Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Sufletele si temerile lor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

daca e vorba de un cuplu in care comunicarea(desigur,relativa!!) atinge un nivel destul de ridicat,nu cred ca se mai pune problema ridicolului ci a acceptarii

 

 

depinde cat esti dispus sa accepti ......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum adica nu poti stapanii anumite emotii ,ti le stapanesti daca nu vrei sa fii ....ridicol ! :jester:

 

 

Oare ? :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
depinde cat esti dispus sa accepti ......

pai...nu spuneai ceva despre iubirea aceea care te face sa canti si sa...nu mai stiu,sa o impartasesti cu intreaga lume?(scuze daca iti atribui cuvinte pe care se poate sa le fi scris alcineva).in cazul asta accepti orice,nu?

serios acum,da cred ca depinde cat esti dispus sa eccepti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca un om ranit refuza apropierea cuiva nou.. nu cauta nimic la respectivul... sau mai bine zis.. cauta motive care l-ar putea indeparta pe celalalt, sa-l faca sa plece din proprie initiativa.

De ce nu au curajul sa mai tina la cineva, de ce le este teama ca totul se va termina si ca vor ajunge sa sufere iar?

Culmea este ca, de multe ori, asta se intampla si cand e vorba de oameni care chiar tin la ei si tocmai lor le dau suturi in fund.

 

Cum faci un astfel de om sa inteleaga ca trebuie sa isi invinga teama si sa incerce.. poate de data asta o sa fie bine?

este vorba de supra sensibilitate..... si asta duce de multe ori la lipsa stimei de sine cind e refuzat.....apoi agresivitatea fata de persoana care i-a produs aceste"neajunsuri"...apoi la depresie .....si in final la neputinta....inchiderea in sine...... lipsa dorintei de a trai......

cu iubire....cu puterea de a asculta.....empatie .....pareri fata de problema(lasind sa aleaga ) si multa rabdare......

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai grija insa : sunt f sensibili! De ce? Pt ca ei nu cauta solutii ci doar motive sa nu mai iubeasca.

;)

Cum poti tu sa spui ca trebuie sa cauti 'solutii' pentru a iubi, cand iubirea in sine vine si dispare pe nepusa masa...vorbim pur si simplu de acel sentiment. Nu poti impune nimanui sa iubeasca, dar cum ai spus si tu mai sus, este esential sa-i ' trezesti dorinta de a mai iubi '!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa cum apare...asa poate dispare ! Indiferent in pielea cui ai fi, nu poti citi mereu cand celalalt 'face eforturi' pentru a te tine in frau, sa iti purjeze acel sentiment asa cum si tu la randul tau ai fi constrans sa o faci...din diverse motive ! Inevitabil din cate am auzit pana acum....practic, sunt si exceptii ! ( este doar o parere )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiam!

De aceea am si zis ca ma simt cu musca pe caciula si nu a fost intr-un moment de maxima sinceritate ci pur si simplu am simtit ca parca scrii de mine acolo.

Cum e sa lupti cu morile de vant ? ;)

Uneori placut.. ma provoaca si mai mult.. alteori imi venea sa arunc cu ceva dupa el :-. Ma scotea din pepeni cu retinerea lui, cu negativismul lui. Partea proasta era ca atunci cand el tacea, ma retrageam si eu..

 

Stii ce nu realizeaza oamenii asa? Nu mai vad cand cineva le e alaturi si tin la ei la modul sincer.. si, din obisnuinta sau teama, iti mai dau din cand in cand cate un sut de-ti vine sa te lasi pagubas. Mi-am luat o gramada de el, dar ceva m-a facut sa raman pe pozitii... Si cred ca am inteles si de ce ii era teama.

 

Acum da semne ca a inteles ca procedand in continuare la fel, nu face decat sa ma indeparteze.. singurel.. pentru ca exista o limita la cate pot primi in timp si, la un moment dat, as fi plecat din viata lui.

 

 

daca am reusi sa ne controlam emotiile nu am mai fi oameni ci roboti ...........mie imi plac spontaneitatea,sinceritatea,umorul .........de ce sa le controlam ? bine nu ma refer la extreme.......violenta,vulgaritatea da, acestea e bine sa le tinem sub control ......

N-ai inteles despre ce e vorba in subiectul asta.

 

"nu mai am nimic de oferit" ,spune el/ea. Are f multe dar nu mai are incredere,nu mai vrea sa "riste" , zic eu!

Exact! Replica aia e menita sa te descuraja in incercarea de-al scoate dintr-ale lui.

 

Bun.. nu mai risti.. si ce rezolvi? Te inchizi in carapacea ta, te ascunzi de cei pe care i-ai putea iubi.. si ajungi unde? La balamuc... sau pe aproape... Culmea.. esti incojurat de prieteni si, de fapt, esti singur.

 

Acel "poate" ii tine departe de iubire.

Dar acest "poate" este omniprezent intr-o relatie, nu stii niciodata ce iti rezerva viitorul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ramane de vazut.. dar daca nu reusesc sa-l fac sa iasa de dupa ziduri.. pe cuvant daca mai incerc cu altcineva.. Sunt la a doua experienta de gen si-mi cam ajunge. ;)

 

Totul e sa nu ies eu blazata din toata chestia asta.

Editat de nightwish

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De oferit are multe.. dar se ascunde. Dar nu de asta era vorba.

Nu stiu cat merit sau nu iubirea lui... nu e momentul sa ma ingrijesc de ideea asta.

 

Una din prietenele mele rade de mine pe seama asta, a blazarii.. din cat de mult ii seman.. cam asa mi-a prezis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De oferit are multe.. dar se ascunde. Dar nu de asta era vorba.

Nu stiu cat merit sau nu iubirea lui... nu e momentul sa ma ingrijesc de ideea asta.

 

Una din prietenele mele rade de mine pe seama asta, a blazarii.. din cat de mult ii seman.. cam asa mi-a prezis.

 

 

Lasa tu prezicerile prietenilor ca si eu am crezut in ele si uite unde am ajuns. Sunt trist , daramat si singur. Ajungem intr-un final sa zicem ca suntem noi cei care nu suntem meritati de altii insa nu ne uitam in propria ograda.

 

Zici ca nu vrei sa mia incerci cu altul ? Pai ce se intampla cu sfaturile pe care mi le dai mie ? Sunt doar de fatada?

 

Hai ca mi-e greu sa cred asa ceva. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×