat sa spuna ca "Isus" inseamna "magar". Ar fi o explicatie fonetica in care unii sa considere primul "i" pronuntat cu accent deci sa spunem I-i-sus.

 

Nu conteaza cum este scris numele Mantuitorului nostru, Domnul nostru Iisus Hristos (in limba Greaca sau Cristos in limba Latina) este acelasi chiar daca scriem cu un "i" sau cu doi. Dar cum stim daca este un "i" sau sunt doi cand vorbim despre Isus? Pronuntam un singur "i".

(de pe net)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×